وزیر ارتباطات: اگر می‌خواهیم با فساد مبارزه کنیم باید همه نهادها را به هم پیوند دهیم/بزرگترین اقدام ضد امنیتی به اشتراک نگذاشتن اطلاعات بین دستگاه‌ها است/ مردم باید از پیام‌رسان‌ بومی برای کسب‌وکارشان استفاده کنند که امنیت بیش‌تر، کیفیت بهتر و سرعت بالاتری داشته باشد/ نمی‌توانیم زیرساخت فضای مجازی را به شرکت‌هایی پیوند بزنیم که توان اقتصادی لازم را ندارند

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در مراسم هفتمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات( فاوا ) و یکصد و چهل و یکمین سالگرد تاسیس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: ما به لطف خداوند و زحمات همه همکاران موفق بودیم تمامی شاخص‌های عمومی و اختصاصی را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه بدهیم.

وزیر ارتباطات: اگر می‌خواهیم با فساد مبارزه کنیم باید همه نهادها را به هم پیوند دهیم/بزرگترین اقدام ضد امنیتی به اشتراک نگذاشتن اطلاعات بین دستگاه‌ها است/ مردم باید از پیام‌رسان‌ بومی برای کسب‌وکارشان استفاده کنند که امنیت بیش‌تر، کیفیت بهتر و سرعت بالاتری داشته باشد/ نمی‌توانیم زیرساخت فضای مجازی را به شرکت‌هایی پیوند بزنیم که توان اقتصادی لازم را ندارند

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در مراسم هفتمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات( فاوا ) و یکصد و چهل و یکمین سالگرد تاسیس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: ما به لطف خداوند و زحمات همه همکاران موفق بودیم تمامی شاخص‌های عمومی و اختصاصی را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه بدهیم.

به گزارش عصر ارتباط، محمدجواد آذری جهرمی با بیان اینکه بنابه اعلام ITU در سال گذشته میلادی ایران در میان کشورهای آسیایی بیشترین رشد شاخص های ICT و در دنیا دومین کشور از این بابت را بدست آورده است، گفت: امروز برگزیدگان جشنواره ملی فاوا، جایزه ملی کیفیت و جشنواره شهید رجایی، نمایندگان جامعه ای هستند که این اتفاق را رقم زده اند که جای تقدیر ویژه از آنان دارند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید تصریح کرد: در سال گذشته از میان کارمندان خانم یک نفر به عنوان برگزیده انتخاب شد که خوشبختانه امسال شاهدیم که برگزیدگان خانم در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به هفت نفر رسیده است که نشان می دهد وعده و برنامه دولت برای ورود خانم ها و کمک گرفتن از آن‌ها در امور کشور در حال تحقق است.

او با اشاره به اینکه از نظر شاخص های IDI جمهوری اسلامی ایران شاهد چهار رتبه رشد بوده است، خاطر نشان کرد: این درحالیست که در سال گذشته پوشش شبکه در کشور 62 درصد بوده است که امسال با رشد قابل توجهی که در این حوزه رخ داده است بخصوص با کمک همراه اول و همچنین بخش روستایی پوشش پهنای باند گسترده شده و انتظار داریم رشد شاخص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قابل قبول تر از قبل باشد و ان شاالله تکلیف دولت برای رشد 30 درصد شاخص‌ها را زودتر محقق کنیم.

او همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: کسانی که مانع رشد خلاقیت‌های جوانان در حوزه فناوری اطلاعات  با هر شیوه‌ای  می‌شوند، ضربه به حاکمیت آینده ایران می‌زنند.

 آذری جهرمی با تاکید بر ضرورت تحقق دولت الکترونیک برای مبارزه با فساد اداری، اظهار کرد: نگذشتن از کسانی که ذهن مردم و اعتماد مردم را خدشه‌دار کرده‌اند، بسیار مهم است، اما مهم‌تر از آن این است که نگذاریم جوانانمان که در یک پست اداری با اختیارات لازم قرار دارند به فساد آلوده شوند.

وزیر ارتباطات با اشاره به ضرورت مقابله با فساد اداری، تاکید کرد: اگر دولت الکترونیکی محقق شود، مراجعات به ادارات کم می‌شود و اگر می‌خواهیم با فساد مبارزه کنیم باید همه نهادها را به هم پیوند دهیم.

 

ی در ادامه با بیان این‌که شورای عالی فضای مجازی باید فصل‌الخطاب باشد، اظهار کرد: هنوز از ما سوال می‌شود که چرا از کسب‌وکارهای نوپا حمایت می‌کنید، اینها عامل براندازی هستند. در حالی که این افراد از ما هستند و ما باید با حمایت خودمان آنها را جذب کنیم و نگذاریم که غربی‌ها با حمایت خودشان آنها را جذب کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با بیان این‌که من وزیر ارتباطات بخشی از انرژی خود را برای اتصال دو دستگاه به یکدیگر صرف کرده‌ام و هنوز موفق نشده‌ام، گفت: آخرین بهانه‌ای که آورده می‌شود بحث امنیت است در حالی که بزرگترین اقدام ضد امنیتی همین به اشتراک نگذاشتن اطلاعات بین دستگاهی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: با دست روی دست گذاشتن ابزارهای بین‌المللی روی کار آمده و حاکمیت‌مان را در دنیای آتی از دست خواهیم داد.

وی ادامه داد: امروز هنوز از ما سوال می‌شود چرا از کسب و کارهای نوپا حمایت می‌کنید، اینها عامل نفوذند، اما باید گفت که لازم است جوانها را برای خودمان حفظ کنیم، ممکن است جوانها از من وزیر گلایه داشته باشند، باید بگذاریم حرف بزنند، تا امید برایشان ایجاد شود تا بدانند حرف هایشان شنیده و پیگیری می شود.
آذری جهرمی همچنین تاکید کرد که از ظرفیت علما، دانشمندان و متخصصان استفاده کنیم تا با رقم زدن اقتصاد دیجیتال، خودمان سهمی در بازار جهانی داشته باشیم؛ اشکالات را درحوزه مقابله با فساد از طریق ICTحل کنیم.

آذری جهرمی همچنین از آزادسازی و خصوصی‌سازی خدمات شرکت ملی پست به منظور بهتر کردن این خدمات در آینده خبر داد.

وی با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران طبق آمار مرکز ITU بیشترین رشد را در کشورهای آسیا پاسیفیک داشته است، گفت که این دستاورد نتیجه تلاش‌های فعالین حوزه فاواست.

او با بیان این‌که در سال گذشته پوشش شبکه ۳G و ۴G در کشور به ۶۰ درصد رسیده است، اظهار کرد: سال آینده این درصد بیشتر هم خواهد شد و طبق آن چیزی که مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه تثبیت کرده است ما باید ۳۰ رتبه رشد را در حوزه فاوا تجربه کنیم که امیدواریم این هدف را قبل از اتمام برنامه ششم توسعه محقق کنیم.

وی با تاکید بر نقش پررنگ توسعه دیجیتال و فضای فناوری اطلاعات در رشد اقتصادی،‌ اظهار کرد: می‌توانیم با توسعه این فضا موجبات افزایش بهره‌وری، اشتغال و رشد شاخص‌های اقتصادی را فراهم کنیم. همان‌طور که رییس جمهوری در حوزه تحول دیجیتال تاکیداتی دارند ما نیز برنامه‌های خود را برای تحول دیجیتال در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و اقتصادی اعلام خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که حاکمیت آینده از آن تحول دیجیتال است، گفت: کسانی که با هر چارچوبی جلوی رشد خلاقیت‌ها و توسعه فناوری اطلاعات را می‌گیرند در واقع به حاکمیت آینده ما ضربه می‌زنند. ما نباید برای تحولات دیجیتال دست‌انداز درست کنیم و بگوییم که یکسری از مشاغل سنتی از بین می‌رود که البته این تحولات موجبات بهره‌وری و رشد بیشتر را فراهم خواهد کرد که در آن صورت نیز سرمایه‌ گذاری و اشتغالزایی انجام خواهد شد.

آذری جهرمی با بیان این‌که دستگاه‌های مختلف در حوزه پیام‌رسان‌ها مسئولیت دارند، اظهار کرد: رییس جمهور به ما دستور داده‌اند که سند تحول دیجیتال را اعلام نهایی کنیم. واقعیت این است که ما باید بدانیم که چه میزان از شبکه انرژی ساختمان‌ها هوشمند است و ما برای سال آینده قرار است چه اقداماتی را انجام دهیم.

وی با بیان این که امید زمانی محقق می‌شود که جوانان ما بدانند مطالباتشان شنیده و پیگیری می‌شوند، اظهار کرد: با همراهی همه ظرفیت‌های خوبی که در کشور داریم باید موجبات تحول دیجیتال را فراهم کنیم؛ قبل از این‌که غربی‌ها این کار را برای ما انجام دهند ما خودمان باید این کار را بکنیم و نگذاریم در این حوزه به مستعمره آنها تبدیل شویم.

نمی‌توان نسبت به واگذاری خدمات به سرویس خارجی بی‌تفاوت بود

همچنین محمدجواد آذری جهرمی، با بیان اینکه عقلای کشور در شورای عالی فضای مجازی سندی را طراحی کردند که بندهای مختلفی دارد اظهار کرد: اینطور نیست که با اعطای وام مشکل حل شود، مشکل پیام‌رسان‌ها فقط مشکل مالی و حتی اعتمادی نیست. مردم باید از پیام‌رسان‌های بومی استفاده کنند، کسب‌وکارشان را روی خدمات بومی بیاورند که امنیت بیش‌تر، کیفیت بهتر و سرعت بالاتری داشته باشد.
وی افزود: به لحاظ حاکمیتی کلان‌داده‌های ما نباید خارج از کشور ذخیره شود، ما باید بتوانیم نظام اقتصادی را درون کشور و حاکمیت خود مدیریت کنیم. اما اگر نظام پرداخت نداشته باشیم و بدون اعتماد مردم نمی‌توانیم از آنها دعوت کنیم. بنابراین باید اعتماد و زیرساخت‌های پرداخت فراهم باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که در مصوبه شورای عالی فضای مجازی ذکر شده که پیام‌رسان‌های مجاز می‌توانند از تسهیلاتی از جمله وام و اختصاص پهنای باند بهره‌ بگیرند، افزود: مرکز ملی فضای مجازی در کارگروهی که بین دستگاه‌ها داشته، شناسایی پیام‌رسان‌های مجاز را انجام داده و این لیست به صورت مکتوب به ما نیز اعلام شده است. کسانی که شناسایی شوند، ارجاع شده و این تسهیلات میتواند در اختیارشان قرار گیرد.

آذری جهرمی با بیان این‌که در مصوبه شورا وظایف تمامی دستگاه‌ها آمده است، گفت: وزارت ارتباطات باید به این پیام‌رسان‌ها پهنای باند می‌داد که تاکنون بیش از ۳۰۰ گیگابیت بر ثانیه در اختیارشان قرار گرفته است. همچنین رک و فضای سرور نیز به آن‌ها داده شده است. این پیام‌رسان‌ها به باند معرفی می‌شوند و با سفته‌های امضا شده می‌توانند تسهیلاتی مطابق با مصوبه بگیرند.

وظایف دستگاه‌ها در قبال پیام‌رسان‌های بومی مشخص است

وی ادامه داد: هر یک از دستگاه‌ها از جمله آموزش و پرورش، بانک مرکزی، وزارت ارشاد، قوه قضاییه و سازمان صداوسیما وظایفی دارند. مرکز ملی فضای مجازی باید گزارش دهد که هر دستگاه چه میزان اقدام را پیش برده است. ما به عنوان حاکمیت باید زیرساخت‌هایی که چارچوب قانونی آن مشخص است را انجام دهیم و این مساله تنها برعهده وزارت ارتباطات نیست. حتی خود پیام‌رسان‌ها هم وظایفی برعهده دارند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که عده‌ای به صورت کلی از وزارت ارتباطات مطالبه دارند که پیام‌رسان بومی راه بیندازند، گفت: ما در چارچوبی که مصوب شده وظایف خود را انجام می‌دهیم و از باقی دستگاه‌ها هم پیگیری می‌کنیم حتی بیش از سه بار با دستگاه‌ها مکاتبه کردیم که چارچوب‌های لازم را انجام دهند.

