راه‌اندازی دومین دیتاسنتر ملی بر پایه ارائه خدمات مبنتی بر رایانش ابری

معاون فنی موسسه تبیان از راه اندازی دومین دیتاسنتر ملی ظرف یک سال آینده و برپایه ارائه خدمات مبتنی بر رایانش ابری خبر داد.

راه‌اندازی دومین دیتاسنتر ملی بر پایه ارائه خدمات مبنتی بر رایانش ابری

معاون فنی موسسه تبیان از راه اندازی دومین دیتاسنتر ملی ظرف یک سال آینده و برپایه ارائه خدمات مبتنی بر رایانش ابری خبر داد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر، سیدحیدر مرتضوی امروز در نشست خبری با اشاره به فعالیت ۸ ساله موسسه تبیان در حوزه دیتاسنتر و مراکز داده داخلی، از راه اندازی دومین مرکز داده ملی با محوریت ارائه خدمات رایانش ابری (کلود کامپیوتینگ) تا کمتر از یکسال آینده خبر داد.

وی هدف از راه اندازی این مرکز را میزبانی از ترافیک و محتوای سایت‌های داخلی عنوان کرد و گفت: مراکز داده هسته اصلی نگهداری اطلاعات در شبکه ملی اطلاعات هستند و با توجه به لزوم داشتن کیفیت و امنیت اطلاعات داخلی در کشور، می‌توانند نقش مهمی‌در نگهداری اطلاعات ایفا کنند.

مرتضوی با بیان اینکه هم اکنون بخش قابل توجهی از سایت‌های دولتی و حکومتی در مرکز داده تبیان میزبانی می‌شوند، افزود: در همین حال بخش بالایی از تراکنش آنلاین بورس کشور در مرکز داده تبیان میزبانی می‌شود.

معاون فنی تبیان با تاکید براینکه دولت توجه خوبی به توسعه شبکه ملی اطلاعات داشته و سیاست‌های وزیر ارتباطات باعث رونق مراکز داده و دیتاسنتر‌ها شده است، ادامه داد: راه اندازی مرکز تبادل ترافیک (IXP ) باعث کاهش هزینه تمام شده و افزایش کیفیت ارتباطی دیتاسنتر‌های داخلی شده است.  

مرتضوی با اشاره به اجرای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درخصوص تعرفه رایگان اتصال دیتاسنتر‌ها به مرکز تبادل ترافیک گفت: این موضوع باعث کاهش هزینه تمام شده دیتاسنتر‌ها می‌شود که در ن‌هایت به ایجاد فضای رقابتی با دیتاسنتر‌های خارجی و افزایش کیفیت سرویس دهی منتهی شده است.

قائم مقام موسسه تبیان با بیان اینکه موتور محرک دیتاسنتر‌ها توسعه سرویس‌‌های فراگیر بومی‌است که از جمله اهداف شبکه ملی اطلاعات به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: ترافیک داخل کشور و تولید محتوای داخلی، فضای جدیدی برای فعالیت دیتاسنتر‌های بومی‌خواهد بود و شواهد نیز نشان می‌دهد که با توسعه این سرویس‌‌ها، دیتاسنتر‌های داخلی به تکاپو افتاده اند.

وی با تاکید براینکه درخصوص موضوعات حمایتی با وزارت ارتباطات، به نتایج خوبی رسیده ایم وهم اکنون نیازمند حمایت بین وزارتخانه ای هستیم، گفت: در حال حاضر دیتاسنتر‌های ملی با مشکل مالیات مواجه هستند و درخواست داریم که به مراکز داده نیز مانند شرکت‌های دانش بنیان معافیت مالیاتی تعلق گیرد.

مرتضوی افزود: در همین حال موضوع هزینه حامل‌های انرژی از دیگر مشکلات دیتاسنتر‌های داخلی است چرا که هزینه برق دیتاسنتر‌ها بدون سوبسید باید تامین شود و این موضوع هزینه بالایی را برای این کسب و کار به همراه دارد که باعث افزایش هزینه میزبانی می‌شود.

 وی با بیان اینکه دیتاسنتر‌ها در برهه ای به سمت دولت شدن پیش رفتند اما هم اکنون این فضا اصلاح شده و بخش خصوصی در حال رشد در این فضا هستند، گفت: در راستای ارائه سرویس‌‌های نوین در دیتاسنتر‌های بومی، دومین مرکز داده تبیان مبتنی بر رایانش ابری راه اندازی می‌شود.

معاون فنی تبیان اضافه کرد: طرح تجاری این پروژه ارائه شده و عملیاتی شدن آن حدود یک سال زمان می‌برد. پیش بینی می‌شود که این پروژه با کیفیت بالا و هزینه مناسب، قابل رقابت با دیتاسنتر‌های خارجی باشد و با کاهش هزینه ترافیک، سرویس‌‌های بومی‌را میزبانی کند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون حدود 75 درصد مشتریان دیتاسنتر تبیان بخش خصوصی و حدود 25 درصد بخش دولتی و حاکمیتی هستند، تصریح کرد: برمبنای طرح ایجاد دومین مرکز داده تبیان، آماده ارائه خدمات به مراجعات میلیونی و سرویس‌‌های فراگیر بومی‌با ذخیره سازی حجم عظیمی‌از اطلاعات وجود دارد.

مرتضوی تاکید کرد: در حال حاضر صنعت دیتاسنتر ایران، نقص علمی‌و فنی ندارد و دیتاسنتر‌ها می‌توانند برحسب نیاز بازار، ظرفیت خود را افزایش دهند. در این راستا در صورتی که پیام رسان بومی‌با چندین میلیون کاربر نیز در دیتاسنتر‌های داخلی میزبانی شود، آمادگی ارائه خدمات برای آن وجود دارد.

وی گفت: مرکز داده تبیان آماده تبدیل شدن به‌‌هاب منطقه و ارائه سرویس میزبانی به مشتریان خارج از کشور را هم خواهد داشت.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه