هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور
هفته نامه عصر ارتباط - اولین و پر تیراژترین هفته نامه iCT کشور

سلامت کودک، زیر نظر گجت هوشمند!

سلامت کودک  زیر نظر گجت هوشمند!

به تازگی دستگاهی برای رصد نوزادان طراحی شده که از احتمال مرگ آنها به دلیل سندروم SIDS می‌کاهد. این دستگاه ضربان قلب و تنفس نوزاد را رصد و اطلاعات را به موبایل والدین ارسال می‌کند. این سندروم به مرگ بی‌دلیل و ناگهانی نوزادان کمتر از یک سال گفته می‌شود.

به گزارش عصر ارتباط، این گجت که در مرحله تولید و توسعه است، با استفاده از حسگر مایعی فعالیت می‌کند که از گرافن ساخته شده است. فیزیکدانان دانشگاه ساسکس این گجت را طراحی کرده‌اند.

مایع داخل آن از امولسیون گرافن، آب و روغن ساخته شده که رسانای جریان الکتریسیته است. هنگامی‌که یک کانال یا لوله حاوی این محلول در نتیجه تنفس یا فشار خون کشیده‌تر شود، خاصیت و میزان رسانایی مایع تغییر می‌کند. این به معنای قابل رصد بودن سرعت تنفس و نبض نوزادی است که گجت را به تن دارد. در مرحله بعد اطلاعات به اپلیکیشن گجت در موبایل والدین ارسال می‌شود.

نمونه‌ی اولیه گجت مذکور به طور موفقیت‌آمیز آزمایش شده و طراحان آن امیدوارند به زودی نسخه تجاری آن را عرضه کنند. همچنین محققان نمونه‌ای از این گجت را برای بزرگسالان طراحی کرده‌اند و مشغول مذاکره برای ارائه آن به بازار هستند.این فناوری ارزان تولید می‌شود و به افراد دچار اختلالات مختلف کمک می‌کند خواب بهتری داشته باشند.

درج دیدگاه

بررسی بازی