پیشرو بودن دیسپاچینگ خراسان در طراحی نرم‌افزارهای بومی

:مدیر امور دیسپاچینگ و مخابرات شمال شرق کشور گفت: دیسپاچینگ شرق کشور با طراحی و اجرای نرم‌افزارهای اسکادای و دی.سی.اس گام‌های مهمی در راستای اقتصاد مقاومتی و کاهش هزینه‌ها برداشته است.

پیشرو بودن دیسپاچینگ خراسان در طراحی نرم‌افزارهای بومی

مدیر امور دیسپاچینگ و مخابرات شمال شرق کشور گفت: دیسپاچینگ شرق کشور با طراحی و اجرای نرم‌افزارهای اسکادای و دی.سی.اس گام‌های مهمی در راستای اقتصاد مقاومتی و کاهش هزینه‌ها برداشته است.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایسنا، سیدحمید موسوی  در زمینه خودکفایی خراسان به لحاظ طراحی و نصب نرم‌افزارهای خاص حوزه برق اظهار کرد:‎ مشکلات تحریم، ایده ایجاد یک نرم‌افزار بومی را برای ما فراهم کرد. چرا که تا پیش از آن به راحتی می‌توانستیم این نرم‌افزار را از کشورهای خارجی تهیه کنیم و پس از ایجاد تحریم‌ها برق منطقه‌ای خراسان در طراحی و ساخت نرم‌افزار اسکادای بومی یا ملی پیشگام شد. 

وی ادامه داد: با توجه به رشد روزافزون نیاز به انرژی برق و افزایش مصرف در کشور، نیاز به گسترش شبکه‌های تولید و انتقال برق کشور احساس شد. بنابراین برای تحقق آن، نیازمند مراکز کنترل و راهبری‌ای به نام دیسپاچینگ بودیم. 

وی افزود: یکی از فاکتورهای مهم برای ایجاد مراکز دیسپاچینگ وجود نرم‌افزار اسکادا است که همگی آن‌ها برند اروپایی و آمریکایی بودند. با توجه به تحریم‌هایی که ایران در چند سال گذشته با آن مواجه بود، کشورهای تولیدکننده، نرم‌افزار را در اختیار ایران نگذاشتند. بنابراین از سال 1388 برق منطقه خراسان به طراحی و ساخت نرم‌افزار اسکادای به شکل بومی پرداخت. 

 موسوی ادامه داد: در همین راستا در بازه زمانی دو ساله با همکاری دانشگاه حکیم سبزواری در خود شرکت برق منطقه خراسان و دیسپاچینگ شمال شرق کشور این نرم‌افزار توسط همکاران و مهندسان  خراسانی طراحی شد. در سال 1390 اولین نسخه آن راه‌اندازی شد و در مراکز دیسپاچینگ ناحیه‌ای به مرکزیت بجنورد در خراسان‌شمالی نصب شد. 

وجود نرم‌افزار اسکادای بومی در زمینه پدافند غیرعامل بسیار حیاتی است

مدیر امور دیسپاچینگ و مخابرات شمال شرق کشور توضیح داد: نرم‌افزار اسکادای بومی و ملی به مرکزیت قائن در خراسان جنوبی و همچنین در ناحیه سبزوار راه‌اندازی شده  است. در این راستا یکسری مکاتباتی با دیسپاچینگ ملی در خود شهر تهران داشت‌ایم  و اگر تمایلی برای استفاده از آن، در مناطق دیگر کشور باشد در اختیار آن‌ها نیز قرار خواهد گرفت. از مزایای این نرم‌افزار این بوده که کد منبع آن در اختیار مهندسان و طراحان ما قرار دارد. چراکه برندهای خارجی مشابه آن، هیچگاه کد منبع را در اختیار خریداران خود قرار نمی‌دهند.  بنابراین ایجاد کوچکترین تغییر در نرم‌افزار، هزینه‌های بسیار بالایی را در برخواهد داشت. 

وی با بیان اینکه اختیار نرم‌افزار اسکادای به‌طور کامل در دست مهندسان خراسانی است، ادامه داد: امکان هر تغییری در خود نرم‌افزار وجود دارد و از لحاظ پدافند غیرعامل بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه نرم‌افزار اسکادای به‌ویژه در حوزه برق در خط مقدم حملات سایبری قرار دارد و از آنجایی که بومی و ایرانی است از گزند حملات سایبری به دور خواهد بود.

کاهش هزینه‌های 10 میلیارد تومانی شرکت برق خراسان با ساخت نرم‌افزارهای بومی

موسوی با اشاره به هزینه‌های اندک طراحی و ساخت نرم‌افزار اسکادای خاطرنشان کرد: هزینه ساخت این برنامه در مقایسه با نرم‌افزارهای مشابه خارجی آن بسیار اندک و حدود یک دهم قیمت برنامه خارجی است. درواقع برند خارجی حدود  10 میلیارد  تومان هزینه در بر داشت؛ درحالی که نوع بومی و ملی آن تنها با هزینه‌ی 100 میلیونی طراحی شده است و همان کیفیت خارجی را با مزایای بیشتری داراست. 

مدیر امور دیسپاچینگ و مخابرات شمال شرق کشور توضیح داد: از برنامه‌های بلند مدت شرکت برق منطقه‌ای خراسان  اجرا و نصب این نرم‌افزار در دیسپاچینگ منطقه‌ای یا کشوری است. در حال حاضر یک نسخه به شکل آزمایشی در مرکز پشتیبان دیسپاچینگ ملی کشور در شرق زنجان نصب شده، که مراحل تست و آزمایش را پشت سر می‌گذارد. 

موسوی توضیح داد: یکی از بحث‌های مهم برای اجرایی شدن نرم‌افزار اسکادای، انجام آزمایش و تست در شبکه‌ای واقعی است. درواقع همان شبکه‌ای است که برق مورد نیاز مردم را تأمین می‌کند. این اقدام بزرگترین ریسک و خطری بود که برق منطقه‌ای خراسان آن را پذیرفت و خوشبختانه هیچ‌گونه مشکلی به بار نیاورد. درحال حاضر نرم‌افزار اسکادای پایدار و ثابت است و امیدواریم که بتوانیم این پروژه را به شکل ملی در کل کشور اجرا کنیم.

امکان صادرات نرم‌افزارهای بومی منطقه‌ای خراسان در راستای درآمدزایی کشور

وی بیان کرد: پتانسیل لازم برای صادرات نرم‌افزار اسکادای به کشورهای همسایه در راستای درآمدزایی کشور وجود دارد. اما باید توجه داشت که شرکت برق منطقه‌ای، شرکتی دولتی است و در بخش خصوصی یا بازاریابی نمی‌تواند ورود کند. بنابراین نیاز به برنامه‌ریزی‌هایی دارد تا شرایط لازم برای صادر کردن آن به کشورهای دیگر فراهم شود. درواقع برای بازایابی و صادرات آن نیازمند حضور بخش خصوصی هستیم.

موسوی خاطرنشان کرد: این نرم‌افزار داخلی که باعث ایجاد خودکفایی، کاهش هزینه‌ها و همچنین پیشرفت شده است نیازمند حمایت ملی است. چراکه نرم‌افزارهای خارجی با تشدید دوباره تحریم‌ها علیه ایران دچار مشکل خواهند شد  و دیگر پشتیبانی‌های لازم از آن‌ها صورت نخواهد گرفت. 

وی افزود: از نرم‌افزارهای دیگری که به صورت بومی توسط خراسان‌ طراحی شده است نرم‌افزار دی.سی.اس است که در پست‌های ایستگاه‌های برق نصب می‌شود و مشابه برندهای اروپایی و آمریکایی است. درحال حاضر در دو ایستگاه‌ برق ناحیه خراسان یکی در مشهد و دیگری در نیشابور نصب شده است و به دلیل اینکه بسیار خاص و فنی هستند و خراسان در راستای اقتصاد مقامتی بسیار یاری دهنده بوده است و با کمترین هزنیه‌ها آن را طراحی کرده‌ایم.