برنامه تمرینات ورزشی اما با کارکردی مرموز!

برنامه موبايلی تمرينات ورزشی که از GPS استفاده می‌کند باعث شد، نقشه پايگاه‌های نظامی آمريکا لو برود.

برنامه تمرینات ورزشی اما با کارکردی مرموز!

شرکت استراوا سازنده برنامه‌های مديريت تمرينات ورزشی که از GPS گوشی برای ردگيری و مکان يابی محل فعاليت‌های ورزشی کاربرانش استفاده می کند، عملا موقعيت پايگاه‌های نظامی آمريکا را افشا کرد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از فارس، این برنامه به گونه‌ای طراحی شده که به شبکه اجتماعی قهرمانان و علاقه‌مندان به فعالیت‌های ورزشی مبدل شود، اما در عمل کاربردهای دیگری پیدا کرده است.

در نوامبر گذشته این سایت نقشه گرمایی مجموعه فعالیت‌های کاربران خود در سراسر دنیا را منتشر کرد که حاوی اطلاعاتی از یک میلیارد کاربر برنامه یادشده در کل دنیا بود. نقشه یاد شده بسیاری از کشورهای جهان را در برمی‌گیرد.

تحلیل‌گران می‌گویند تنوع اطلاعات موجود در نقشه مذکور به بسیاری از افراد امکان خواهد داد تا موقعیت پایگاه‌های نظامی آمریکا را شناسایی کرده و از فعالیت‌های روزمره کارکنان آنها مطلع شوند.

ناتان روسر یکی از اعضای موسسه United Conflict Analysts در این مورد می گوید افرادی که اطلاعات اولیه را در مورد پایگاه‌های نظامی آمریکا در اختیار داشته باشند می‌توانند موقعیت کارکنان آنها را هم زیرنظر بگیرند. زیرا بسیاری از نظامیان آمریکایی هم از برنامه تلفن همراه مذکور استفاده می کنند.

وی با تحلیل نقشه‌های یادشده موقعیت نیروهای گشت زنی و عملیاتی آمریکا را در خاک افغانستان هم شناسایی کرده است و آنها را در آدرس twitter.com/Nrg8000 به اشتراک گذاشته است. استراوا در مجموع تحلیل 13 تریلیون نقطه GPS علامت زده شده در برنامه خود را ممکن کرده است. تطبیق این اطلاعات با نقشه پایگاه‌های نظامی آمریکا در نقشه‌های گوگل می‌تواند برنامه رفت و آمد کارکنان نظامی آنها را هم افشا کند.