با مشارکت و حمايت بانک اقتصادنوين مجموعه دو جلدي کتاب (اجاق سرد) رونمايي شد

عصر روز پنج‌شنبه 23 آذر ماه 96، طي مراسمي با حضور بنيان‌گذار بانک اقتصادنوين، نماينده مقيم دفتر سازمان ملل متحد در جمهوري اسلامي ايران، مدير گروه مردم‌شناسي دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران و جمعي از فرهيختگان دانشگاهي و اهالي هنر مجموعه دو جلدي "اجاق سرد - از دور، از نزديک" در موزه‌ي هنرهاي معاصر تهران رونمايي شد.

با مشارکت و حمايت بانک اقتصادنوين مجموعه دو جلدي کتاب (اجاق سرد) رونمايي شدعصر روز پنج‌شنبه 23 آذر ماه 96، طي مراسمي با حضور بنيان‌گذار بانک اقتصادنوين، نماينده مقيم دفتر سازمان ملل متحد در جمهوري اسلامي ايران، مدير گروه مردم‌شناسي دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران و جمعي از فرهيختگان دانشگاهي و اهالي هنر مجموعه دو جلدي "اجاق سرد - از دور، از نزديک" در موزه‌ي هنرهاي معاصر تهران رونمايي شد.
به گزارش روابط عمومي بانک اقتصادنوين، مجموعه دو جلدي "اجاق سرد؛ از دور از نزديک" شامل عکس‌هاي مرتضي پورصمدي عکاس و مدير فيلمبرداري بنام کشور است که با مشارکت و حمايت بانک اقتصادنوين توسط نشر ويژه نگار منتشر شده است.
در اين مراسم محمد صدرهاشمي‌نژاد بنيان‌گذار بانک اقتصادنوين، اين مجموعه دو جلدي مستند را قصه‌اي از عمق زندگي انسان‌ها دانست و گفت: اين اثر بر اهميت مستند کردن و ماندگار کردن فرهنگ، تمدن و آئين‌هاي رايج در کشور تاکيد دارد.
بنيان‌گذار بانک اقتصادنوين با تقدير از 40 سال کار و تلاش مرتضي پورصمدي در مستند کردن اين اقدام تاريخي و به ارث گذاشتن آن براي آيندگان افزود: هر کدام از اين عکس‌ها گوياي مضموني عميق از زندگي مردماني است که با سختي‌هاي فراوان زندگي کردند؛ سختي‌هايي که نبايد به دست فراموشي سپرده شود.
وي در خصوص پشتيباني بانک اقتصادنوين از انتشار مجموعه دو جلدي اجاق سرد با اشاره به اينکه حمايت از اين مهم امري طبيعي براي بانک اقتصادنوين به شمار مي‌رود گفت: بانک همواره در راستاي ايفاي مسئوليت‌هاي اجتماعي خود در حوزه‌هاي فرهنگي حمايت از پروژه‌هايي از اين دست را از برنامه‌هاي اصلي خود قرار داده و به آن افتخار مي‌کند. صدرهاشمي‌نژاد در پايان صحبت‌هاي خود از تمامي دست‌اندرکاران در به ثمر رساندن اين پروژه بزرگ و قابل ستايش تقدير کرد.
در ادامه اين مراسم گري لوئيس نماينده مقيم دفتر سازمان ملل متحد در جمهوري اسلامي ايران ضمن تقدير از بانک اقتصادنوين بخاطر حمايت و پشتيباني همه جانبه در پيشبرد پروژه چاپ مجموعه دو جلدي اجاق سرد و ستودن کار مرتضي پورصمدي در خلق تصاوير ماندگار از زندگي عشاير گفت: تصاوير اين کتاب نمايانگر زندگي و تولد و مرگ انسان‌هايي است که در سخت ترين شرايط ممکن زندگي مي‌کنند و پرداختن به اين مساله نشان از اهميت حفظ تاريخ و فرهنگ کشور بزرگ ايران براي آيندگان است.
او ايران را کشوري با زيرساخت‌هاي مناسب و آينده‌اي بسيار درخشان توصيف کرد و گفت: بايد مراقب باشيم، چرا که ممکن است با گسترش شهرنشيني چيزهاي گرانبهايي همچون دانايي، دردها و ترک‌هاي زير چشم و روي صورت آن عکس‌ها را از دست بدهيم. صداي زنگوله دور گردن گوسفندها را ديگر نشنويم و سکوت ميان دره‌ها در رشته کوه زاگرس را ديگر تجربه نکنيم. 
مرتضي پورصمدي خالق آثار مجموعه اجاق سرد نيز طي سخناني ضمن روايت بخش کوتاهي از زندگي عشاير در سال‌هاي نه چندان دور، به گسترش شهرنشيني و آثار مخرب آن برساختار و فرهنگ زندگي عشايري اشاره کرد و گفت: معمولا تصاويري که از زندگي عشايري در ذهن آحاد جامعه وجود دارد تصاوير زيبا و درخشان بر روي کارت هاي پستال است، در حالي که واقعيت زندگي عشايري با اين موضوع فاصله فراوان دارد.
