نور ماورا بنفش، عامل آنفلونزا را از بین می‌برد!

محققان می‌گویند با استفاده از نوع خاصی از نور ماورا بنفش می توان ویروس های عامل بیماری آنفلوانزا را از پای درآورد.

نور ماورا بنفش، عامل آنفلونزا را از بین می‌برد!

بیماری آنفلوانزا هر سال جان هزاران نفر را در سراسر جهان می‌گیرد و در سال‌های اخیر مقاوم شدن ویروس‌های عامل این بیماری به علت استفاده مکرر از انواع آنتی بیوتیک‌ها نگرانی‌های جدی به وجود آورده است.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از فارس، حال پژوهشگران دانشگاه کلمبیا می‌گویند می‌توان از نوع خاصی از اشعه ماورا بنفش موسوم به far ultraviolet C (far-UVC) برای نابودی ویروس آنفلوانزا استفاده کرد، بدون آنکه از این طریق آسیب خاصی به بافت‌های بدن وارد شود.

محققان معتقدند استفاده از اشعه یادشده در اماکنی مانند بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و مدارس به کاهش قابل توجه موارد ابتلا به بیماری آنفلوانزا  کمک می‌کند.

دانشمندان پیش از این می‌دانستند طیف‌های خاصی از اشعه ماورابنفش برای از بین بردن باکتری‌ها از طریق شکستن پیوندهای مولکولی آنها قابل استفاده است و لذا از این اشعه برای استرلیزه کردن بسیاری از تجهیزات جراحی استفاده می‌شود. اما نکته مهم این است که اشعه ماورابنفش ضدباکتری معمولی به سلامت انسان هم آسیب زده و می‌تواند باعث ابتلای افراد به سرطان و بیماری آب مروارید شود.

اما اشعه far-UVC به علت برد محدود و طیف محدود تابش به درون سلولهای بدن یا چشم نفوذ نکرده و به سلامت انسان آسیب نمی‌زند. انتظار می‌رود بعد از تکمیل تحقیقات استفاده از این روش در بسیاری از کشورهای جهان عملیاتی شود.