دلواپسی مدیر اجرایی سابق گوگل؛ روسیه و چین!

اریک اشمیت، مدیر اجرایی سابق گوگل، می‌گوید ممکن است روسیه و چین برای تسخیر دنیا از هوش مصنوعی استفاده کنند.

دلواپسی مدیر اجرایی سابق گوگل؛ روسیه و چین!

 اریک اشمیت مدیر اجرایی سابق گوگل، نگران است که پپیشرفت سریع روسیه و چین در زمینه هوش مصنوعی منجر به اتفاقات تلخی شود.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از آنا، وی اشاره می‌کند که پیشرفت این دو کشور در زمینه هوش مصنوعی علاوه بر خطرات تجاری که دارد، می‌تواند در زمینه نظامی نیز خطرآفرین باشد. به گفته اشمیت پیشرفت روسیه و چین در هوش مصنوعی می‌تواند به این دو کشور کمک کند تا جهان را تسخیر کنند.

اشمیت سال گذشته نیز هشدار داده بود که تا سال 2025 چین در زمینه هوش مصنوعی از آمریکا پیشی خواهد گرفت.

اشمیت 62 ساله در گفت‌وگو با پروفسور برایان کاکس در موزه علوم لندن اعتراف کرد که نگران است که کشورهای رقیب با تکنولوژی‌های خود چه کارهایی می‌توانند انجام دهند.

وی در پاسخ به سوال یکی از تماشاگران درباره رقابت تنگاتنگ میان روسیه و چین گفت: «خیلی نگران این موضوع هستم. فکر می‌کنم که رهبران این دو کشور ارزش این تکنولوژی‌ها را به‌خوبی درک کرده‌اند. هدف آنها استفاده از هوش مصنوعی نه تنها در حوزه تجاری بلکه در حوزه نظامی است».

وی افزود: «بسیار مهم است که مراکز تحقیقاتی در اروپا و آمریکا سرمایه بیشتری برای انجام تحقیقات علوم پایه و اخلاقیات در زمینه هوش مصنوعی جذب کنند».

اشمیت می‌گوید: «اروپا و آمریکا باید به نحوی با رقابت روسیه کنار بیایند. نباید رویکردهای آنان را کپی کنیم بلکه باید به آنها یاد بدهیم که بیشتر شبیه به ما عمل کنند».

وی افزود: «باید آنها را با هوش خود از دور رقابت خارج کنیم».

سال گذشته اشمیت به دلیل عقب افتادن آمریکا از چین در زمینه هوش مصنوعی، به شدت از دولت ترامپ انتقاد کرد.

وی می‌گوید: «فکر می‌کنم که طی پنج سال آینده دولت به این روند خود ادامه خواهد داد که این کار باعث می‌شود چین به‌سرعت پیشرفت کند و به آمریکا برسد. به عنوان یک کشور باید دست کار شویم و کاری انجام دهیم. باید درک کنیم که تکنولوژی‌های هوش مصنوعی بسیار مهم هستند».