۷۸ درصد شکایات حوزه فناوری؛ نرم‌افزار و وب

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اعلام کرد که کسب وکارهای نرم افزاری در صدر شکایات صنف فناوری اطلاعات هستند.

۷۸ درصد شکایات حوزه فناوری؛ نرم‌افزار و وب

رئیس شورای انتظامی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران گفت: بیش از ۷۸ درصد شکایات صنفی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به موضوع کسب وکارهای حوزه نرم‌افزار و وب سایت مربوط می شود.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، حمید فروزنده، گفت: براساس آخرین آمار فعالیت شورای انتظامی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران (نصر)، در رسیدگی به شکایات صنفی طی سه سال اخیر، بیش از ۴۲ درصد شکایات صورت گرفته به موضوع کسب وکارهای نرم‌افزاری و بیش از ۳۶ درصد به موضوع میزبانی فضای وب و ثبت دامنه (وب سایت‌ها و خدمات آن) اختصاص داشته است.

وی با اشاره به باقی آمار شکایات و تخلفات در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ادامه داد: در سطوح بعدی، شکایات حوزه سخت افزار حدود ۱۲ درصد و تجهیزات شبکه حدود ۳ درصد میانگین تعداد شکایات فناوری اطلاعات و ارتباطات را در بر می گیرند.

رئیس شورای انتظامی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به فعالیت این شورا در حل اختلاف و رسیدگی به شکایات صنفی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: شورای انتظامی سازمان مطابق ماده ۴۶ آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۷ قانون حمایت ازحقوق پدید آورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای مصوب مجلس شورای اسلامی، مسئول رسیدگی به شکایات اشخاص حقیقی و حقوقی در خصوص تخلفات حرفه‌ای، انضباطی و انتظامی درحوزه فاوا است.

 وی با بیان اینکه از زمانی که اشخاص حقیقی و حقوقی حوزه ICT در قراردادهای کاری خود شورای انتظامی سازمان نصر را به عنوان داور و مرجع حل اختلاف لحاظ کرده اند، موضوع رسیدگی به شکایات احتمالی طرفین قرارداد تسریع و تسهیل شده است، ادامه داد: در حال حاضر اکثر شرکتها هنگام عقد قرارداد نام شورای انتظامی سازمان را به عنوان داور و مرجع حل اختلاف می آورند. هرچند الزامی در این کار نیست، اما کمک کرده تا شرکت‌ها با مشکلات کمتری در رسیدگی به اختلافاتشان مواجه شده و فرایند رسیدگی به صورت تخصصی و سریعتر طی شود.

فروزنده با اشاره به ضرورت کنترل عضویت شرکتها و اشخاص فعال در حوزه فاوا توسط کارفرمایان قبل از انعقاد قرارداد، اضافه کرد: اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند پیش از توافق و یا انعقاد قراردادهای کاری با این شرکتها و اشخاص حقیقی، عضویت و وضعیت آنها را از طریق مراجعه به پورتال سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران استعلام و مورد بررسی قرار دهند تا با سوابق حرفه ای این شرکتها آشنا شوند.