باتری‌های ایمن و ارزان‌تر، در راهند!

دانشمندان مدعی هستند ماده‌ای جديد از جنس اکسيد فلز منيزيم کشف کرده اند که با استفاده از آن می توان باتری هايی با ظرفيت بالای ذخيره سازی انرژی و همين طور با ايمنی بيشتر توليد کرد.

باتری‌های ایمن و ارزان‌تر، در راهند!

دانشمندان مدعی هستند ماده‌ای جديد از جنس اکسيد فلز منيزيم کشف کرده‌اند که با استفاده از آن می‌توان باتری‌هايی با ظرفيت بالای ذخيره سازی انرژی و همين طور با ايمنی بيشتر توليد کرد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از فارس، تحقیقات یاد شده توسط دانشگاه ای اند ام تگزاس انجام شده و محققان می‌گویند این ماده تازه منجر به تولید باتری‌هایی خواهد شد که ارزان تر بوده و ایمنی بیشتری نیز دارند.

در جریان تلاش برای تولید باتری تازه محققان فضای مورد استفاده برای یون‌های منیزیم را محدود کرده و در عین حال به آنها امکان دادند تا آزادانه تر جابجا شوند و ظرفیت ذخیره سازی انرژی خود را افزایش دهند.

به گفته آنها فناوری جدید به کار گرفته شده در باتری یاد شده ظرفیت ذخیره سازی انرژی با استفاده از این باتری را 5 برابر می‌کند. در حال حاضر بخش عمده باتری‌های به کار گرفته شده در گوشی‌ها، تبلت‌ها و رایانه‌های شخصی، باتری‌های لیتیومی‌هستند که به علت داغ شدن ناگهانی امکان انفجارشان وجود دارد.

گفتنی است منیزیم در مقایسه با لیتیوم ثبات و پایداری بیشتری دارد و بسیار دیرتر از لیتیوم به دمای ذوب می‌رسد. محققان امیدوارند در آینده نه چندان دور تولید باتری‌های یادشده برای استفاده تجاری ممکن شود.