توليد هيدروژن خالص و گاز سنتز، در کشور

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر توانستند تولید هیدروژن خالص و گاز با تکیه بر سوخت پاک را محقق سازند.

توليد هيدروژن خالص و گاز سنتز، در کشور

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید هیدروژن خالص با تکیه بر سوخت‌های پاک شدند که می‌توان در صنایع نفت،گاز و پتروشیمی‌از آن بهره برد.

به گزارش عصر ارتباط  به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر،‌هادی ابراهیمی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مدلسازی و مطالعات تجربی تولید گاز سنتز با استفاده از حامل‌های اکسیژن پروسکایتی در یک میکرو راکتور به کمک فرآیند چرخه شیمیایی» اظهار کرد: هدف از انجام این پروژه تولید هیدروژن خالص و تکیه بر سوخت‌های پاک است؛ از آنجایی که کاهش انتشار و ذخیره سازی CO۲ در تبدیلات گازی ضروری است این پروژه را اجرایی کردیم.

وی با بیان اینکه کاربرد میکرو راکتور بستر ثابت برای غلبه بر معایب راکتورهای بستر متحرک از جمله ساییدگی ذرات در این پروژه مورد نظر بوده است، بیان داشت: در این طرح تولید هیدروژن و گاز سنتز در میکرو راکتور جهت کاهش آلودگی محیط زیست، کاهش مصرف انرژی در مقایسه با روشهای موجود توسط شیوه مدلسازی ریاضی بررسی شد و از سوی دیگر روش نوین چرخه شیمیایی جهت این کار تحقیقاتی مورد استفاده قرار گرفت.

وی با اشاره به روش کار خود در این طرح گفت: با استفاده از روش مدلسازی ریاضی و با بررسی کارهای گذشته پروژه را شروع و با اعتبارسنجی و استفاده در ایده‌های مطرح شده پروژه را به نتیجه رساندیم.

ابراهیمی با اشاره به کاربرد طرح گفت: از نتیجه این پروژه می‌توان در صنعت نفت، پالایشگاه، پتروشیمی‌و صنایع فولاد بهره برد.

ابراهیمی با اشاره به ویژگی‌های طرح گفت: تولید هیدروژن خالص و تکیه بر سوخت‌های پاک، کاهش انتشار و ذخیره سازی CO۲ ، کاربرد میکرو راکتور بستر ثابت برای غلبه بر معایب راکتور‌های بستر متحرک از جمله ساییدگی ذرات، ساخت راکتور با ابعاد کوچک (از جمله قابل حمل بودن و کاهش مقاومت‌های انتقال حرارت و جرم) و ارائه مدلی برای درک بیشتر از پدیده‌های موجود در فرآیند از جمله ویژگی‌های این طرح به شمار می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه این طرح هیچگونه نمونه داخلی و خارجی ندارد، عنوان کرد: طرح‌های ارائه شده توسط داوران بین المللی بررسی و به چاپ رسیده اند.

این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید داشت: کاهش الودگی محیط زیست- کاهش مصرف انرژی- استفاده بهینه از حجم راکتور از جمله مزیت‌های رقابتی این پروژه به شمار می‌رود.

وی گفت: تولید هیدروژن و گاز سنتز به عنوان خوراک واحد‌های تولید متانول، آمونیک، سوخت مایع (مثل بنزین) از گاز طبیعی، احیای سنگ آهن در صنعت فولادمورد استفاده قرار می‌گیرد.

از این پایان نامه ۳ مقاله چاپ شده، ۲ مقاله تحت داوری در مجلات ISI و ۶ مقاله کنفرانس بین المللی بدست آمد. مهم‌ترین مقاله در مجله Journal of Cleaner Production با ایمپکت بالای ۵ به چاپ رسید. این پروژه به راهنمایی دکتر محمد رحمانی عضو هیات علمی‌دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده است.