برگزاری کارگاه آموزشی برای بهینه‌سازی نسل پنجم تلقن همراه

کارگاه آموزشی تحلیلی «بهینه سازی نسل پنجم تلفن همراه- ۵G » در مرکز تحقیقات مخابرات ایران برگزار شد.

برگزاری کارگاه آموزشی برای بهینه‌سازی نسل پنجم تلقن همراه

کارگاه آموزشی تحلیلی «بهینه سازی نسل پنجم تلفن همراه- ۵G » در مرکز تحقیقات مخابرات ایران برگزار شد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر، این کارگاه آموزشی تحلیلی با هدف بررسی نیازمندی های مربوط به تخصیص منابع در شبکه تلفن همراه نسل پنجم (۵G) توسط مرکز تحقیقات مخابرات ایران (پژوهشگاه ICT ) برپا شد.

در این کارگاه، انواع ابزارهای قابل استفاده در این حوزه مانند توابع زیرپیمانه‌ای، الگوریتم های آنلاین، حل مسائل غیرمحدب، بهینه سازی تصادفی، ابرگرافها و الگوریتم های یادگیری مورد بررسی قرار گرفتند.

احمدرضا شرافت رئیس بخش IEEE ایران ( انجمن مهندسان برق و الکترونیک ) در این کارگاه آموزشی در مورد اهمیت کاربردی کردن تحقیقات نسل پنجم موبایل توضیح داد.

موضوع «بلاک چین» و «کدینگ» برای محاسبات در این زمینه نیز از دیگر بحثهای مطرح شده در این کارگاه آموزشی دو روزه بود. در همین حال دکتر تاجر و دکتر درخشانی دو استاد ایرانی مقیم خارج از کشور نیز در حوزه ۵G و مسائل مربوط به آن سخنرانی کردند.

هم اکنون نسل چهارم موبایل در اغلب کشورها پیاده سازی و در حال استفاده است و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ شبکه‌های نسل پنجم مبتنی بر استاندارد ITU در دنیا تجاری شوند. درهمین حال پیش بینی می شود که تعداد مشترکان این فناوری‌ تا انتهای سال ۲۰۲۰ به ۵۵۰ میلیون نفر در دنیا برسد.

شبکه نسل پنجم موبایل، خدمات ارتقا یافته پهن‌باند سیار است که درصورت راه اندازی و ایجاد شبکه پرسرعت، امکان اتصال تمامی ابزارهای فناوری را ممکن می کند و فناوری اینترنت اشیاء را به معنای واقعی محقق می سازد.