اشتغال ۳۰هزار نفر در پارک‌های فناوری

وزیر علوم با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۳۰ هزار نفر در پارک های علم و فناوری مشغول به کار هستند گفت: صادرات محصولات فناورانه از محل پارک ها بیش از ۲۳۰ میلیون دلار است.

اشتغال  ۳۰هزار نفر در پارک‌های فناوری

وزیر علوم با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۳۰ هزار نفر در پارک‌های علم و فناوری مشغول به کار هستند گفت: صادرات محصولات فناورانه از محل پارک‌ها بیش از ۲۳۰ میلیون دلار است.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر مهر، منصور غلامی‌در سی و یکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی‌که هم اکنون در سالن همایش‌های صدا و سیما با حضور رئیس جمهور در حال برگزاری است، گفت: تاکنون ۹۲۰ جایزه طی این ۳۱ سال به برگزیدگان در سطح ملی و بین‌المللی اعطا شده است.

وی افزود: در ۴۰ سال گذشته بیش از ۳۷۵ هزار مستند علمی‌از دانشمندان ایرانی در جهان به ثبت رسیده است و این نشان می‌دهد که از این منظر در منطقه، رتبه اول و در جهان رتبه ۱۶ علمی‌را داریم.

غلامی‌با بیان اینکه ایران یک درصد جمعیت جهان را دارد، تصریح کرد: محققان کشورمان ۱.۹ درصد مقالات از بین مقالات محققان دنیا را به صورت بین‌المللی نمایه کردند و ۲.۹ درصد مقالات توسط اساتید ایرانی مستند شده است.

وی در خصوص آمار پارکها و مراکز رشد کشورمان تأکید کرد: در حال حاضر ۴۲ پارک علمی‌و فناوری در کشور داریم و ۱۹۰ مرکز رشد در این پارک‌ها فعالیت می‌کنند.

وزیر علوم ادامه داد: این پارکها و مراکز رشد، اشتغال ۳۰ هزار نفر را فراهم آورده و توانسته ۳ هزار میلیارد تومان گردش مالی را از فروش محصولات دانش بنیان ایجاد کنند.

غلامی‌با تأکید بر اینکه این وضعیت نشان می‌دهد که می‌توانیم توسعه پایدار را در کشور فراهم آوریم گفت: در حال حاضر صادرات محصولات فناورانه از محل پارک‌های علم و فناوری، از ۲۳۰ میلیون دلار فراتر رفته است و این نشان از حرکت پرشتاب کشور در زمینه فناوری نوین است.

به گفته وی ۲۲ درصد از انتشارات دانشمندان کشورمان در قالب مشارکت‌های پژوهشی است.

وی با بیان اینکه وزارت علوم دو مأموریت مهم را در نظر دارد، گفت: حمایت از زیست بوم نوآوری برای توسعه علم و فناوری، تجاری سازی و ایفای نقش موثر در رفع چالش‌های ملی کشور از جمله مأموریت‌های وزارت علوم به شمار می‌رود.

غلامی‌در پایان خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت، وزارت علوم و معاونت علمی‌و فناوری در تلاش هستند در تعامل با یکدیگر به توسعه این زیست بوم کمک کنند تا در آینده شاهد تحولات بزرگی در زمینه علم و فناوری باشیم.

شایان ذکر است که سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی‌ صبح امروز(5 اسفند ماه)  با حضور حسن روحانی رئیس جمهور و وزیر علوم آغاز شد که در آن برگزیدگان این جشنواره تقدیر می‌شوند.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه