اجرای تکنولوژی لرزه‌نگاری، جهت شناسایی گسل‌های ناشناخته تهران

به گفته‌ی رئیس مرکز پیش‌بینی زلزله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، روش لرزه‌‌نگاری بازتابی می تواند در تهران انجام شود تا گسل‌های ناشناخته شناسایی شوند.

اجرای تکنولوژی لرزه‌نگاری، جهت شناسایی گسل‌های ناشناخته تهران

 رئیس مرکز پیش‌بینی زلزله پژوهشگاه زلزله‌شناسی با بیان اینکه بسیاری از پارامترهای گسل‌ها را نمی‌شناسیم، گفت: می توانیم با اجرای طرح لرزه‌نگاری بازتابی به این مهم دست یابیم.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر، دکتر محمد مختاری گفت: یکی از موضوعات مهمی که ۱۰ سال پیش در خصوص زمین لرزه توسط پژوهشگاه مطرح شد شناسایی و تدقیق گسل‌هاست که به نتیجه نرسید.

وی با بیان اینکه تکنولوژی لرزه‌نگاری بازتابی جهت شناسایی گسل و تدقیق آنها در تهران می‌تواند نقش بسزایی در شناخت بهینه ساختارهای زمین‌شناسی ایفا کند، گفت: این موضوع از ملزومات محسوب می‌شود و قادر است به تعدادی از سئوالات ما پاسخ دهد. از این روش در بسیاری از شهرها نظیر پاریس استفاده شده است.

مختاری خاطر نشان کرد: این روش به طور یقین برای انجام در شهرهای مختلف ایران پیشنهاد می‌شود؛ البته اکنون هم از این روش در قسمت‌های مختلف ایران جهت اکتشافات نفتی به وسیله شرکت‌های ایرانی استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه در تهران خیلی از پارامترهای گسل‌ها (به عنوان مثال شیب، عمق) را نمی‌شناسیم، عنوان کرد: با جمع‌آوری و تفسیر این داده‌ها به اجرای طرح حریم گسل، کمک قابل توجهی خواهد شد.

مختاری افزود: اجرای لرزه‌نگاری بازتابی نیز می‌تواند بهترین روش در شناسایی پوسته بالایی زمین باشد تا اطلاعات گسل مشخص شود؛ همچنین به این واسطه گسل‌های ناشناخته شناسایی خواهند شد.

وی تاکید کرد: این تکنولوژی روشی برای شناخت بهینه گسل‌ها خواهد بود که امیدواریم بتوانیم در راستای اجرایی شدن پروژه گام برداریم.