آذری جهرمی با بیان این‌که پیام‌رسان‌ها هم باید برای بهبود کیفیت خود کار کنند و شفاف باشند، اظهار کرد: ما از پیام‌رسان‌ها انتظار نداریم که از همان ابتدا در ترازهای یک بین‌المللی باشند اما باید کارشان را پیش ببرند و از کسب‌وکارهای داخلی حمایت کنند. کانال‌هایی که در پیام‌رسان‌های خارجی نام داشته و ثبت شدند و دارای شناسنامه هستند، وقتی می‌خواهند وارد پیام‌رسان بومی شوند باید با فعالیتشان با هماهنگی وزارت ارشاد تسهیل شود. همچنین پیام‌رسان‌ها باید نسبت به درخواست‌های خارج از ضوابط و مقررات محکم و پاسخگوی حریم خصوصی مردم باشند.

وی با تاکید بر ملی بودن موضوع بومی شدن پیام‌رسان‌ها گفت: تمامی دستگاه‌هایی که مخاطب مصوبه شورای عالی فضای مجازی هستند، باید فعالیت کنند. بنا به گزارش مرکز ملی فضای مجازی بیشترین پیشرفت در حوزه‌های مربوط به وزارت ارتباطات بوده است. از خود شرکت‌ها هم باید مطالبه شود و آنها به نیاز مردم و کسب‌وکارها پاسخگو باشند.

بین شهرداری و اپراتورها ادبیات واحد وجود ندارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره مشکلات آنتن‌دهی اپراتورها، اظهار کرد: با توجه به محدودیت‌هایی که از سمت ساکنین مناطق شهری وجود دارد مشکلاتی در زمینه‌ی آنتن‌دهی اپراتورها وجود دارد. نبود یک ادبیات واحد بین شهرداری و اپراتورها باعث می‌شود نقاطی که باید برای زدن سایت اختصاص یابد، در اختیار اپراتورها قرار نگیرد یا بعضا مشاهده می‌شود در برخی از مناطق شهری سایتی نصب شده و ساکنان آن منطقه به دادگاه شکایت کردند.

آذری جهرمی ادامه داد: وقتی سایت جمع‌آوری شود، اپراتورها دچار مشکل خواهند شد. شاید در ۱۰۰ روز اخیر ما ۴۰ حکم جمع آوری سایت‌های موبایل در تهران را داشتیم. با جمع‌آوری سایت و خاموش کردن برق‌اش اولین اتفاقی که می‌افتد این است که پوشش منطقه دچار مشکل می‌شود. برای این موضوع کارگروهی بین سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و معاونت امور شهرداری تهران شکل گرفته است که به یک گفتمان واحد برسیم و مشکلات را حل کنیم.

وی با بیان این‌که شهرداری باید فضایی مناسب در اختیار اپراتورها قرار دهد که از مناطق مسکونی مردم فاصله داشته باشد و آنها طراحی خود را مبتنی بر این نقاط در نظر بگیرند، افزود: سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نیز در حوزه نظارت وظایفی برعهده دارد و باید به مردم گزارش دهد. همچنین سامانه‌ای در نسخه وب راه افتاده و نسخه موبایلی آن نیز تا پایان هفته آماده می‌شود که مشترکین می‌توانند گزارش کنند چه نقاطی دچار اشکال است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد: عموم مردم هم می‌توانند ببینند که در چه نقطه‌ای اختلال وجود دارد و مربوط به چه اپراتورهایی با ذکر نقطه مکانی است. طبیعتا اپراتورها خودشان هم می‌بینند کجا مشکل دارند و برای حل مشکل خود برنامه‌ریزی می‌کنند و این هم عامل رقابت برای اپراتورهاست تا کیفیت سرویس‌شان را بهبود ببخشند. امیدواریم در سال آینده باعث کاهش نقاط مشکل‌دار شویم.

