فیس‌بوک مداخله روسیه در انتخابات آمریکا را برملا کرد!

فیس‌بوک اعلام کرده است که حساب‌های کاربری روسی در این شبکه اجتماعی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، اقدام به تشکیل ۱۲۹ جریان مخالف و رویداد ضد آمریکایی کرده بوده‌اند.

 فیس‌بوک مداخله روسیه در انتخابات آمریکا را برملا کرد!

 شرکت فیس‌بوک در بیانیه ای کتبی خطاب به گنگره شهادت داده و اعلام کرد که تعداد زیادی از حساب‌های کاربری فعال در این شبکه اجتماعی اقدام به جریان سازی‌هایی در روند انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده آمریکا کرده‌اند که به انتشار اخبار دروغین و کذب می‌پرداخته‌اند و کاربران بسیاری را نیز در فضای مجازی به گمراهی و تصمیم نادرست کشانده‌اند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایسنا، قانونگذاران آمریکایی مدت‌هاست که با ذکر نگرانی درباره استفاده روسیه از شبکه‌های اجتماعی در جریان انتخابات ۲۰۱۶ به دنبال تصویب قوانین تازه ای برای غول‌های تکنولوژی همچون آلفابت – شرکت مادر گوگل، توییتر و فیس‌بوک هستند و بدین ترتیب نمایندگانی از این شرکت‌ها را استیضاح کرده تا در قبال جریان سازی و سوءاستفاده حساب‌های کاربری این شبکه‌های اجتماعی تحت حمایت دولت روسیه توضیح داده و آمار و ارقام درستی ارائه دهند.

فیس‌بوک در این بیانیه کتبی خود به قانون گذاران آمریکایی اعلام کرده که ۳۳۸ هزار و ۳۰۰ حساب کاربری از این وقایع دیدن کرده و ۶۲ هزار و ۵۰۰ کاربر نیز اعلام کرده بوده‌اند که این وقایع را باور کرده و با این اخبار و اطلاعات هم عقیده خواهند بود.

فیس‌بوک پیشتر هم در سپتامبر سال ۲۰۱۷ خاطر نشان کرده بود که حساب‌های کاربری روسی بسیاری اقدام به برگزاری جلسه‌های هم اندیشی و جریاناتی علیه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کرده‌اند.

آمار و گزارش‌هایی که فیس‌بوک از این موضوع منتشر کرده است حاکی از آن است که ۱۲۶ میلیون آمریکایی در طول دو سال گذشته محتوا و پیام‌هایی در صفحات مجاز فیس‌بوکی خود منتشر کرده اند که همگی به نوعی از اطلاعات و اخبار دروغین و کذب تحت حمایت روسیه پیروی می‌کرده است و ۱۶ میلیون کاربر نیز تحت تاثیر حساب‌های کاربری روسی در اینستاگرام بوده‌اند.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیش‌تر به این نتیجه رسیده بودند که دولت روسیه با تحت تأثیر قرار دادن کارزار انتخاباتی ریاست‌جمهوری، نتایج انتخابات در آمریکا را به نفع دونالد ترامپ تغییر داده است. طبق گفته این نهادها هکرهای روسی در برملا کردن و انتشار ایمیل‌های کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون - رقیب ترامپ در انتخابات - نقش داشته‌اند. همچنین گفته می‌شود به دستور دولت روسیه کمپینی علیه هیلاری کلینتون در شبکه‌های اجتماعی در دوران انتخابات به راه افتاد.

این در حالیست که روسیه مکررا اتهام تلاش برای نفوذ در انتخابات آمریکا که به پیروزی دونالد ترامپ منجر شد را رد کرده است.  دونالد ترامپ – رئیس جمهور کنونی ایالات متحده آمریکا - نیز گفته است هیچ‌گونه همکاری میان ستاد انتخاباتی او و دولت روسیه وجود نداشته است. تحقیقات در این زمینه در حال حاضر توسط چندین نهاد آمریکایی جریان دارد.