افزایش سرعت رایانه‌ها با تراشه "تراهرتز"

محققان پس از سه سال تلاش به فناوری جدیدی دست یافتند که سرعت رایانه های فعلی را تا 100 برابر افزایش می‌دهد.

افزایش سرعت رایانه‌ها با تراشه "تراهرتز"

تاکنون گرمایش بیش از حد و مقیاس پذیری، دو مانع مهم تولید تراشه‌های تراهرتز بودند اما اکنون محققان به فناوری اپتیکی جدیدی دست یافتند که سرعت ارتباطات اپتیکی را با ضریب اطمینان و قابلیت تولید مقیاس پذیر مدارهای الکترونیکی ادغام می کند و امکان ساخت تراشه‌های تراهرتز را در اختیار می‌گذارد.
به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایرنا، ارتباطات اپتیکی شامل فناوری‌هایی مانند اینترنت، پست الکترونیک، دیتاسنترها و تماس‌های تلفنی هستند که از نور برای انتقال داده‌ها از طریق فیبرهای نوری بهره می‌گیرند. ارتباطات اپتیکی بسیار سریع هستند اما درون تراشه‌ها این نوع ارتباطات قابل اطمینان نیست و تولید آنها در مقیاس بزرگ، امری دشوار است.
اکنون محققان از ساختاری موسوم به MONOS(مخفف Metal-Oxide-Nitride-Oxide-Silicon) برای ساخت یک مدار مجتمع بر اساس فناوری حافظه‌های فلش بهره گرفتند. این فناوری امکان افزایش سرعت رایانه‌های 8 تا 16 گیگاهرتزی را تا 100 برابر فراهم و زمینه را برای تولید تراشه‌های تراهرتز مهیا کرده است.  این فناوری امکان تولید نسل جدیدی از تجهیزات بی‌سیم بسیار سریع و قدرتمند را فراهم می‌کند و موجب تحول صنایع الکترونیکی می‌شود. 
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Laser and Photonics Review منتشر شده است.