آذری جهرمی با اشاره به مشکلاتی که پیام‌رسان‌ها برای دریافت وام و تسهیلات دارند، گفت: وام بانکی پیام‌رسان‌ها هشت درصد است و با حداقل تضمین داده می‌شود، در واقع ارزان‌ترین نوع تسهیلاتی است که می‌تواند داده شود. برخی اعلام می‌کنند که نمی‌توانند سفته بدهند. سفته دادن آسان‌ترین تضمین بانکی است و ما از لحاظ قانونی نمی‌توانیم وام بدون ضمانت بدهیم. اگر قانون‌گذار اعلام کند که می‌توان بدون اخذ ضمانت وام پرداخت کرد، ما این کار را انجام می‌دهیم، زیرا منابع دولتی که در اختیار ماست، برای پرداخت مجوز می‌خواهد.

نمی‌توان فضای مجازی را به شرکت‌های ضعیف پیوند زد

وی در ادامه با بیان اینکه مکانیزم رشد بخش خصوصی معلوم است و البته‌ آن‌ها باید تلاش کنند تا سرمایه‌گذارانی را جذب کنند، گفت: شرکتی که می‌خواهد عهده‌دار ظرفیت پیام‌رسانی تعداد زیادی باشد و یکی از ارکان توسعه فضای مجازی در کشور شود، اگر بگوید نمی‌تواند سفته بدهد، خودش یک اشکال است. طبیعتا آن‌ها باید سراغ کسانی بروند که در کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند و پشتوانه مالی برای خود جذب کنند. ما نمی‌توانیم زیرساخت فضای مجازی را به شرکت‌هایی پیوند بزنیم که توان اقتصادی لازم را ندارند. تصدی‌گری دولت هم اجازه نمی‎دهد که خودش پیام‌رسان راه‌اندازی کند و نه به لحاظ فنی و نه اقتصادی و نه مدل خود پیام‌رسان‌ها دولت‌ها به این مساله ورود نمی‌کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به موانع پیام‌رسان‌ها بیان کرد: باید برای پیام‌رسان‌ها زیست‌بومی طراحی شود که ارکان و اعضای مختلف دارد. نظام قانونی، مالکیت معنوی، چارچوب فعالیت‌های اقتصادی، قانون تجارت، بیمه و مالیات، مجوزهای متعددی که برای آنها در نظر گرفته شده است، در نظام تحول دیجیتال جایی ندارد. تحول دیجیتال مبتنی بر خلاقیت است. وقتی یک ایده خلاق را پشت در مجوزها و سیستم بروکراسی اداری نگه می‌داریم، دیگری این ایده را توسعه می‌دهد.

بروکراسی اداری موجب عقب‌ماندگی در نظام تحول دیجیتال است

آذری جهرمی با بیان اینکه میزان عقب‌ماندگی در نظام تحول دیجیتالی که همان نظام خلاقانه است، به میزانی است که آن‌ها را در بروکراسی اداری نگه داریم، افزود: ما لایحه‌هایی را تصویب کردیم تا به دولت ببریم و نظام‌ها را اصلاح کنیم. رفع بخشی از این موانع با هماهنگی خود دولت است که آقای رییس‌جمهور در شورای عالی اقتصاد دستور دادند این اتفاق رخ دهد. ما در حال حاضر با وزارت نیرو، شهرداری‌ها و وزارت جهاد کشاورزی هماهنگی‌هایی را انجام داده‌ایم و با وزارت بهداشت نیز شروع کردیم که تحول دیجیتال را در این حوزه‌ها شاخص‌گذاری کنیم.

وی در پاسخ به این‌که خلاء رسانه‌ای که در حال حاضر تلگرام آن را پر می‌کند، باید چه طور پاسخ داده شود، گفت: طبیعتا وزارت ارشاد و سازمان صداوسیما باید به این موضوع پاسخ دهند. البته شاید آن‌ها معتقدند دیدگاهشان همین است و نیازی به تغییر نمی‌بینند، در صورتی که با توجه به نیاز شهروندان این زمینه نیاز به تغییر دارد و مرکز ملی فضای مجازی نیز باید در این زمینه ورود کند. دستگاه‌های متولی از جمله وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما و فعالان این عرصه از جمله رسانه‌ها باید نیازهای خود را برای تغییر شرایط فعلی و تدوین سیاست‌های کلان جدید به شورای عالی فضای مجازی اعلام کنند

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه