گوزن‌ها، مجهز به حسگر می‌شوند

کنترل حیوانات در مراتع بزرگ به خصوص در هوای سرد و زمستانی کار دشواری است و گله داران برای این کار با موانع و دشواری های زیادی روبرو هستند. اما فناوری به حل این مشکل نیز کمک کرده است.

گوزن‌ها، مجهز به حسگر می‌شوند

بررسی‌ها نشان می‌دهد همه ساله هزاران گوزن در فنلاند و به خصوص در نقاط شمالی این کشور به علت حملات گرگ‌ها و دیگر حیوانات وحشی و همین طور در اثر شلیک شکارچیان یا تصادف با خودروها می‌میرند.این پدیده خسارات زیادی به گله داران وارد می‌کند و استفاده از روش‌های سنتی برای حل این مشکل فایده ای نداشته است.

به گزارش عصر ارتباط، انجمن گله داران فنلاند برای مقابله با این مشکل نصب حسگر بر روی بدن گوزن‌ها را از طریق آویزان کردن گردن بندی کوچک به آنها آغاز کرده تا گله داران با استفاده از یک برنامه تلفن همراه به سرعت بتوانند از موقعیت هر گوزن مطلع شوند.

از این طریق می‌توان اطلاعات علمی‌ارزشمندی را نیز در مورد مسیرهای حرکت و جابجایی گوزن‌ها در جنگل‌ها کسب کرد و موقعیت حیوانات مجروح شده را که مدت زیادی به حرکت مانده اند به سرعت شناسایی کرده و برای نجاتشان اقدام کرد.

همچنین با استفاده از حسگر و برنامه یادشده می‌توان با یافتن سریع تر گوزن‌های مرده، اطلاعات دقیق تر و بیشتری را در مورد دلیل مرگ هر یک از آنها جمع آوری کرد تا بر همین اساس سیستم‌های جدیدی برای حفاظت از گوزن‌ها به کار گرفته شود.

راه اندازی این شبکه با همکاری تعدادی شرکت خصوصی در فرانسه و فنلاند صورت گرفته است و انتظار می‌رود در آینده حسگرهای مورد استفاده به این منظور کوچک تر شوند و دقت آنها در زمینه نمایش موقعیت مکانی گوزن‌ها نیز بیشتر شود.