مرکز ماهر، ‫ گزارش کامل از حمله سایبری به وب سایت‌های خبری را اعلام کرد

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای جزییات حمله سایبری شب گذشته به برخی وبسایت های خبری را تشریح و اعلام کرد: تهدید اخیر کماکان برای این سایت ها وجود دارد.

مرکز ماهر، ‫ گزارش کامل از حمله سایبری به وب سایت‌های خبری را اعلام کرد

در پی حمله سایبری شب گذشته به برخی وبسایت‌های خبری از جمله وبسایت روزنامه قانون، روزنامه آرمان و روزنامه ستاره صبح، مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای با انتشار گزارشی جزییات این حمله سایبری و اهداف آن را تشریح کرد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مرکز مدیریت ماهر، این مرکز اعلام کرد در  آستانه برگزاری راهپیمایی باشکوه ۲۲ بهمن ماه در روز شنبه ۲۱ بهمن ماه حدود ساعت ۸ تا ۱۰ شب اخباری در خصوص حمله به تعدادی از پورتال‌ها و وبسایت‌های خبری منتشر شد که این موضوع باعث ایجاد نگرانی‌هایی در سطح جامعه شده است.

مرکز ماهر وزارت ارتباطات موضوع را سریع مورد بررسی قرار داده و اقدامات فنی لازم را در این خصوص به عمل آورده است.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته وبسایت‌های خبری که مورد حمله قرار گرفته اند شامل روزنامه قانون، روزنامه آرمان و روزنامه ستاره صبح بوده که در مرکز داده (دیتا سنتر) تبیان و مرکز داده شرکت پیشتاز میزبانی شده‌ند. بر این اساس گروه فنی مرکز ماهر اقدام به شناسایی نقاط اشتراک سیستم‌های هدف کرده و در این فرآیند مشخص شد تمامی این سامانه‌ها توسط یک شرکت و در بستر سیستم عامل با سرویس‌دهنده وب IIS و زبان برنامه نویسی ASP.Net توسعه داده شده‌اند.

شرکت تولیدکننده نرم افزار این سامانه‌ها مجری بیش از ۳۰ وب‌سایت خبری (از جمله وب‌سایت‌های مورد حمله قرار گرفته) در کشور است که نفوذگران از این حیث به مجموعه اهداف مناسبی دست پیدا کرده اند.

مرکز ماهر اعلام کرد تهدید اخیر کماکان برای این سایت‌ها وجود دارد و لازم است سریع تمهیدات امنیتی مناسب در این زمینه اعمال شود.

این مرکز همچنین با اشاره به اقدامات فنی اولیه در خصوص این حمله سایبری اعلام کرد: شناسایی دارایی‌های مرتبط با این سامانه‌ها برای تحلیل دقیق، از دسترس خارج کردن سامانه‌هایی که مورد حمله قرار گرفته اند برای بازیابی و حذف تغییرات در محتوای پیام‌ها، تغییر و غیرفعال سازی نام کاربری اشتراکی و پیش فرض تمامی سامانه‌ها و کپی کامل از تمامی فایل‌های ثبت وقایع از جمله اقدامات صورت گرفته است.

مرکز ماهر اعلام کرد: پس از دریافت فایل‌های ثبت وقایع از حملات انجام شده از سرویس دهنده‌ها با تحلیل و بررسی تاریخچه حملات و آسیب پذیری‌ها، حجم بالایی از فایل‌ها مورد تحلیل و آنالیز قرار گرفت و IP مبدا حملات استخراج شد که مشخص شد این حملات از ۵ IP از کشورهای انگلستان و آمریکا بوده است.

مرکز ماهر همچنین اعلام کرد: شواهد موجود در فایل‌های ثبت وقایع نشان می دهد که مهاجمان از دو روز قبل پس از کشف آسیب پذیری‌ها، در تلاش برای نفود با ابزارهای خودکار و نیمه خودکار برای استخراج اطلاعاتی نظیر نام کاربری و کلمات عبور، در پایگاه داده سامانه‌های فوق بوده اند. همچنین تمامی فعالیت‌ها و عملیات مخرب برای کشف آسیب پذیری و نفوذ به سامانه‌ها متعلق به آ درس‌های IP حمله کننده، استخراج و بررسی شد.

این مرکز با بیان اینکه تمامی سایت‌های خبری مورد حمله دارای نام کاربری و کلمه عبور پیش فرض یکسان توسط شرکت پشتیبان بوده است اضافه کرد: در بررسی‌ها مشخص شد که متاسفانه آدرس پست الکترونیکی راهبر ارشد سامانه با سطح دسترسی بالا همان نام کاربری و کلمه عبور استفاده شده در سایت‌ها بوده و این موارد نشان می دهد که متاسفانه حداقل موارد امنیتی در مدیریت این سایت‌ها رعایت نشده است.

این مرکز از اطلاع رسانی به تمامی دارندگان و استفاده کنندگان محصول شرکت مورد هدف، کشف ماژول‌ها و بخش‌های آسیب پذیر در سایت‌های مورد حمله و اطلاع به پشتیبان برای وصله امنیتی سریع و نیز هشدارها و راهنمایی‌های لازم برای حفاظت و مقاوم سازی سرویس دهنده خبر داد.

علاقه‌مندان برای دریافت جزییات بیشتر و بررسی‌های فنی این حمله سایبری در سایت خبری مرکز ماهر به نشانی certcc.ir  مراجعه کنید.