امکان برقراری ارتباط ایمن، بین رایانه‌های کوانتومی

تا به حال محققان عمدتا بر روی تولید رایانه‌های کوانتومی‌ مجزا متمرکز شده بودند، اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد برقراری ارتباط میان این رایانه‌ها هم می‌تواند به شیوه‌ای بسیار متفاوت از شیوه‌های فعلی انجام شود.

امکان برقراری ارتباط ایمن، بین رایانه‌های کوانتومی

محققان کالج لندن روش جدیدی را برای برقراری ارتباط ایمن میان رایانه‌های کوانتومی‌ ابداع کرده‌اند که مشکلات امنیتی فعلی دنیای سایبر را به حداقل خواهد رساند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از فارس، این دانشمندان یافته‌های خود را گامی‌ مهم برای راه اندازی یک شبکه کوانتومی‌بزرگ، پیشرفته و غیرقابل هک توصیف کرده‌اند که بر دنیای فناوری مسلط خواهد شد و امنیت را در فضای مجازی تامین می‌کند.انگلیس و اتحادیه اروپایی به ترتیب به دنبال سرمایه گذاری 270 میلیون پوندی و یک میلیارد پوندی برای تحقیقات به منظور ساخت رایانه‌های کوانتومی‌هستند و قرار است در آینده اولین شبکه متشکل از رایانه‌های کوانتومی‌بین تعدادی از شهرهای اروپایی ایجاد شود.

پیش از این چینی‌ها مدعی راه‌اندازی چنین شبکه‌ای شده بودند، هر چند در این زمینه اطلاعات چندانی در دسترس نیست. مهم‌ترین مزیت این شبکه‌ها این است که افراد برای تامین امنیت آنها دیگر نیازی به اعتمادکردن به تولیدات شرکت‌های سخت افزاری ندارند. زیرا در این روش ساختار شبکه‌های رایانه ای به گونه ای طراحی می‌شود که احتمال استراق سمع از آنها را به حداقل می‌رساند.

به همین منظور نرم‌افزاری طراحی می‌شود که برقراری ارتباطات در شبکه‌های کوانتوم ی‌را کنترل می‌کند. زمان دقیق راه اندازی این شبکه‌ها هنوز اعلام نشده است.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه