خریدهای آنلاین را با دقت انجام دهید!

 شما می‌توانید با داشتن دانش و اطلاعات اولیه‌ از ایجاد مشکلات مربوط به تجارت الکترونیکی جلوگیری کنید.

خریدهای آنلاین را با دقت انجام دهید!

امروزه بسیاری از شرکت‌های تولیدی و ارائه محصول با ایجاد وب‌سایت‌هایی که مجوز مراکز قانونی را داراست، اقدام به فروش محصولاتشان به صورت آنلاین می‌کنند. اما متأسفانه کلاهبرداران با شگردهایی توانسته‌اند در داخل این سایت‌ها و وب سایت‌ها نفوذ کرده و حتی با ایجاد نوع جعلی آن به کلاهبرداری از مشتریان آنلاین بپردازند.

هر روزه میلیون‌ها نفر هم بدون هیچ‌گونه مشکلی در اینترنت خرید می‌کنند؛ شما نیز می‌توانید با داشتن دانش و اطلاعات اولیه از ایجاد مشکلات مربوط به تجارت الکترونیکی جلوگیری کنید که در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره می‌کنیم:

روش ١: کسانی که با بهره‌گیری از درگاه‌های اینترنتی اقدام به پرداخت آنلاین می‌کنند باید از سواد رسانه‌ای بالایی برخوردار باشند تا در دام فیشینگ نیافتند. مهمترین راه برای پیشگیری از تقلب و کلاهبرداری در این بخش این است که برای پرداخت آنلاین به جای باز کردن درگاه بانکی با استفاده از موتور‌های جستجوگر باید نشانی دقیق سایت را در نوار «آدرس بار» وارد کرد در غیر این‌صورت احتمال می‌رود موتور‌های جستجوگر، کاربر را به یک صفحه جعلی هدایت کرده و از این طریق حساب بانکی کاربر به سرقت برود.
روش ٢: تصاویر امنیتی نیز به منظور بررسی ربات نبودن در درگاه بانکی پیش‌بینی شده است که در هر نوبت ورود به صفحه، این تصاویر که حروف انگلیسی بزرگ و کوچک و برخی مواقع ترکیبی از حروف و اعداد است، باید تغییر کنند، افرادی که قصد پرداخت اینترنتی دارند پس از ورود به صفحه پرداخت، یک بار به صورت آزمایشی از صفحه خارج شده و مجدد وارد شوند در صورت تغییر نیافتن این حروف، از ادامه عملیات خودداری کنند.
روش ٣: کاربر هنگام تراکنش بانکی و ثبت اطلاعات مورد نیاز برای جابجایی پول، باید حداقل یک یا دو نوبت یکی از اطلاعات خواسته شده را اشتباه وارد کند، پس از اشتباه وارد کردن یکی از اطلاعات نظیر رمز، شماره کارت یا تاریخ صدور کارت بانکی، باید به پیامی که در صفحه درج می‌شود توجه کرد، اگر سایت صحیح نبودن اطلاعات را عنوان کند نشان از جعلی نبودن آن است و چنانچه درگاه اینترنتی، اطلاعات اشتباه وارد شده را تایید کرد، کاربر برای پیشگیری هرگونه سو استفاده اجتمالی باید بلافاصله رمز کارت بانکی خود را تغییر دهد.