در جلسه غیرعلنی صبح دیروز مجلس چه گذشت؟!

نشست غیرعلنی دیروز(یکشنبه، ۲۷ اسفند) مجلس شورای اسلامی با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی برگزار شد؛ عضو هیات رئیسه مجلس در تشریح جلسه غیرعلنی گفت: "در این جلسه با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی وضعیت فضای مجازی بررسی و گزارشی ارائه شد؛ این گزارش در خصوص تحولات انجام‌شده در این بخش و وضعیت کشورهای دنیا در این حوزه، همچنین رنکینگ کشور ما در این فضا بود، متأسفانه کشورمان رنک قابل قبولی در این حوزه ندارد."

در جلسه غیرعلنی صبح دیروز مجلس چه گذشت؟!

نشست غیرعلنی دیروز(یکشنبه، ۲۷ اسفند) مجلس شورای اسلامی با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی برگزار شد؛ عضو هیات رئیسه مجلس در تشریح جلسه غیرعلنی گفت: "در این جلسه با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی وضعیت فضای مجازی بررسی و گزارشی ارائه شد؛ این گزارش در خصوص تحولات انجام‌شده در این بخش و وضعیت کشورهای دنیا در این حوزه، همچنین رنکینگ کشور ما در این فضا بود، متأسفانه کشورمان رنک قابل قبولی در این حوزه ندارد."

به گزارش عصر ارتباط در این نشست غیرعلنی به بررسی شرایط فضای مجازی با حضور دبیرشورای عالی فضای مجازی پرداخته شد که در ادامه به گزیده بحث‌ها اشاره خواهیم کرد.

رحیمی: فعالیت شبکه‌های اجتماعی ایرانی در فضای غیررقابتی محکوم به شکست است

علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که فیلترینگ تلگرام به نوعی ایجاد انحصار در فضای رسانه‌ای است و قاعدتا فعالیت شبکه‌های مجازی ایرانی در فضای غیررقابتی محکوم به شکست است.

وی ادامه داد: آنچه به ذهن نمایندگان متبادر شد به نوعی مقدمه سازی برای حرکت‌های شورای عالی فضای مجازی است. به نظر می‌رسد چنین جلسه‌ای هم برای این تصمیم لازم نبود. فیلترینگ تلگرام به نوعی ایجاد انحصار در فضای رسانه‌ای است.

وی افزود: مثلا در بحث خودروسازی داخلی انحصار ایجاد شده باعث شد عملا نارضایتی مردم و مشتریان از محصولات داخلی باقی بماند. در خصوص اپلیکیشن و شبکه‌های اجتماعی نیز اگر فضای باز رقابتی وجود داشته باشد قاعدتا اپراتوراهای داخلی و شبکه های ایرانی می‌توانند بالندگی داشته باشند اما در شرایطی که مردم ناراضی باشند قاعدتا فعالیت شبکه های ایرانی محکوم به شکست است.

رحیمی امنیت و سرعت تبادل اطلاعات را دو رکن مهم در فضای مجازی عنوان و خاطر نشان کرد: شبکه های ایرانی در هر دو مورد فاصله قابل توجهی دارند که باید پر شود و تامین امنیت و سرعت برای کاربر ایرانی مورد توجه قرار گیرد. به هر حال وقتی امنیت برقرار شود اعتماد نیز ایجاد خواهد شد اما در حال حاضر نظرسنجی ها نشان می دهد اعتماد کاربران ایرانی نسبت به شبکه های ایرانی تقویت نشده و نیاز به کار بیشتر در این زمینه است.

جعفرزاده: فضای مجازی نمی‌تواند بدون محدودیت باشد

 غلامعلی جعفرزاده نایب رییس فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی درباره این نشست غیرعلنی گفت: واقعا موضوع جلسه غیرعلنی مجلس فیلترینگ تلگرام نبود. بحثی که عمدتا مطرح شد این بود که آیا ما فضای مجازی را آزاد کردیم یا رها کردیم؟ آنچه کارشناسان فضای مجازی سعی کردند به ما اثبات کنند این بود که ما رهاسازی کردیم و من فکر می‌کنم این بخش از حرف‌شان درست است.

وی افزود: از نظر تعداد قوانین در فضای مجازی، ‌آمریکا بالغ بر 170 قانون دارد و ما پنج قانون داریم. ضمن اینکه مردم ما بعضا آسیب می‌بینند و مسائلی در حریم خصوصی آنها اتفاق می‌افتاد.

جعفرزاده ادامه داد: مسائلی در زمینه پول الکترونیک، صندوق‌های بازنشستگی و حتی قمارخانه‌های الکترونیکی وجود دارد که مفسده‌هایی ایجاد می‌کند و اینها باید کنترل شود. کسی به دنبال محدود کردن دسترسی مردم از حیث اطلاع‌رسانی نیست ولی این رهاشدگی به ما آسیب می‌زند.

جعفرزاده ادامه داد: در این جلسه کشوری مثل استرالیا از حیث آزادی این فضاها مثال زده شد. در این کشور پیش‌بینی شده اگر افراد در سنین مختلف بخواهند وارد این فضا شوند باید جریمه پرداخت کنند در حالی که ما رها شده هستیم و قانونی نداریم. به نظر می‌رسد لازم است تمهیداتی پیش‌بینی شود که پول ملی کشور آسیب نبیند و پول الکترونیکی ضابطه‌مند شود. به هر حال ما در مسائل گمرکی و بانکداری ضابطه‌ای نداریم.

نماینده مردم رشت در مجلس یادآور شد: در این جلسه می‌خواستند پارلمان را توجیه کنند که چقدر از قوانین عقب هستیم. ما پنج قانون داریم که یکی از آنها مرتبط با فضای مجازی است و بسیار ناقص است. گفتند این قانون در سال 85 تدوین شده و آن را با قوانین دنیا مقایسه کردند که فکر می‌کنم این توجیه‌سازی مورد نیاز بود.

جعفرزاده اضافه کرد: به هر حال فضای مجازی نمی‌تواند بدون محدودیت باشد بلکه برای برخی گروه‌های سنی و مجموعه‌ها باید محدودیت‌هایی قائل شویم و ساماندهی بکنیم اما قطعا دسترسی آزاد به اطلاعات محدود نمی‌شود.

این نماینده مجلس در پایان در پاسخ به این سوال که آیا موضوع فیلترینگ تلگرام در این جلسه مورد بحث قرار گرفته یا نه؟ گفت: در این جلسه راجع به فضای مجازی به طور کلی و ضرورت‌های قانونگذاری آن بحث‌هایی مطرح شد و اتفاقا ما معتقدیم استفاده از تجارب دنیا در این زمینه چیز خوبی است.

قربانی: این لحظه هیچ تصمیمی برای فیلتر تلگرام گرفته نشده است

محمدحسین قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا گ با رد خبر فیلتر شدن تلگرام گفت: بنده به ضرس قاطع می گویم تا این لحظه هیچ تصمیمی برای فیلتر تلگرام گرفته نشده است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به بخشی از جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس گفت: در این جلسه درباره جایگاه، فرصت‌ها و چالش‌های فضای مجازی با دبیر شورای عالی فضای مجازی توضیحات مفصلی در خصوص فضای مجازی مطرح کرد اما باید به این مسئله توجه کرد که تلگرام بخش کوچکی از این فضا را به خود اختصاص داده است و مبادا خودمان را از موقعیت‌های اقتصادی و سایر موقعیت‌هایی که برای تولید ثروت می‌توانیم از آنها استفاده کنیم، محروم کنیم.

وی گردش مالی اقتصاد جهانی از فضای مجازی را 4000 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: در آمریکا 26 درصد و در روسیه 2.4 درصد از تولید ثروت به وسیله فضای مجازی انجام می شود. ما نیز می توانیم برای مدیریت محیط‌زیست و یا هوشمند سازی و یا سایر اهدافی که برای تولید ثروت می توان از آنها بهره گرفت، استفاده کنیم.

وی تنها کشوری که دارای شبکه‌های اجتماعی صد در صد داخلی است را «چین» اعلام کرد و اظهار کرد: اگر بتواینم در ایران شبکه‌های اجتماعی مثل چین به وجود آوریم باید بدانیم که حداکثر 30 درصد از بازار شبکه‌های اجتماعی را به اپلیکیشن های ایرانی اختصاص خواهیم داد و نه بیشتر.

بروجردی: راه منطقی استفاده از ظرفیت‌های ملی پیام‌رسان‌هاست

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز درباره احتمال فیلترینگ تلگرام گفت: ما در هر صورت با توجه به مجموعه توانمندی‌های ملی، سیاست ملی خود و بازی‌هایی که تلگرام در طول چند سال گذشته در عرصه امنیت داخلی ما و دیگر عرصه‌ها داشته و نقش آفرینی کرده، فکر می‌کنم راه منطقی این است که حتما در این عرصه از ظرفیت‌های ملی استفاده کنیم.

وی افزود: زیرساخت‌ها در این زمینه به سرعت در حال آماده شدن است و عملا سال آینده سال ورود به این عرصه مهم در فضای مجازی خواهد بود.

 حسن بیگی: پیام رسان بومی ظرف چندماه آینده رونمایی می شود

ابوالفضل حسن بیگی، نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با  مهر در خصوص جزئیات جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی وضعیت فضای مجازی و پیام رسان های ملی گفت: آقای فیروز آبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در این جلسه نظرات دولت در خصوص فضای مجازی و همچنین مسائل فنی و بین المللی در حوزه فضای مجازی را بیان کردند و در این راستا نکات حائز اهمیتی وجود داشت. در کشور چین، کره جنوبی و ژاپن فضای مجازی، ملی است و دولت ها از این طریق نیازمندی های مردم را تامین می کنند.

وی ادامه داد: آقای فیروزآبادی اعلام کرد که زیرساخت ها برای طراحی فضای مجازی بومی و ملی آماده شده و از نظر فنی و علمی ایران از توانایی بالایی برای طراحی برخوردار است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: آقای فیروز آبادی اعلام کرد در حال حاضر توانایی داریم ۲۰ تا ۲۵ میلیون ادمین را تحت پوشش قرار دهیم اما از آنجایی که پیش بینی می کنیم حداقل ۵۰ تا ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور و حتی ایرانیان خارج از کشور آمادگی دارند عضو این سیستم بومی شوند، باید طراحی جدید برای عضویت بیش از ۶۰ میلیون نفر در سیستم پیام رسان ملی داشته باشیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اظهارداشت: دبیر شورای عالی فضای مجازی معتقد بود مهمترین جنگ در جهان امروز، جنگ فضای مجازی و جنگ نرم است. دشمن به فکر این است که به امنیت ملی ما، فرهنگ اجتماعی و فرهنگ اسلامی ما لطمه وارد کند، لذا خطرات و مشکلات را به صورت شفاف بیان کردند.

وی ادامه داد: دبیر شورای عالی فضای مجازی از دولت و مجلس خواست با توجه به ابزار فنی که برای طراحی پیام رسان ملی که بتواند بیش از ۶۰ میلیون نفر را تحت پوشش قرار دهد، لازم است،  دولت و مجلس اعتبارات مورد نیاز را در شورای عالی فضای مجازی قرار دهند.

حسن بیگی گفت:  از نظر علمی دانشگاه ها، جوانان ما و گروه های زیادی در کشور وجود دارند که از توانایی فنی لازم برای طراحی چنین پیام رسانی برخوردار هستند  و هیچ مشکلی در طراحی چنین سیستمی وجود ندارد، لذا آنچه که دولت و مجلس مصوب کنند قابل اجراست.

نماینده مردم دامغان گفت: نکته دیگری که مورد سوال نمایندگان بود اشتغالی بود که در فضای مجازی وجود دارد. آقای فیروزآبادی از نظر علمی و فنی توضیح داد که اگر به فضای بومی روی بیاوریم، اشتغالی که ایجاد شده نه تنها کاهش نخواهد یافت بلکه دو تا سه برابر افزایش می یابد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: نگرانی دیگری که نمایندگان داشتند مبنی بر اینکه آمریکایی ها سرمایه گذاری زیادی برای نفوذ در سیستم بانکداری و دولت الکترونیک دارند و دبیر شورای عالی فضای مجازی توضیح داد که کارهایی انجام شده است ولی باید کارهای بزرگتری انجام شود. خوشبختانه در این بُعد هم جوانان ما به علم مسلح و مجهز هستند. می توانیم به کشورهای دیگری که متقاضی هستند نیز صادرات فنی و تکنولوژی داشته باشیم که سیستم علمی خود را ارتقا دهند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: مجلس اعلام آمادگی کرد برای رفع این خلاءهای قانونی طرح تدوین کند. اگر دولت هم لایحه ارائه کند، در مجلس در اسرع وقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. دبیر شورای عالی فضای مجازی این امید را به مجلس داد که با توجه به توانایی که وجود دارد ظرف چند ماه آینده فضای مجازی و سیستم پیام رسان بومی به ملت ایران معرفی خواهد شد.

وکلی: پلتفورم ایرانی متناسب طراحی نشده است

محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی  نیز در این نشست با اشاره به اینکه پلتفورم ایرانی متناسب با تحولات تکنولوژیک تولید نشده است، افزود: متاسفانه در این بخش عقب ماندگی هایی وجود دارد بنابراین متناسب با آرمان ها باید پلتفورم ایرانی ایجاد شود تا بتوان مرجع در دنیا بود البته تاثیر این تحولات تکنولوژیک بر فضای اقتصادی، فرهنگی، حقوقی و اجتماعی در این نشست گفته شد ضمن اینکه تصویر تقریبا روشنی از اتفاقات گذشته تاکنون و چشم اندازی از آینده ترسیم شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به مشکل کشورمان در فضای مجازی گفت: متاسفانه ذهنیت روشن و یکسانی از فضای مجازی وجود نداشته و شناختی از ماهیت درست مسئله وجود ندارد. گاهی تصور می شود که فضای مجازی یعنی فضای حقیقی و مجازی در کشور وجود دارد؛ این در حالی است که فضای مجازی مجاز نیست بلکه توسعه ای در حوزه فضای حقیقی است.

لزوم تصویب قانون جامع در حوزه فضای مجازی

وکیلی تاکید کرد: در این حوزه نیازمند تصویب قانون هستیم چه در ارتباط با سند ملی و چه در ارتباط با حوزه های حقوق ملت باید قانون جامع تصویب شود. بحث فضای مجازی در مجلس باید در دو کمیسیون صنایع و فرهنگی طرح و مشکلات حل شود. بنابراین طبق جمع بندی های رئیس مجلس در پایان گزارش دبیر شورای عالی فضای مجازی باید کمیسیون ویژه ای در خصوص فضای مجازی تشکیل شود.

اعتراض برخی نمایندگان به برخوردهای سلبی

وی ادامه داد: بخشی از نمایندگان با استناد به گزارش های ارائه شده تاکید کردند راه برخورد با فضای رو به جلو اقدامات سلبی و انسدادی نیست بنابراین باید منطقی با این موضوع برخورد کرد البته برخی از نمایندگان نیز اعتراض داشتند نسبت به اینکه چرا دیرهنگام برخی از بخش های مختلف حاکمیت و از جمله مرکز فضای مجازی اقدام به این آگاهی بخشی کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه به لحاظ فهم مسئله عقب ماندگی هایی وجود دارد، افزود: اولین انتظار نمایندگان این است که قوای مختلف در خصوص فضای مجازی باید به فهم یکسان دست پیدا کنند. به لحاظ سخت افزاری مقابله با تحولات فناوری در دنیا صحیح نیست و کشور ما نباید خود را از این تحولات محروم کند اما انتظار می رود نحوه دسترسی مردم باید به گونه ای باشد که به جای استفاده از پلتفورم آمریکایی از نوع ایرانی آن استفاده شود.

پلتفورم ایرانی دارای مرجعیت و اعتماد میان مردم ایجاد شود

وکیلی گفت: برای دستیابی به پلتفورم ایرانی نباید انسداد اطلاعاتی ایجاد کرد بلکه قوای مختلف باید بسیج شده که با ایجاد یک پلتفورم ایرانی دارای مرجعیت و اعتماد را در حوزه های اقتصادی برای استفاده از این پلتفورم ها میان مردم ایجاد کند زیرا تحولات فضای مجازی، نظام کاسبی را تسهیل و تسریع کرده و یک تحول اساسی را در نظام کسب و کار ایجاد کرده است بنابراین مردم خواهان استفاده از این تحولات هستند.

عضو هیات رئیسه مجلس افزود: به عنوان مثال شهرداری تهران می تواند نرم افزار و پلتفورم ایرانی را به عنوان پایه کاهش ترافیک و آلودگی را تهیه و در دسترس مردم قرار دهد البته شرکت های دیگر ایرانی فعال نیز در بخش نرم افزاری می توانند در این حوزه رقابت کرده و امنیت لازم را ایجاد کنند بنابراین رسیدن به تولیدات داخلی به جای طرح شعارهای کلیدی نیازمند دستیابی به یک فهم مشترک میان قوای مختلف دارد. ایران در دنیا نه فقط مصرف کننده خدمات بلکه باید تولید کننده حوزه خدمات اقتصادی به تناسب تحولات در فضای مجازی باشد.

جلسه دیروز در مرز نصاب لازم حضور نمایندگان برای رسمی شدن بود

وی درخصوص تعداد نمایندگان در جلسه غیرعلنی امروز مجلس، گفت: تعداد نماینده ها در مرز نصاب لازم برای تشکیل جلسه رسمی یعنی 190 نفر بود؛ بنابراین جلسه غیرعلنی رسمی محسوب می شد.

عضو هیات رییسه مجلس افزود: تعداد بسیار زیادی از نمایندگان دیروز مرخصی بوده و برخی غیبت داشتند. البته هیات رییسه مجلس با پیامک برای حضور در جلسه امروز به نمایندگان اطلاع رسانی کرده بود؛ اما به هرحال گاهی اشکالاتی برای شرایط این چنینی به وجود می آید.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی