طرح رجیستری با برند "ال.جی" وارد فاز چهارم شد!

پس از گوشی‌های اپل، گوگل، بلک‌بری و موتورولا، کمیته رجیستری، برند «ال جی» را به عنوان برند دیگری که مشمول رجیستری می‌شود، اعلام کرد.

طرح رجیستری با برند "ال.جی" وارد فاز چهارم شد!

با آغاز فاز اجرایی رجیستری، در مرحله اول ابتدا گوشی‌های شرکت اپل و در مرحله بعدی گوشی‌های گوگل، بلک‌بری و موتورولا به عنوان برندهای مشمول طرح معرفی شدند و مقرر بود تا 14 بهمن نیز با ادامه روند پله‌ای، برند دیگری که از گوشی‌های آسیایی پرمخاطب است اعلام شود.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در این راستا گفت: فاز دوم طرح رجیستری برای مردم منافعی دارد و از سرقت گوشی‌های تلفن همراه که مشکلات زیادی را ایجاد کرده تا حدود زیادی جلوگیری می‌کند، در حال حاضر نظارت خوبی در بازار وجود دارد و 14 بهمن‌ماه یک مدل گوشی دیگر تحت پوشش رجیستری قرار می‌گیرد.

همچنین حسین فلاح جوشقانی -رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- با اشاره به فاز جدید رجیستری برای برندهای پرمصرفی از جمله ال‌جی، سامسونگ و هواوی گفته بود: تا 14 بهمن‌ماه برند دیگری برای اعمال رجیستری اعلام شده و درنهایت تا پایان سال هیچ برند و مدلی از طرح خارج نخواهد بود. برای اعلام برندهای رجیستری، یک هفته قبل‌تر اطلاع‌رسانی می‌شود و مردم مانند روند برندهای قبلی می‌توانند تا پیش از آغاز رجیستری برای برند اعلام شده به ثبت شماره اقدام کنند. برای این کار کافی است با یک سیم‌کارت گوشی خود را روشن کنند.

 ابراهیم درستی - رییس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی، تصویری و تلفن همراه - نیز از توافق وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ورود یکی از برندهای مطرح مانند ال جی، هوآوی و سامسونگ به فاز سوم طرح رجیستری تلفن همراه خبر داده و گفته بود: در فاز دوم اجرای این طرح برندهایی مانند بلک‌بری و موتورولا که حدود یک درصد سهم بازار را دارند به رجیستری وارد شده‌اند، اما سامسونگ، ال‌جی و هوآوی حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد سهم بازار را در اختیار دارند که به فاز دوم وارد نشدند.

و در نهایت طبق اظهارات جهرمی مبنی بر برگزاری جلسه‌ای در زمینه رجیستری یا ثبت گوشی‌های موبایل، برند «» به عنوان برند بعدی رجیستری اعلام شده و اگرچه به گفته مسوولان، با اجرای این طرح، برای تمامی گوشی‌ها و تبلت‌هایی که تا قبل از تاریخ اجرای هر مرحله فعال شده است مشکلی به وجود نمی‌آید، اما پس از آن صرفا گوشی‌هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده‌اند فعال خواهند شد. بنابراین به کلیه دارندگان مدل‌های گوشی فوق توصیه می‌شود تا تاریخ ذکرشده گوشی‌های موجود خود را فعال کنند.

اما امروز مدیرکل اداره فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از مشمولیت برند LG در طرح رجیستری خبر داد و گفت از ۲۸ بهمن ماه گوشی‌های این برند اعمال سیاست‌های رجیستری خواهد شد.

حمید دهقانی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد، آنکه مردم بدانند از همین امروز فرایند فعال سازی و انتقال مالکیت را به ویژه به هنگام خرید و فروش گوشی‌های دست دوم یا گوشی‌های نویی که مشمول طرح رجیستری می‌شوند، انجام دهند.

وی همچنین از اجرای طرح رجیستری روی سایر برندها تا یک ماه آینده خبر داد و گفت: در مدت کمتر از یک ماه دیگر برندهایی مانند HTC، SONY، سامسونگ و هوآوی هم به تدریج مشمول اجرای این طرح خواهند شد و تلاش می‌شود تمام برندها تحت اجرای این طرح قرار گیرند.

مدیرکل اداره فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره چرایی انتخاب برند ال جی برای اعمال سیاست‌های رجیستری توضیح  داد: ال جی در بازار ایران درصد خیلی بزرگی از سهم بازار را در اختیار ندارد اما با توجه به اینکه واردات رسمی این برند به نسبت بیشتر است، انتخاب آن فرصتی به مردم و فعالان عرصه موبایل بود تا بتوانند خود را با طرح تطبیق  دهند.

در نهایت لازم است هنگام خرید برندهایی که اعلام شده‌اند، دقت کنید. ابتدا شماره ۱۵رقم (IMEI) پشت جعبه تلفن همراه را به شماره ۷۷۷۷ پیامک و یا با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* شماره‌گیری کنید. منوی اول استعلام اصالت دستگاه است و سوال می‌شود که شماره IMEI را وارد کرده و پس از آن از طریق سامانه همتا پیامکی ارسال می‌شود.

اگر گوشی در شبکه ثبت شده باشد، پیامکی برایتان می‌آید که گوشی مجاز است و می‌توانید خریداری کنید. اما اگر در پیامک بیاید که این گوشی در سامانه‌ ثبت نشده و غیرمجاز است، به هیچ عنوان نباید آن را بخرید، زیرا در شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه