حمایت سازمان فناوری اطلاعات، از ایده‌های اشتغال‌زایی استارت‌آپ‌ها

استارت‌آپ‌هایی که ایده و توانمندی برای فعالیت‌های مرتبط در حوزه فناوری اطلاعات دارند، با ارایه طرح‌های خود به مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا می‌توانند از حمایت سازمان فناوری اطلاعات در راستای اشتغال‌زایی و توسعه مناطق کمتر توسعه‌یافته و روستایی بهره‌مند شوند.

حمایت سازمان فناوری اطلاعات، از ایده‌های اشتغال‌زایی استارت‌آپ‌ها

سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام کرده در راستای اشتغال‌زایی و توسعه مناطق کمتر توسعه‌یافته و روستایی، از استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه حمایت می‌کند. این اقدام با هدف توسعه کسب‌وکارهای نوپا، حمایت از اشتغال جوانان کارآفرین و توسعه خدمات الکترونیکی برای مناطق کمتر توسعه‌یافته و روستاها، اجرایی می‌شود.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایسنا، رسول سراییان -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- با تاکید بر لزوم توجه به اشتغال در مناطق محروم و روستایی گفته است: در راستای اجرای قانون توسعه اشتغال روستایی، کارآفرین‌ها و صاحبان ایده در حوزه استفاده از ارتباطات و فناوری اطلاعات در چهار بخش کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی و فروش محصولات روستایی، متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت kara.mcls.gov.ir نسبت به ثبت طرح خود اقدام کنند.

همچنین استارت‌آپ‌هایی که ایده و توانمندی برای فعالیت‌های مرتبط در این حوزه دارند، می‌توانند برای ارایه طرح‌ها و ایده‌های خود به درگاه سایت مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا به نشانی ictstartups.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند. سازمان فناوری اطلاعات ایران از طریق این مرکز، طرح‌ها را بررسی و از پذیرفته‌شدگان دعوت می‌کند تا طرح خود را برای بررسی و امکان‌پذیری ملزومات مورد نیاز مطابق با نیازمندی‌ها معرفی کنند. در نهایت طرح‌های پذیرفته‌شده از حمایت سازمان برخوردار خواهند شد.

طی سه ماه نخست فعالیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با پایش بیش از 64 هزار روستا، سامانه‌ای فراهم شده است که وضعیت سه سرویس ارتباطی ثابت، همراه و اینترنت به همراه وضعیت پوشش جاده‌ای، صداوسیما و مراکز و خانه‌های بهداشت این روستاها با جزییات مشخص شده است.

محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم با اشاره به راه‌اندازی سامانه بررسی وضعیت کیفیت ارایه سرویس و اطلاعات ارتباطی در سطح روستاهای کشور و با تاکید بر نقش کاربردی خدمات ارتباطی بیان کرد: بازار مصرف فضای مجازی و خدمات ارتباطی را باید به نوعی به کار بگیرید که روستاییان را توانمند سازد نه اینکه صرفا صرف سرگرم شدن در فضای مجازی شود. سرگرمی یک بحث است اما خدمات موضوع مهم‌تری است. اگر ما در کنار ارتباطات خدمات را عرضه نکنیم، روستایی را به بازار مصرف تبدیل کردیم.

همچنین علی ربیعی -وزیر رفاه، کار و تامین اجتماعی- اخیرا از پرداخت وام اشتغال روستایی و عشایری در پنج استان خبر داد و گفت: «از ۵۰ هزار درخواست وام، در مرحله اول حدود ۸۰۰۰ درخواست وام پذیرفته شده است که از روز پنجشنبه پرداخت این وام‌ها در ۵ استان انجام می‌شود. از رقم ۱۲ هزار میلیارد تومانی که برای وام اشتغال روستایی و عشایری در نظر گرفته شده است، امسال ۲۰۰۰ میلیارد تومان وام پرداخت می‌شود.»

بنابراین بخشی از این وام اشتغال روستایی احتمالا در راستای حمایت از اشتغال جوانان کارآفرین و توسعه خدمات الکترونیکی برای مناطق کمتر توسعه‌یافته و روستاها که هدف سازمان فناوری اطلاعات است، صرف شده و کارآفرین‌ها و صاحبان ایده می‌توانند از این وام بهره ببرند تا همان‌طور که وزیر ارتباطات هم اشاره کرده است، بازار مصرف فضای مجازی و خدمات ارتباطی، روستاییان را توانمند کند.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه