عملکرد مغز و چشم، زیر ذره‌بین

به تازگی سیستمی ساخته شده که مجهز به نرم‌افزار و سخت‌فزار ردیابی حرکات چشم است و می‌تواند با چند آزمایش به شکل بازی‌های رایانه ای عملکرد مغز و چشم را ردیابی کرد.

عملکرد مغز و چشم، زیر ذره‌بین

 در نمایشگاه محصولات مصرفی الکترونیکی از سیستم RightEye EyeQ  برای ردیابی حرکات چشم رونمایی خواهد شد. محققان امیدوارند این سیستم بخش خدمات درمانی مغز و بینایی را دگرگون کند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر، سیستم مذکور با استفاده از یک رایانه همراه مجهز به نرم افزار و سخت افزار ردیابی حرکات چشم، فرایند آزمایش را خودکار می‌کند. به این ترتیب روند تشخیص و درمان سریع‌تر انجام می‌شود.

این رایانه می‌تواند طیف وسیعی از آزمایش‌ها را به شکل بازی‌های رایانه ای مربوط به ردیابی حرکات چشم انجام دهد. هرکدام از این آزمایش‌ها چند دقیقه طول می‌کشد. گزارش‌های حاصل نیز روی خدمت ابر آپلود می‌شوند و چشم اندازی ارزشمند از عملکرد مغز و چشم بیمار برای پزشک فراهم می‌کنند.

یکی از مزایای سیستم RightEye EyeQ فراهم کردن آزمایش‌هایی قابل تکرار و واقعی است که جایگزین روش کند تر و دستی توسط پزشک می‌شود. این آزمایش‌ها را می‌توان در هر مکانی انجام داد  و گزارش‌های آن نیز به طور لحظه‌ای تهیه می‌شود.

سیستم مذکور علاوه بر آزمایش چشم برای بهبود خوانش در کودکان کاربرد دارد. همچنین می‌توان از آن برای شناسایی نشانگرهای بیماری پارکینسون، اوتیسم و جراحات مغزی مانند سکته استفاده کرد. به گفته مدیر ارشد اجرای شرکت تولید کننده، این نخستین سیستمی‌است که می‌تواند چنین چشم انداز جالبی از وضعیت سلامت فرد، توانایی‌های عملکرد بینایی او با سرعت و دقت بالا فراهم کند.