سازگاری کیت رایانه‌ای کوانتومی مایکروسافت با لینوکس و مک

شرکت مایکروسافت اولین نسخه از کیت توسعه کوانتومی خود و همین طور زبان برنامه نویسی کوانتومی کیو مربع را با سیستم عامل های مک و لینوکس سازگار کرد.

سازگاری کیت رایانه‌ای کوانتومی مایکروسافت با لینوکس و مک

شرکت مایکروسافت اولین نسخه از کیت توسعه کوانتومی‌خود و همین طور زبان برنامه نویسی کوانتومی‌کیو مربع را با سیستم عامل‌های مک و لینوکس سازگار کرد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از فارس، کیت و زبان برنامه نویسی یادشده اولین بار در دسامبر گذشته عرضه شده بودند و حالا با به روزرسانی آنها کاربران بیشتری می‌توانند با دنیای رایانه‌های کوانتومی‌آشنا شوند.

مایکروسافت یک شبیه ساز کوانتومی‌هم عرضه کرده که علاوه بر ویندوز با مک و لینوکس نیز سازگاری دارد. شبیه سازهای به روزشده مایکروسافت 4 تا 5 برابر سریع‌تر از نمونه اول شبیه ساز عرضه شده توسط این شرکت عمل می‌کنند و اطلاعات یادشده به طور متن باز در دسترس علاقمندان هستند.

مایکروسافت به دنبال سازگار کردن زبان برنامه نویسی پایتون با این مجموعه است و این کار را فعلا در مورد سیستم عامل ویندوز نیز انجام داده است. انتظار می‌رود این تحول نگارش و درک برنامه‌های کوانتومی‌را برای علاقمندان تسهیل کند.

رایانهٔ کوانتومی‌ماشینی است که از پدیده‌ها و قوانین مکانیک کوانتوم مانند برهم نهی (Superposition) و درهم تنیدگی (Entanglement) برای انجام محاسباتش استفاده می‌کند. کامپیوترهای کوانتومی‌با کامپیوترهای فعلی که با ترانزیستورها کار می‌کنند تفاوت اساسی دارند. ایده اصلی که در پس کامپیوترهای کوانتومی‌نهفته است این است که می‌توان از خواص و قوانین فیزیک کوانتوم برای ذخیره‌سازی و انجام عملیات روی داده‌ها استفاده کرد. لذا مشکلات رایانه‌های فعلی در زمینه ذخیره سازی اطلاعات، سرعت پردازش پایین و غیره برطرف می‌شود.