سوءاستفاده هکرها از ربات‌ها

 در حالی که تا به حال گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های شخصی دو هدف اصلی حملات هکری بوده اند، با افزایش استفاده از ربات‌ها شاهد تبدیل آنها به یک هدف دیگر برای حملات هکری خواهیم بود.

سوءاستفاده هکرها از ربات‌ها

شرکت امنیتی آی او اکتیو هشدار داده که هکرها می‌توانند با نصب باج افزار بر روی ربات‌های مختلف،میلیون‌ها دلار از افراد و همین طور شرکت‌های سازنده این ربات‌ها باج بگیرند.

به گزارش عصر ارتباط، این در حالی است که استفاده گسترده از ربات‌ها در شرکت‌های خودروسازی، فروشگاه‌ها، هتل‌ها، فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌تواند فجایع جدی به بار آورد و حتی زندگی روزمره انسان‌ها را مختل کند.

ربات‌های پیشرفته حاوی اطلاعات زیادی در مورد فعالیت‌های روزمره هزاران انسان بوده و بسیاری از آنها به طور مداوم در حال تبادل هستند و لذا باج گیری از طریق قفل کردن این اطلاعات می‌تواند به یک کسب و کار پرسود برای هکرها و کلاه برداران اینترنتی مبدل شود.

از جمله اطلاعاتی که از این طریق قابل سرقت است می‌توان به انبوهی از فایل‌های صوتی و ویدئویی، داده‌های مربوط به مسافران، بیماران، مالکان کسب و کارهای حساس و غیره اشاره کرد.

یکی از ربات‌هایی که در جریان بررسی‌های موسسه امنیتی آی او اکتیو به شدت آسیب پذیر تشخیص داده شده NAO است که به طور گسترده برای انجام فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی در بیش از ده هزار موسسه در نقاط مختلف جهان به کار گرفته می‌شود. یکی دیگر از این ربات‌ها به نام سافت بنکر که کارکرد تجاری دارد نیز توسط بیش از دو هزار موسسه و شرکت در حال استفاده است.