حل مشکل امنیتی تراشه‌های اینتل، به روزرسانی!

با اعلام وجود مشکل امنیتی در تراشه‌های اینتل که از سال ۱۹۹۵ به این سو ساخته شده‌اند، تلاش برای عرضه وصله‌های امنیتی جدید که این مشکل را برطرف کند، آغاز شده است.

حل مشکل امنیتی تراشه‌های اینتل، به روزرسانی!

مشکل امنیتی در تراشه‌های اینتل دسترسی هکرها نه تنها به هسته اصلی حافظه رایانه، بلکه به کل قسمت‌های آن را ممکن می‌کند و بنابراین سرقت اطلاعات ذخیره شده در حافظه رایانه و به خصوص کلمات عبور حساس را ممکن می‌کند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر، شرکت کوالکوم می‌گوید در تلاش برای طراحی وصله نرم‌افزاری به روزرسان برای حل مشکل یادشده است که Meltdown نام گرفته و در روزهای اخیر مشخص شده نه تنها پردازنده‌های اینتل، بلکه تراشه‌های تولیدی AMD و ARM را هم آلوده می‌کند.

کارشناسان امنیتی هشدار می‌دهند که این حفره امنیتی به پردازنده‌های اینتل منحصر نمی‌ماند و تقریبا می‌تواند برای هر گوشی و رایانه ای که در دو دهه اخیر تولید شده مشکل بیافریند. شرکت اینتل هم با صدور اطلاعیه ای گسترده بودن دامنه این مشکل را تایید کرده است.

نگرانی دیگر تاثیرپذیری تمامی‌سیستم عامل‌های مشهور از این مشکل است که موجب شده مایکروسافت و گوگل وصله‌هایی اضطراری برای ویندوز و اندروید عرضه کنند و ARM هم می‌گوید در حال تهیه وصله مشابهی برای شرکت‌هایی است که در تولیدات خود از پردازنده‌های این شرکت استفاده می‌کنند.

در عین حال سیستم عامل‌های لینوکس و مک هنوز به روز نشده اند و AMD هم مدعی است احتمال آلوده شدن تولیدات این شرکت نزدیک به صفر است. برخی بررسی‌ها حاکیست نصب وصله‌های به روزرسان از سرعت سیستم عامل ویندوز تا حدود ۱۰ درصد می‌کاهد.