وزیر ارتباطات: از موازی کاری در حوزه‌های مختلف صنعت فضایی گله‌مندم/اعتبار صنعت فضایی کم نشده است

وزیر ارتباطات با گلایه از موازی‌کاری در حوزه‌های مختلف صنعت فضایی گفت: اگر صدا و سیما آمادگی دارد مسئولیت سازمان فضایی را هم انجام بدهد آمادگی داریم تحویل بدیم.

وزیر ارتباطات: از موازی کاری در حوزه‌های مختلف صنعت فضایی گله‌مندم/اعتبار صنعت فضایی کم نشده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش روز ملی فضایی با اشاره به این که میانگین سن مدیران در این وزارتخانه از 55 به 45 سال رسیده است و ادامه دارد، در عین حال گفت: اینکه جوان‌ها را بیاوریم به میدان و رها کنیم ناامیدی ایجاد می‌کند.
به گزارش عصر ارتباط به نقل از فارس، محمدجواد آذری جهرمی‌درباره وضعیت ماهواره‌های ایران با اشاره به اینکه ماهواره دانشگاه شریف مراحل آمادگی برای پرتاب را می‌گذراند، افزود: 2 ماهواره دیگر هم در مسیر پرتاب قرار خواهند گرفت.
جهرمی‌یادآور شد: در حوزه اقتصاد و کاربرد ماهواره ساخت و خرید و قراردادن ماهواره پروژه اقتصادی است.
وی ادامه داد: صدا و سیما برای شبکه تلویزیونی جداگانه ماهواره می‌خرد و در مدار قرار می‌دهد و مجموعه‌‌های دیگر هم جداگانه عمل می‌کنند که باید یکپارچه شود.
به گفته وزیر ارتباطات با کنار گذاشتن نگاه صنفی این مشکل حل می‌شود. اگر صدا و سیما آمادگی دارد مسئولیت سازمان فضایی را هم انجام بدهد آمادگی داریم تحویل بدیم.

وی تاکید کرد: نمی‌توان این لوپ را ادامه بدهیم که هر سال بریم نقطه مداری ثبت کنیم نتوانیم ماهواره مخابراتی در آن بگذاریم، نقطه را از دست بدهیم دوباره بگوییم تلاش می‌کنیم پس بگیریم و این لوپ تکرار شود.

وزیر ارتباطات گفت: درحوزه ماهواره‌های سنجشی ما ماموریت‌های غیر نظامی‌را دنبال می‌کنیم اما در این حوزه هم موازی کاری است. رییس سازمان فضایی گزارش داده که کار کردن تیم‌های دانشگاهی با هم سخت است.

وی با تاکید بر اینکه باید موازی کاری جمع شود، افزود: اشکال بزرگ تغییر ساختارهاست نه تغییر مدیریت؛ اگر کسی ساختار فضایی ما رانگاه کند متوجه می‌شود همین قدر پیشرفت هم از عرق و غیرت بوده است.

اعتبار صنعت فضایی کم نشده است
وزیر ارتباطات گفت: اعتبار صنعت فضایی غیر دفاعی از 392 میلیارد تومان 20 درصد بیشتر و 472 میلیارد تومان پیش بینی شده است؛ علیرغم اینکه برخی کارشان همه اش سیاه نمایی است وگفتند اعتبار فضایی کم شده است.

جهرمی‌با اعلام این خبر که تدوین برنامه ۱۰ ساله فضایی مراحل پایانی خود را می‌گذراند، گفت:  اگر قبل از پایان سال آماده شود برای برگزاری جلسه شورای عالی فضایی از رییس جمهور وقت می‌گیریم تا سند بررسی شود.

ظرفیت برودکستینگ افغانستان بیشتر از ماست

وی گفت: شوخی می‌کنند که افغانستان ماهواره دارد اما ما نداریم، این شوخی عمق ندارد. چون کاربرد آنها فرق دارد؛ آنها صدها شبکه تلویزیونی دارند و ظرفیت برودکستینگ آنها بیشتر از ماست.

وی افزود: برخی کشورهای دارای ماهواره، دانش و پژوهش لازم را به دست نیاورده‌اند و از کاربردهای آن استفاده می‌کنند.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه