ساخت ربات شبیه مار توسط محقق ایرانی

یک محقق ایرانی نوعی ربات با پوست شبیه مار ساخته که در عملیات های جستجو و نجات و همینطور عمل لاپاراسکوپی می توان از آن استفاده کرد.

ساخت ربات شبیه مار توسط محقق ایرانی

یک محقق ایرانی نوعی ربات با پوست شبیه مار ساخته که در عملیات‌های جستجو و نجات و همینطور عمل لاپاراسکوپی می‌توان از آن استفاده کرد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر، احمد رفسنجانی یک دانشجوی فوق دکترای ایرانی با کمک گروهی از محققان دانشگاه‌هاروارد رباتی ساخته  که مانند مار می‌خزد و می‌توان از آن در عمل لاپاراسکوپی استفاده کرد.

 این ربات می‌تواند روی آب بلغزد در را باز کند و باری معادل هزار برابر وزن خود را بلند کند. رفسنجانی با کمک هنر Kirigami نوعی پوست شبیه مار برای ربات تهیه کرد. Kirigami نوعی از هنر اریگامی‌است که در آن به جای تا کردن، در کاغذ برش‌هایی زده می‌شود.

محققان  معتقدند  می‌توان از  ربات در عملیات‌های جستجو ونجات استفاده کرد. علاوه برآن محققان تصمیم دارند در عمل‌های جراحی غیر تهاجمی‌نیز از آن استفاده کنند.

به هرحال ربات  در اصل  یک لوله پلاستیکی انعطاف پذیر است که به طور مداوم منبسط و سپس منقبض می‌شود. از سوی دیگر رفسنجانی به وسیله لیزر روی ورقه‌های پلاستیکی برشی کوچک ایجاد کرد. سپس این ورقه‌ها دور لوله ای انعطاف پذیر پیچیده می‌شوند.

 همزمان با منبسط شدن لوله فلس‌های پلاستیکی به طرف جلو حرکت می‌کنند  و همزمان به محیط اطراف می‌چسبند.

 جالب آنکه برش‌های مختلف به شیوه‌های متفاوت خزیدن ربات منجر می‌شوند.  

احمد رفسنجانی دراین باره می‌گوید: ما نشان دادیم خواص لوکوموتیوی این پوست را می‌توان با شیوه برش مرتبط کرد.