انصراف "آی‌گپ" از دریافت وام ۵میلیارد تومانی وزارت ارتباطات

مدیر پیام‌رسان بومی "آی گپ" گفت: پیام‌رسان‌های داخلی نیازمند تأمین سخت‌افزار و زیرساخت‌های فنی توسط وزارت ارتباطات هستند نه وام ۵میلیارد تومانی؛ به‌خاطر همین از دریافت این وام انصراف دادیم.

انصراف "آی‌گپ" از دریافت وام ۵میلیارد تومانی وزارت ارتباطات

 هم‌زمان با در دستور کار قرار گرفتن حمایت‌‌ها و تسهیلات وزارت ارتباطات برای پیام‌رسانه‌ای بومی، انتقاداتی نسبت به نحوه حمایت‌‌ها از سمت بازیگران و فعالان این بخش مطرح است.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از تسنیم، محمد رسول کاظمی؛ مدیر پیام‌رسان آی‌گپ یکی از این فعالان است که امروز در خبر رادیو با انتقاد نسبت به نحوه حمایت‌‌ها اظ‌هار کرد: وام 5 میلیارد تومانی که وزارت ارتباطات برای حمایت از پیام‌رسان‌های بومی در نظر گرفته بازپرداخت شش میلیارد و دویست میلیون تومان دارد که هیچ پیام‌رسانی ظرف مدت سه سال چنین درآمدی نخواهد داشت.

وی افزود: بنابراین هر پیام‌رسانی اقدام به دریافت این وام 5 میلیارد تومانی کند، آن را در بخش دیگری غیر از پیام‌رسان هزینه خواهد کرد تا بتواند حداقل سودی را برای بازپرداخت وام داشته باشد.

مدیر آی‌گپ با تأکید بر اینکه روش اعطای وام توسط وزارت ارتباطات درست نیست و باید به‌جای آن زیرساخت و سرور تهیه کرده و در اختیار پیام‌رسان‌های بومی قرار دهد، گفت: ما از دریافت این وام انصراف دادیم زیرا نیاز ما به سخت‌افزار بیشتر از وام است.

او تصریح کرد: به‌محض اینکه با وام‌های دریافتی اقدام به خریداری تجهیزات و سرور را روشن کنیم، از قیمت تجهیزات کاسته می‌شود؛ فرضاً برای استقرار 17 سرور داخل یک رک دو میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌شود اما به‌محض روشن شدن دستگاه‌‌ها، قیمت تجهیزات به یک‌میلیارد و 500 میلیون تومان می‌رسد.

کاظمی خاطرنشان کرد: بنابراین اگر در موعد سررسید بازپرداخت، تجهیزات را هم بفروشیم باز هم نمی‌توانیم نصف این وام را بازپرداخت کنیم!

وی درباره دیگر مشوق‌‌هایی که توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای حمایت از پیام‌رسان‌های بومی در نظر گرفته شده است نیز گفت: سایر تشویق‌ها به‌درد مردم نخورده است؛ به‌عنوان مثال تعرفه یک‌سوم اینترنت برای پهنای باند پیام‌رسان‌های داخلی فایده‌ای نداشته زیرا مردم به‌صورت عادی برای استفاده از سایت‌های ایرانی هزینه یک‌دوم اینترنت را می‌پردازند.

او متذکر شد: باید حداقل پهنای باند استفاده از پیام‌رسان‌های ایرانی را رایگان می‌کردند.

نقد و بررسی بازی