فوتون‌ها، از هک کامپیوتری پیشگیری می‌کنند

جلوگیری از استراق سمع بررسی جدیدی است که میتوان دریافت، چگونه جفت‌های فوتون می‌توانند یک‌راه اتصال را در فواصل بزرگ ایجاد کنند.

فوتون‌ها، از هک کامپیوتری پیشگیری می‌کنند

پدیده گرفتاری کوانتوم‌ها،  می‌تواند برای شبکه‌های اینترنتی که اساساً هک نشدنی هستند، استفاده شود، اما ناپدید شدن فوتون‌ها حین جذب یا پراکندگی آن‌ها می‌تواند امنیت سیستم را تهدید کند، در آزمایش‌های جدید، محققان نشان داده‌اند که انتقال راه دور کوانتومی چگونه می‌تواند مشکل را برطرف کند تا مشخص شود که آیا ذرات نور آیا باعث ایجاد این مشکل شده‌اند.
به گزارش عصر ارتباط به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ مطالعه جدید محققان مرکز دینامیک کوانتومی دانشگاه "گریفیث" در استرالیا نشان می‌دهد،  که چگونه فوتون‌های جفت یا ذرات نور می‌توانند به‌طور دقیق و حتی در شرایط آن‌هایی که خارج از آزمایشگاه شبیه‌سازی‌شده‌اند، آزمایش شوند .فوتون‌های متصل شده، تولیدکننده ارتباط کوانتومی هستند.
در این حالت حرکات یک فوتون روی رفتار فوتون‌های دیگر حتی در مسافت طولانی تأثیر می‌گذارد و هنگامی‌که همراه یک کانال ارتباطی ارسال می‌شوند، می‌توانند شبکه‌های امن اینترنتی ایجاد کنند. به‌منظور تأیید این‌که فوتون‌ها در مکان‌های مختلف نشان‌دهنده پدیده‌ای با عنوان "عدم ثبات مکانی کوانتومی" هستند، محققان روش جدیدی را با استفاده از حرکات کوانتومی توسعه دادند.
با افزایش طول کانال کوانتومی، فوتون‌های کمتر و کمتری از طریق راه ارتباطی عبور خواهند کرد. هر فوتون گم‌شده، شرایط را برای استراق سمع آسان‌تر می‌کند تا با شبیه‌سازی گرفتاری کوانتومی، امنیت را از بین ببرد.
برای رسیدن به مرحله انتقال از راه دور کوانتومی، محققان باید فوتون‌های جفت اضافی و باکیفیت بالاتری را اضافه کنند. این‌ها باید باراندمان بالا تولید و شناسایی شوند، بنابراین می‌توانند زیان‌های وارده را جبران کنند. محققان از منبع فوتون و تکنولوژی تشخیص در این مطالعه استفاده کردند که با همکاری موسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکا واقع در بولدر در ایالت کلرادو صورت گرفت.