وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: ۹۰ درصد روستاهای استان یزد به خدمات ارتباطی مجهز شدند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به نقش توسعه فناوری در اوضاع اجتماعی و اقتصادی کشور،‌گفت:‌ در برنامه ششم توسعه ۹۰ درصد روستاها به خدمات ارتباطی مجهز می شوند و یزد اکنون به این آمار دست پیدا کرده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: ۹۰ درصد روستاهای استان یزد به خدمات ارتباطی مجهز شدند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به نقش توسعه فناوری در اوضاع اجتماعی و اقتصادی کشور،‌گفت:‌ در برنامه ششم توسعه ۹۰ درصد روستاها به خدمات ارتباطی مجهز می شوند و یزد اکنون به این آمار دست پیدا کرده است.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از  ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی امروز (17 بهمن سال جاری) در مراسم افتتاح ۹۸۲ طرح در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد ضمن گرامیداشت یوم الله دهه فجر با اشاره به این که این استان در شاخص توسعه فناوری رتبه ششم کشور است، اظهار کرد: به واسطه تلاش‌هایی که در یک سال گذشته انجام شد، تمام شهرها در استان یزد زیر پوشش نسل سوم و چهارم خدمات ارتباطی قرار گرفتند و این موضوع نمونه شاخص عدالت اجتماعی است.

وی افزود: در حال حاضر ۲۵۶ روستای استان یزد به خدمات دو اپراتور ایرانسل و رایتل  دسترسی دارند و خدمات آنها به صورت رقابتی به مردم این روستاها ارائه می‌شود.

آذری جهرمی گفت: هنوز ما در استان یزد ۲۸ روستا داریم که فاقد هرگونه فناوری اطلاعاتی هستند و باید برای حل مشکل ارتباطی این روستاها اقدامات لازم انجام شود.

او تصریح کرد: با این وجود با اقدامات انجام شده، حدود ۹۰ درصد روستاهای استان یزد به خدمات ارتباطی مجهز شدند و معنای این موضوع این است که یزد در این حوزه پیشرو است.

وی افزود: یکی از مواردی که برای ما بسیار ارزشمند است و در یزد وجود دارد این است که روحانیت از ما مطالبه فضای مجازی داشته باشد و این موضوع نشان دهنده ظرفیت‌های بسیار گسترده‌ای است که در این استان وجود دارد.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: اگر ما صرفا توسعه زیرساخت‌ها را مد نظر قرار دهیم و به توسعه محتوا و فرهنگ‌سازی توجه نداشته باشیم، به این معنی است که فضا را آماده کرده و در اختیار دیگران قرار می‌دهیم.

آذری جهرمی تصریح کرد: آن اتفاق و انقلابی که باید فراهم شود تا رونق اقتصادی در جامعه به وجود آید و توسعه در زمینه‌های مختلف را شاهد باشیم، استفاده از ظرفیت‌های فناوری اطلاعات و خدمات است.

وی تاکید کرد: یکی از اتفاقات خوبی که مجموعه وزارت‌خانه‌های کار و ارتباطات و استانداری‌ها و دانشگاه‌ها و ادارات مختلف انجام دادند، طرح تکاپو بود که تنها اجرای یکی از ۲۶ تفاهم نامه این طرح، منجر به ایجاد ۲۵۰ شغل در شهر یزد بوده و توانسته چهار بازار استان‌های منطقه‌ای را جذب کند.

آذری جهرمی همچنین در جلسه شورای آی سی تی استان یزد با اشاره به ضرورت تقویت مرکز توانمندسازی، اظهار کرد: دو برابر شدن اعتبارات مرکز توانمندسازی تأیید شده و در سال آینده اعمال می‌شود.

وی در ادامه با بیان این‌که موتور جست و جوی پارسی جو یکی از افتخارات استان یزد و کشور است، افزود: این مجموعه نیازمند حمایت از جنس مشاوره برای رشد است و حتما باید زمینه رشد این موتور جست و جو فراهم شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه‌های در دستور کار این وزراتخانه، گفت: 386 روستای استان یزد آمادگی بارگذاری تلفن ثابت را تا پایان سال دارند و با همان کیفیت و خدمات و نرخ مکالمه شهرها خدمات به آنها ارائه می‌شود.

او با تاکید بر نهادینه کردن فرهنگ استفاده خانواده‌های ایران از موتور جست و جوی ایرانی، گفت: موتور جست و جوی پارسی جو نشان دهنده عزم و ارائه و همچنین غیرت ایرانی است.

آذری جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که ایجاد شهر هوشمند دارای دو مزیت است، تصریح کرد: مدیریت امور شهری و بهبود خدمات‌رسانی به مردم از جمله مهمترین ویژگی‌های شهر هوشمند است.

 وی با اشاره به نقش پیاده‌سازی شهر هوشمند در ایجاد کسب و کارهای نوپا، گفت: این حرکت شهرداری یزد در راستای شهر هوشمند یک اقدام بسیار بزرگ در حوزه آی سی تی است. طبیعتا نظام صنفی رایانه‌ای و دانشگاه استان یزد باید این فرصت را غنیمت بشمارند و در کنار شهرداری قرار گیرند و این پروژه به پیش برود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: توسعه شهر هوشمند مستلزم ایجاد زیرساخت‌های لازم و برطرف کردن نقاط کور ارتباطی در سطح شهر است.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه