استفاده از پیام‌رسان بومی یا بیگانه!

تلگرام اپلیکیشن پیام‌رسانی است که در بین ایرانیان به شدت مورد استفاده است و برطبق آمارهای منتشر شده نزدیک به دو هزار خانوار از این طریق درآمد دارند و بسته شدن این پیام‌رسان محبوب ضربه بزرگی بر کسب و کار است.

استفاده از پیام‌رسان بومی یا بیگانه!

تلگرام اپلیکیشن پیام‌رسانی است که در بین ایرانیان به شدت مورد استفاده است و طبق آمارهای منتشر شده نزدیک به دو هزار خانوار از این طریق درآمد دارند و بسته شدن این پیام‌رسان محبوب ضربه بزرگی بر کسب و کار آنهاست.

به گزارش عصر ارتباط، با تمام محبوبیت تلگرام متاسفانه وضعیت پایداری این اپلیکیشن چند ماهی است که زیر سوال رفته است، ماجرا از آنجا شروع شد که عده‌ای فرصت طلب از این پیام‌رسان سوءاستفاده کرده و آن را فضایی برای اغتشاشات و تحریک اذهان عمومی کردند تا جایی که دادستان فضای مجازی تشخیص به فیلتر شدن این پیام‌رسان داد اما ضررهای هنگفت کاربران و استفاده از VPNهای نامناسب باعث شد که این پیام‌رسان بعد از دو هفته دوباره شروع به کار کند. در زمانی که تلگرام فیلتر بود زمزمه‌های از روی کار آمدن پیام‌رسان‌های بومی شنیده شد که در این دو ماه گذشته این زمزمه‌ها قوت گرفته است و در راستای حمایت و وام دولتی قرار است که  این پیام‌رسان‌ها سر و سامان بگیرند.  اما مسئله‌ی اصلی این روزها این است که خبرهای از فیلتر شدن تلگرام در سال جدید در فضای رسانه‌‌ای  پیچیده است که باعث نگرانی کاربران این پیام‌رسانی آبی رنگ شده است.

فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌عالی فضای مجازی رسیده است 

خبر فیلتر شدن تلگرام به نوشته دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه محدود نشد. محمدرضا نجفی نماینده مردم تهران در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد: بنده هم دو هفته‌ای است خبر فیلتر تلگرام را شنیده‌ام که امیدوارم صحت نداشته باشد.

نجفی با تاکید بر اینکه فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌عالی فضای مجازی رسیده است ادامه داد: امیدوارم تصمیمی که به تازگی در یکی از مراجع تصمیم‌گیری برای فیلتر تلگرام گرفته شده است، صحت نداشته باشد.

وی ادامه داد: فیلتر چندی قبل تلگرام نشان داد که مشتریان ایرانی تلگرام به قیمت نصب فیلترشکن‌های متعدد استفاده از تلگرام را  ادامه می‌دهند و این مسئله دسترسی به سایت‌های ضد امنیتی وغیراخلاقی را بیشتر خواهد کرد.

شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای در مورد فیلترینگ تلگرام نداشته است

در حالی که نماینده مجلس خبر تصویب فیلترینگ تلگرام را بیان کرد، محمد حسین‌پور یکی دیگر از نمایندگان مجلس و مدیر روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی در گفت‌وگو با مهر این موضوع را تکذیت بکرد..

حسین‌پور  تاکید کرد: شورای عالی فضای مجازی هیچ‌گونه مصوبه‌ای مبنی بر فیلترینگ شبکه اجتماعی تلگرام نداشته است.

وی ادامه داد: هر گونه مصوبه ای که به تصویب شورای عالی فضای مجازی می رسد تنها توسط دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام عمومی می شود و در سایت مرکز ملی فضای مجازی و ریاست جمهوری منعکس شده و قابل رویت است.

فیلتر شدن یا نشدن!

اینکه تلگرام فیلتر بشود یا نه، مبحثی است که به طوریقین برای کسانی که که کسب و کار گسترده‌ای در این فضا دارند پیامدهای را دربرخواهد داشت، اما آیا زمان آن نرسیده است که از یک پیام‌رسان بومی استفاده شود، آن هم در زمانی که تحریم‌های آمریکا باعث شده است که هر روز دسترسی کاربران به فضای مجازی کمتر شده تا جایی که در جدیدترین تحریم‌ها دسترسی کاربران ایرانی به ارزهای دیجیتال تلگرام بسته شده است.

گفتنی است که طبق توافقنامه گروه سرمایه گذاران تلگرام،  افراد و کشورهای فهرست تحریم انگلیس، آمریکا، اتحادیه اروپا یا سازمان ملل نمی‌توانند ارز دیجیتالی تلگرام را بخرند. علاوه برآن این محرومیت برای تمام افرادی اعمال می شود که در مناطق تحریم شده زندگی می کنند. این سند اشاره می کند چنین مناطقی عبارتند از ایران، کوبا، شبه جزیره کریمه، کره شمالی و سوریه.  این درحالی است که تاکنون دو منبع ( یک تاجر ناشناس روس و دیگری یکی از مدیران صندوق های مالی) وجود توافقنامه  گروه سرمایه گذاران تلگرام را تایید کرده‌اند.

قبل از اینکه خود این اپلیکیشن دسترسی‌اش را به روی کاربران ایرانی برای همیشه ببندد بهتر است که پیام‌رسان‌های بومی سر و سامانی به خود بدهند و دغدغه‌هایی که باعث شده است کاربران به یک پیام‌رسان غیربومی اعتماد داشته و فضای کسب و کار خود را در آنجا گسترش بدهند بررسی کرده  و کشور را صاحب یک پیام‌رسان مستقل و بومی کند چرا که تقریبا بیشتر کشورها در دنیا پیام‌رسانی مخصوص به خود دارند و این یک پیشرفت بزرگ برای هر کشوری محسوب می‌شود. 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی