تقدیر از برگزیدگان رقابت دانشجویی ماهواره مکعب ایرانی

برگزیدگان رقابت دانشجویی طراحی و ساخت ماهواره مکعب ایرانی و رقابت برای اهداف علمی تاسواره‌ها معرفی و تقدیر شدند.

تقدیر از برگزیدگان رقابت دانشجویی ماهواره مکعب ایرانی

در مراسم روز ملی فناوری فضایی برگزیدگان مسابقه دانشجویی طراحی و ساخت ماهواره مکعب ایرانی (کیوبست) با حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران تجلیل شدند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایسنا، این مسابقه از سال ۹۴ آغاز شد و با انتخاب ۳ تیم برتر دانشگاهی به کار خود پایان داد. این مسابقه ویژه دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور است که با هدف جذب نیروهای متخصص و علاقه‌مند برای ورود به عرصه تحقیقات فضایی، ایجاد بسته مناسب تمرین عملی دانشجویان در زمینه‌های فضایی، شناسایی استعدادهای علمی و فنی در زمینه‌های فضایی و ترویج فناوری‌های فضایی و کاربرد آن در اقشار مختلف برگزار می‌شود.

در این مسابقه تیم‌ها تلاش می‌کنند تا ضمن آموزش، ماهواره‌ مکعبی را طراحی کنند. ماهواره‌های طراحی شده طی 5 مرحله مورد ارزیابی قرار گرفتند و در هر مرحله تعدادی از آنها برای ورود به مرحله بعد انتخاب شدند. در نهایت از میان ۲۱ تیم دانشگاهی راه یافته به این رقابت، ۳ تیم به عنوان تیم‌های برتر این مسابقات معرفی شدند و همزمان با مراسم روز ملی فناوری فضایی، مورد تقدیر قرار گرفتند.

تیم‌های برگزیده به این شرح است:

  • رتبه اول طراحی و ساخت ماهواره مکعب ایرانی در فاز طراحی دقیق به تیم "پلوتون" از دانشگاه صنعتی مالک اشتر اختصاص یافت.
  • رتبه دوم از آن تیم "مکعبی" از دانشگاه امیرکبیر شد.
  • رتبه سوم به تیم "نصیر یک" از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی رسید.

در بخش مسابقه تعیین اهداف علمی برای تاسواره‌ها که از سال ۹۵ توسط دانشگاه کاشان برگزار شد نیز از میان ۴۰ تیم دانشگاهی شرکت کننده، تیم "دیدگاه دقیق" از دانشگاه زنجان به عنوان رتبه نخست معرفی شد.