وزیر ارتباطات: اهمیت فضای مجازی هم وزن اهمیت انقلاب اسلامی است/متاسفانه ساختار حاکمیتی ما غریب‌نواز است/هر پایگاه بسیج می‌تواند یک «استارت آپ» باشد/ باید موضوع تکنولوژی را در مساجد ببریم

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری امروز در همایش سرآمدان فناوری و صنعت که با همکاری سازمان بسیج مهندسین برگزار شد، به معضلات جامعه که فناوری در آن به خوبی جا نگرفته است اشاره کرد.

وزیر ارتباطات: اهمیت فضای مجازی هم وزن اهمیت انقلاب اسلامی است/متاسفانه ساختار حاکمیتی ما غریب‌نواز است/هر پایگاه بسیج می‌تواند یک «استارت آپ» باشد/ باید موضوع تکنولوژی را در مساجد ببریم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اهمیت فضای مجازی گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند هیچ پدیده‌ای همچون فضای مجازی نتوانسته زندگی بشری را تغییر دهد؛ اهمیت فضای مجازی هم وزن اهمیت انقلاب اسلامی است و اگر نتوانیم نیاز مردم را تامین کنیم این نیاز به سمت بازارهای بین‌المللی می‌رود.

به گزارش عصر ارتباط، محمدجواد آذری جهرمی امروز در همایش "تخصصی سرآمدان فناوری و صنعت سازمان بسیج مهندسین صنعتی کشور" گفت: یکی از اهداف صنعت افزایش تولید سرانه ملی است و در دنیا وقتی برای توسعه برنامه‌ریزی می‌کنند، سه مولفه اقتصاد، فرهنگ و امنیت را در نظر می‌گیرند که در توسعه پایدار موثر است.

وی با بیان اینکه تولید ناخالص داخل در کشورهای مختلف تحت تاثیر صنعت، کشاورزی و خدمات است، افزود: رویه دنیا نشان می‌دهد با توجه به رشد تکنولوژی در صنعت و کشاورزی با کاهش آمار اشتغال مواجهیم اما در بخش خدمات سهم اشتغال رو به افزایش است.

آذری جهرمی با اعلام اینکه در دنیا اقتصاد تولیدمحور در حال تغییر به اقتصاد دانش‌محور است، گفت: در گذشته تنوع، کیفیت و قیمت در تولید مهم بود اما الان نوآوری و ‌فناوری محور اصلی رقابت را تعیین می‌کند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه مطابق روند کنونی دنیا تولید ناخالص ملی به سمت خدمات درحال سوق یافتن است، تصریح کرد: اقتصاد صنعتی چهارم در حوزه اقتصاد با عنوان اقتصاد دیجیتال از آن یاد می‌کنند که بدون شک همراه خود فرهنگ نیز می‌آورد و اگر برای آن برنامه‌ای نداشته باشیم طی سال‌های آتی در تصرف آن قرار می‌گیریم.

آذری جهرمی وزیر  گفت: حوزه کسب و کارهای نوین ۲۳ درصد در مرحله رشد اولیه قرار دارند، ۱۵ درصد نمونه محصول اولیه داده اند، یازده و نیم درصد در حال گسترش بازار های جدید هستند و نیم درصد به مرحله بلوغ رسیدند. وی افزود: از سوی دیگر این شرکت‌ها ۱۷ درصد در مرحله خرید و فروش، ۱۲/۵درصد در حوزه آی تی سی و ۸/۵ درصد آموزش و سرگرمی قرار دارند.

وی با تاکید بر اینکه توسعه در دنیا برای تامین نیاز مردم است، خاطرنشان کرد: نیاز مردم معطل ما نخواهند ماند و اگر نتوانیم آن را تامین کنیم این نیاز سوق بازارهای بین‌المللی می‌شود، بنابراین باید در عرصه بین‌المللی سهمی برای گفتن داشته باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارایه آماری از فعالیت کسب و کارهای نوپا در کشور گفت: بر پایه گسترش کسب و کارهای نوپا در کشور مشخص است که در بسیاری از حوزه‌ها چون گردشگری، سلامت، بهره‌وری انرژی، شهر هوشمند و همچنین حوزه صادرات توسعه نداشتیم و جای کار بسیاری دارد.

آذری جهرمی گفت:  از مجموع فعالیت هایی که در حوزه کسب و کارهای نوین صورت می گیرد ۳۹/۵ درصد استانی، ۷ درصد محلی، یک دهم درصد منطقه ای و ۶ دهم درصد در سطح جهانی است؛ در واقع این آمار نشان می دهد که در حوزه صادرات کسب و کارهای نوین فعال نیستیم.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه تهدیدهای آینده از تهدیدات امروز بسیار بزرگتر است، اظهار کرد: نیروی انسانی موجود در کشور به لحاظ شاخص‌های خلاقیت نرخ بالاتری را از متوسط جهانی دارا هستند که باید از آنها استفاده کنیم.

وی‌ با اشاره به اینکه ارزهای دیجیتال یکی از ظواهر فناوری و تحول در اقتصاد است، افزود: همان‌طور که بسیج ثمره گفتمان انقلاب اسلامی در دنیاست باید در حوزه اقتصاد دیجیتال نیز گفتمان خود را داشته باشیم ‌تا به جای اینکه غرب ایدئولوژی خود را تبدیل به اقتصاد کنند با نوآوری ایدوئولوژی خودمان را به اقتصاد تبدیل کنیم.

عضوکابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه نوآوری با مطالبه از هیات دولت و مسئولان به دست نمی‌آید بلکه با قلب و مغز انسان‌ها رشد پیدا می‌کند، تصریح کرد: نیروی نخبه‌ای که می‌تواند مطابق اعتقاد ما نوآوری کند جایگاهش در بسیج است. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه مساجد باید به سمت تکنولوژی حرکت کنند، گفت: هر پایگاه بسیج می‌تواند یک «استارت آپ» باشد.

وی با این انتقاد که متاسفانه ساختار حاکمیتی ما غریب‌نواز است، خاطرنشان کرد: اگر کسی آمار و ارقام اقتصاد را بداند متوجه است که باید میدان را برای جوانان باز کنیم چرا که این عرصه فعالیت جوانان است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه خلاقیت چارچوب پذیر نیست، گفت: یکی از راه‌حل‌ها تحول دیجیتال و آینده پژوهی ایجاد گفتمان در مردم و مطالبه‌گری جوانان است.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه شرکت‌های نوآور با قوانین ثبت شرکت‌ها مربوط به سال ۱۳۳۸، نظام بیمه‌ای و مالیاتی سنتی نمی‌تواند فعالیت کند، اظهار کرد: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند هیچ پدیده‌ای همچون فضای مجازی نتوانسته زندگی بشری را تغییر دهد و اهمیت فضای مجازی هم وزن اهمیت انقلاب اسلامی است.

وزیر  ارتباطات در پایان تاکید کرد: هر پایگاه بسیج می تواند یک" استارت آپ" باشد، زمانی می گفتند مساجد سنگر هستند اما چرا امروز در مساجد موضوع تکنولوژی را نمی بریم؛ این عرصه ای است که نیاز  به هماهنگی با دولت ندارد. چشم امید ما به قلب و مغزهای جوانان مومن و دینداری است که بخشی از آنها در بسیج هستند.