وزیر ارتباطات: اتفاقات اخیر آزمونی برای بررسی پیام‌رسان‌‌های داخلی/ ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه برای راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا/ تلاش می‌کنیم از انحصار خارج شویم

وزیر ارتباطات با بیان اینکه اتفاقات اخیر آزمون خوبی برای پیام رسان‌های داخلی بود، گفت: باید تقویت همزمان شبکه‌ها و ایجاد رقابت برای خروج از انحصار به عنوان استراتژی مد نظر باشد.

وزیر ارتباطات: اتفاقات اخیر آزمونی برای بررسی پیام‌رسان‌‌های داخلی/ ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه برای راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا/ تلاش می‌کنیم از انحصار خارج شویم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه‌ی هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت:امروز در دولت تصمیم گرفته شد از این به بعد هرگونه شکایتی که دولت از کسب کارهای نوپا مطرح می‌شود ابتدا در کمیته ای با حضور معاونت حقوقی رئیس جمهور، نمایندگان وزارت ارتباطات و وزارت کار این موضوع بررسی شده و سپس به مراکز قضایی ارجاع شود. این یک تضمین برای بخش کسب و کار نوپا است تا بخشی از موانع آن‌ها برطرف شود.

به گزارش عصر ارتباط، محمدجواد آذری جهرمی افزود: شبکه ملی اطلاعات شامل سه بخش است، بخش زیر ساخت که گزارش آن را داده‌ایم، بخش دوم  لایحه خدمات و بخش سوم بخش محتوایی است.

وی با اعلام اینکه با موافقت رئیس جمهور مقرر شد ۵۰۰ میلیارد تومان در طی دو سال پیش‌رو برای توسعه خدمات و کسب و کارهای نوپا در این فضا تامین شود، گفت: این منابع هم می‌تواند مستقیم در اختیار بنگاه‌های کار آفرین قرار گرفته و هم می تواند به صندوق سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر تزریق شود.

آذری جهرمی ادامه داد: ظرف سه هفته آینده با جمع بندی با مرکز فضای مجازی نحوه اقدام در این زمینه اعلام خواهد شد.

وزیر ارتباطات درباره تهیه سند اقتصاد دیجیتال جمهوری اسلامی ایران گفت: قرار شد ظرف یک ماه اینده از سوی وزارت ارتباطات با کمیته ای با حضور سایر وزرا و نمایندگان شورای عالی فضای مجازی تشکیل می شود تعیین شده و ظرف ۶ ماه آینده توسعه زیرساخت‌های کشور در حوزه دیجیتال را داشته باشیم.

وی گفت: به نظر می رسد در لایحه خدمات بتوانیم حرکت خوبی داشته باشیم تا از فضای مجازی و دیجیتال برای توسعه کسب و کار استفاده کنیم.

آذری جهرمی درباره بومی سازی شبکه‌های مجازی گفت: در موقعیتی که پیش آمد آزمون خوبی برای پیام‌رسان‌های داخلی بود تا نقاط ضعف و قوت خود را ببینند. برای تقویت این امر هر کدام از دستگاه‌های و وزارتخانه‌ها تکالیفی دارند ما در وزارت ارتباطات وظایف خود را انجام داده و گزارش آن را هم ارائه کردیم.

وی عنوان کرد: باید تقویت همزمان شبکه‌ها و نیز ایجاد رقابت برای خروج از انحصار به عنوان استراتژی ایجاد شبکه‌های اجتماعی بومی مورد نظر باشد که برنامه‌ریزی می کنیم این امر محقق شود.