هارپ و آزمایشات هسته‌ای مبنای زلزله‌ تهران نیست!

رئیس مرکز پیش‌بینی زلزله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی ها

هارپ و آزمایشات هسته‌ای مبنای زلزله‌ تهران نیست!

 رئیس مرکز پیش‌بینی زلزله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی در خصوص شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر اینکه عامل زلزله ۵.۲ ریشتری تهران پروژه ‌هارپ است،  اظ‌هار داشت: این یک مطلب  کاملا رد شده بوده و شایعه ای بیش نیست.
به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر، دکتر محمد مختاری با بیان اینکه به هیچ عنوان یک نیروی فضایی نمی‌تواند چنین زمین لرزه ای در عمق ۲۰_۲۵ کیلومتری را ایجاد کند، عنوان کرد: بحث ‌های فضایی و غیره همگی غیر مرتبط با ایجاد زلزله هستند.

وی در خصوص شایعه دیگری مبنی بر  اینکه آزمایش ‌‌ها و تست‌‌های هسته‌ای در کشور عامل زلزله تهران و استانی‌های دیگر است تاکید داشت: این موضوع هم به طور کلی رد شده است زیرا ما در زلزله‌شناسی از روش‌هایی استفاده می‌کنیم که اختلاف بین زمین لرزه و انفجارات هسته ای کاملا قابل تشخیص است و هیچگونه شواهدی در مورد غیر‌طبیعی بودن زلزله‌های اخیر وجود ندارد.

به گفته رئیس مرکز پیش بینی زلزله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله،بنابراین زمین لرزه ۵.۲ ریشتری سی آذرماه و پس لرزه ۴.۲ ریشتری بامداد ششم دی در تهران زمین لرزه بوده است و عامل آن نمیتواند انفجارات هسته ای در کشور یا تاثیرات پروژه ‌هارپ از سوی کشور امریکا باشد.

وی با بیان اینکه در هر جای دنیا جان بشر و نجات آن خیلی اهمیت دارد، گفت: در چنین مواقعی دامن زدن به شایعات کار درستی نیست.

وی ادامه داد: خوشحال هستیم که ما با تکنولوژی و دانش دنیا با موارد مربوط به زلزله‌شناسی و پیشیابی زلزله در کشور و مخصوصا در پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندس زلزله هماهنگ و همگام حرکت می‌کنیم.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه