خودرهای خودران مجهز به نرم‌افزار ضد هک!

یک شرکت تولید کننده موبایل از نرم‌افزاری امنیتی رونمایی کرده که اجازه نمی‌‌دهد هکرها کنترل خودروی خودران را به دست گیرند.

خودرهای خودران مجهز به نرم‌افزار ضد هک!

 شرکت کانادایی بلک بری، روز گذشته یک محصول امنیت سایبری جدید رونمایی کرد. این نر‌م‌افزار می‌‌تواند شکاف‌های امنیتی در برنامه اتومبیل‌های خودران را شناسایی می‌‌کند واجازه نمی‌‌دهد هکرها کنترل خودرو را به دست گیرند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر،  این محصول که بلک بری جارویس نام گرفته، نخست برای خودروسازان عرضه می‌‌شود. این شرکت که قبلا موبایل تولید می‌‌کرد، امیدوار است تا به این وسیله دوباره برای خود درآمد زایی کند. البته نر‌م‌افزار در اتوماسیون صنعتی و بخش خدمات درمانی نیز کاربرد دارد.

 نر‌م‌افزار مذکور پس از عرضه به تمام خودروسازان اجازه می‌‌دهد به طور آنلاین فایل‌ها را در هر مرحله از برنامه‌نویسی اسکن کنند. بلک بری اعلام کرده هم اکنون مشغول واحد Jaguar Land Rover شرکت تاتاموتورز این نر‌م‌افزار را آزمایش کرده است. به گفته مدیر این بخش نر‌م‌افزار جارویس مدت زمان لازم برای ارزیابی کدهای برنامه‌نویسی را از ۳۰ روز به ۷ دقیقه کاسته است.

این درحالی است که در اوایل ماه جاری میلادی نیز بلک بری با موتور جستجوی اینترنتی چینی قراردادی امضا کرد تا فناوری مخصوص خودروهای خودران را بسازد.