درگذشت فیزیکدان بزرگ دنیا در سن 76 سالگی

  فیزیکدان بزرگ پروفسور استیون هاوکینگ پس از سال‌ها مبارزه با بیماری ALS در سن 76 سالگی درگذشت.

درگذشت فیزیکدان بزرگ دنیا در سن 76 سالگی

  فیزیکدان بزرگ پروفسور استیون هاوکینگ پس از سال ها مبارزه با بیماری ALS در سن 76 سالگی درگذشت.

به گزارش عصر ارتباط، ستیون ویلیام هاوکینگ متولد  ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲ فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس و نویسندهٔ بریتانیایی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان‌شناسی نظری در دانشگاه کمبریج بود. که کارهای علمی‌اش سابقه‌ای بیش از چهل سال دارد. کتاب‌ها و همایش‌هایش، او را به یک چهرهٔ محبوب تبدیل کرده‌است. او عضو جامعهٔ سلطنتی هنر و عضو ثابت جامعه اسقفان دانشمند است و در سال ۲۰۰۹ موفق به دریافت مدال آزادی ریاست جمهوری آمریکا شد. در انگلستان باقی ماند.  خانواده هاوکینگ در بیانیه ای که امروز 23 اسفند ماه - 14 مارس 2018 نوشتند " با غم و اندوهی عمیق به اطلاع می رسانیم که پدر دوست داشتنی ما درگذشت." 

هاوکینگ نه تنها با نظریات، کتاب ها و پژوهش هایش شناخته می شود، بلکه با محبوبیتش در فرهنگ عامه پسند، از فیلم ها و سریال ها و حتی انیمیشن های معروف تا زبان طنزی که داشت؛ آن هم با وجود بیماری سخت و «خواب اندام» که سال های سال به آن مبتلا بود. هاوکینگ مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بوده و از هر گونه تحرک عاجز است؛ نه می تواند بنشیند، نه برخیزد، و نه راه برود. به واسطه ی این بیماری هاوکینگ فلج شد و عمدتا توانایی تکلم را از دست داد. وی اولین کسی بود که شروع به تدوین یک نظریه کیهانی شناختی با ترکیب فیزیک کوانتوم و نسبیت کرد.

وی که به دلیل ابتلا بیماری ای ال اس (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک)، امکان تحرک ندارد، از سیستم جدیدی که با استفاده از هوش مصنوعی تولید شده برای صحبت کردن استفاده می‌کرد. بیماری ای ال اس باعث تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم دستگاه عصبی مرکزی فرد می‌شود. به همین دلیل صدای او آهنگی رباتیک داشت.  شرکت بریتانیایی سویفت کی در ساخت این دستگاه مشارکت داشته‌است. تکنولوژی هوش مصنوعی این شرکت (که در حال حاضر به عنوان اپلیکیشن صفحه کلید در تلفن‌های هوشمند به کار گرفته می‌شود)، یادمی‌گیرد که پروفسور هاوکینگ چطور می‌اندیشد و بر این اساس واژه‌ای را پیشنهاد می‌دهد که این دانشمند قصد استفاده از آن را دارد.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه