جذب انرژی خورشیدی با پنجره‌های جدید آلمانی

محققان آلمانی نوعی شیشه نوین برای پنجره‌ها ساخته اند که با استفاده از ذرات معلق آهن میزان نور ورودی به خانه را تنظیم می‌‌کند و حتی قابلیت جمع‌آوری انرژی خورشیدی را دارد.

جذب انرژی خورشیدی با پنجره‌های جدید آلمانی

مهندسان آلمانی طرحی از پنجره‌های نوین را نمایش داده اند. این طرح Large-Area Fluidic Windows-LaWin نام گرفته است. LaWin سیستمی‌ است که با استفاده از ذرات آهن معلق در مایع از ورود نور خورشید  جلوگیری و انرژی گرمایی آن را برداشت می‌ کند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر،  بیشتر سیستم‌های هوشمند پنجره در گذشته الکتروکرومی‌ک بوده اند. به عبارت دیگر این پنجره‌ها در مقابل سیگنال‌های الکتریکی که از سیم‌های موجود در شیشه رد می‌ شود، تغییر رنگ یا ظرفیت می‌ دهند. به این ترتیب کاربران می‌ توانند برای حریم خصوصی بیشتر شیشه را تار یا برای استفاده از نور خورشید رنگ آن را روشن تر کنند.

سیستم جدید کاربردهای مشابهی دارد اما از شیوه ای کاملا متفاوت استفاده می‌ کند. برای ساخت LaWin، نانو ذرات مغناطیسی آهن  در مایع رها می‌ شوند. این مایع در کانال‌هایی عمودی در شیشه ریخته می‌ شود.

این ذرات شیشه را تار می‌ کنند، مانع از ورود نور در درجات مختلف می‌ شوند و در صورت نیاز گرما را نیز جذب می‌‌کنند. برای شفاف شدن شیشه کافی است  آهن رباهایی فعال شوند که این ذرات را در مایع جمع آوری می‌‌کنند.

لوتار وندرزک یکی از محققان این پروژه می‌‌گوید: ویژگی اصلی پروژه ما استفاده از مایعات در پنجره و نمای ساختمان به عنوان حامل گرما یا عامل فعالسازی قابلیت‌های دیگر است. برای این منظور ما شیشه جدیدی ساختیم که در آن کانال‌هایی تعبیه می‌‌شود. مایعات در این کانال‌ها جریان می‌‌یابند. سپس با توجه به تعداد ذرات آهن در مایع، رنگ مایع به طیف‌های مختلفی از خاکستری یا به طور کامل سیاه تبدیل می‌‌شود. سپس می‌‌توان به طور اتوماتیک می‌زان نور را مشخص کرد.

به هرحال نمونه‌های فعلی در مساحت ۲۰۰ متر مربع ساخته شده اند اما  محققان باید آن را با توجه به اندازه معمول پنجره‌ها بسازند.  هدف نهایی از ساخت این پنجره کاهش هزینه‌های انرژی به خصوص درحوزه گرمایش و سرمایش ساختمان‌هاست.  تابه حال چند می‌لیون یورو در این پروژه سرمایه گذاری شده و قرار است در ۲۰۱۸ در چند پروژه تجاری به کار گرفته شوند.