وي تاکيد کرد: به واسطه تحولات عجيب، جمعيت عشايري کشور طي سال‌هاي اخير به شدت کاهش يافته که اين موضوع بهاي سنگيني خواهد داشت، هر چند که اين تحولات صورت خواهد گرفت و کاري از دست ما برنمي‌آيد. 
احمد ضابطي جهرمي، عضو هيئت علمي دانشگاه صدا و سيما نيز طي سخناني با تحسين و تقدير از همت بانک اقتصادنوين جهت انجام يک خدمت فرهنگي به جامعه گفت: اقدام بانک اقتصادنوين در حمايت از اين اثر فاخر و ماندگار خدمتي بزرگ به جامعه است که تمايز و جايگاه خاص اين بانک را نمايان مي‌کند.
وي ضمن تاکيد بر لزوم توجه بنگاه‌هاي معتبر اقتصادي به حوزه فرهنگ و هنر گفت: اين توجه علاوه بر اعتلاي سازمان‌هاي اقتصادي موجب رونق بخش فرهنگ و هنر خواهد شد، ضمن اينکه اين طرح‌ها مورد حمايت دانشگاه‌هاي معتبر و سازمان‌هاي بين‌المللي قرار خواهد گرفت.
دکتر ابراهيم فياض، مدير گروه مردم شناسي دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران نيز ضمن تقدير حمايت بانک اقتصادنوين از اين اقدام فرهنگي، به اهميت ترکيب اقتصاد و فرهنگ اشاره کرد و گفت: همراهي فرهنگ و اقتصاد به خلق آثار ماندگار و واقعي منجر خواهد شد.
امراله فرهادي مدير آموزشگاه هنرهاي تجسمي ويژه به عنوان مشاور و مدير هنري مجموعه‌ي اجاق سرد ضمن تشريح جزييات شکل‌گيري اين مجموعه گفت: با توجه به اهميت انتشار بي نقص اين کتاب، در تمامي مراحل طراحي، امور فني، انتشار، صحافي و ... تلاش شد از بهترين‌ها استفاده شود تا مجموعه‌اي يگانه و ممتاز و در خور شان فرهنگ مردم عشاير شريف ايران به منصه ظهور برسد.
اين استاد دانشگاه، با ستودن نگاه ويژه‌ي مرتضي پورصمدي، آن را خودآگاهي تاريخي ناميد و در رابطه با زندگي عشايري گفت: زندگي عشايري نابود نخواهد شد، بلکه شکل آنها عوض مي‌شود، چرا که ما خود از عشايريم و نمي‌توانيم از عشاير جدا شويم و مشکلاتي که در حال حاضر در زندگي عشايري ديده مي شود، ريشه در مسائل اقتصادي دارد که بايد براي حل اين مشکلات چاره‌اي انديشيده شود.
گفتني است، مجموعه دو جلدي "اجاق- سرد - از دور، از نزديک" در 500 صفحه سياه ‌و سفيد منتشر شده و داراي تصويرهاي مستند، خالص و قوم نگارانه از زندگي عشاير ايران است که از ميان 4 هزار عکس که حاصل بيش از 40 سال تلاش و نگاه جست‌‌وجوگرانه مرتضي پورصمدي عکاس و مدير فيلمبرداري مطرح کشور از زندگي عشايري است، گزيده شده است.
مرتضي پورصمدي؛ عکاس و مدير فيلم‌برداري، متولد 1331 همدان و فارغ‌التحصيل رشته فيلم‌برداري از مدرسه عالي تلويزيون و سينما است. او سفر و فيلم‌برداري فيلم‌هاي مستند با گرايش مردم شناسي و شناخت اقوام و عشاير ايران در مسافتي بيش از پانصد هزار کيلومتر، برگزاري نمايشگاه‌هايي با موضوع‌هاي مردم‌نگاري و شناخت عشاير ايران در سوئد (سال 1999 و 2002) پاريس، فرانسه (سال 2004 مقر اصلي يونسکو)، ونکوور، کانادا (سال 2007) و ... را در کارنامه خود دارد.
همچنين پورصمدي جوايز بسياري را در بخش بهترين فيلم‌برداري از جشنواره بين‌المللي رشد (سال 1374 و 1376)، جشنواره سوم سيما (سال 1380)، جشنواره ميراث فرهنگي (سال 1381)، جشنواره کودکان و نوجوانان (سال 1384)، جشنواره کيش (سال 1390) و سيمرغ بلورين بهترين فيلم‌برداري در جشنواره فيلم فجر (سال 1387) را از آن خود کرده است.

منبع: اداره روابط عمومي

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه