کشف باکتری‌های خطرناک با تراشه

محققان موفق به طراحی تراشه‌ای شده‌اند که با استفاده از آن می توان باکتری خطرناک لژیونلا را که عامل ابتلا به نوعی مسری از بیماری سینه پهلو می باشد، به سرعت و در عرض چند دقیقه شناسایی کرد.

کشف باکتری‌های خطرناک با تراشه

محققان موفق به طراحی تراشه‌ای شده‌اند که با استفاده از آن می‌توان باکتری خطرناک لژیونلا را که عامل ابتلا به نوعی مسری از بیماری سینه پهلو می‌باشد، به سرعت و در عرض چند دقیقه شناسایی کرد.

 به گزارش  عصر ارتباط  به نقل از مهر، باکتری یادشده در محیط‌های مرطوبو آب رشد می‌کند و در بسیاری از موارد از طریق سیستم تهویه مطبوع وارد ساختمان‌ها و منازل شده و افراد زیادی را بیمار می‌کند.

تا به حال کنترل منابع آبی برای پی بردن به وجود یا عدم وجود چنین باکتری مستلزم صرف ۱۰ تا ۱۴ روز وقت و انجام آزمایش‌های مختلف بوده است، این در حالی است که بیماری سینه پهلوی ناشی از ابتلا به این بیماری در عرض یک هفته به اوج می‌رسد و لذا شناسایی سریع تر ویروس یادشده اهمیت حیاتی دارد.

تراشه جدید که LegioTyper نام دارد، توسط محققان دانشگاه مونیخ طراحی شده و قیمت چندانی ندارد. با نصب این تراشه بر روی میکروسکوپ‌ها می‌توان با دقت ۸۰ درصد نمونه‌های آب دارای این نوع آلودگی باکتریایی را شناسایی کرد. تراشه مذکور در مدت زمان حداکثر ۳۴ دقیقه باکتری مذکور را شناسایی می‌کند و قرار است در آینده نه چندان دور به تولید انبوه برسد.