ساخت شبکه اجتماعی بومی در هند با هدف حذف فیس‌بوک

 شرکت های بزرگ رایانه هند به دنبال جنجال اخیر درباره سوء استفاده شبکه اجتماعی فیسبوک از اطلاعات شخصی کاربران هندی، به فکر ایجاد یک شبکه اجتماعی بومی با هدف حذف فیس‌بوک و شرکت‌های مشابه خارجی از بازار بزرگ این کشور افتاده‌اند.

ساخت شبکه اجتماعی بومی در هند با هدف حذف فیس‌بوک

شرکت‌های بزرگ رایانه هند به دنبال جنجال اخیر درباره سوء استفاده شبکه اجتماعی فیس‌بوک از اطلاعات شخصی کاربران هندی، به فکر ایجاد یک شبکه اجتماعی بومی‌با هدف حذف فیس‌بوک و شرکت‌های مشابه خارجی از بازار بزرگ این کشور افتاده‌اند.

به گزارش عصر ارتباط،  رییس یک شرکت هندی بزرگ فعال در حوزه فناوری اطلاعات به تازگی اعلام کرده است حاضر است تامین مالی پروژه ایجاد یک رسانه اجتماعی بومی‌که بتواند با فیس‌بوک رقابت کرده و جانشین آن بشود را به عهده بگیرد.
آنند ماهیندرا در حساب توئیتری خود تاکید کرد: زمان آن رسیده است که ما شرکت رسانه اجتماعی خود را داشته باشیم. این شرکت باید متعلق به هندی‌ها باشد و کاملا قانونی و به صورت حرفه ای اداره شود. هر شرکت دانش بنیان هندی که حاضر به اجرا کردن این پروژه باشد، من آماده تامین مالی این پروژه هستم.
سخنان این فرد که از رهبران صنعتی هند به شمار می‌رود در حالی منتشر می‌شود که شرکت فیس‌بوک در هفته گذشته به دلیل همکاری با شرکتی به نام 'کمبریج آنالیتیکا' هدف انتقادات زیادی قرار گرفت.
کمبریج آنالیتیکا که یک شرکت مشاوره سیاسی است متهم شده که بدون کسب اجازه و یا اطلاع پنجاه میلیون کاربر هندی فیس‌بوک به جزئیات حساب شخصی آنها دسترسی پیدا کرده است.
منتقدین دولت کنونی هند می‌گویند، شرکت مذکور با استفاده از سهل انگاری دولت از این اطلاعات برای تاثیرگذاشتن بر مبارزات انتخاباتی سال 2016 به نفع دونالد ترامپ استفاده کرده و بنابراین ممکن است در جریان انتخابات آینده هند نیز همین کار را با هدف شناسایی و تحت تاثیر قرار دادن رفتار انتخاباتی افراد در هند به نفع حزب بی جی پی که هم کنون بر راس قرار دارد، انجام دهد.
فیس‌بوک همکاری با شرکت 'کمبریج آنالیتیکا' را به سرعت به حال تعلیق درآورد و مدیرعامل این شرکت هم پس از انتشار یک گزارش دوربین مخفی در همین رابطه توسط شبکه چهار تلویزیون بریتانیا اخراج شد.
همزمان مارک زاکربرگ؛ مؤسس و مدیرعامل فیس‌بوک به طور رسمی‌بابت این اشتباه عذرخواهی کرده است.
البته مقامات دولتی هند نیز به این رسوایی شرکت فیس‌بوک واکنش نشان داده اند. راوی شانکار پراساد وزیر قانون و فناوری اطلاعات هند خطاب به مارک زاکر برگ رئیس و بنیان گذار شرکت فیس‌بوک اعلام کرد: اگر اطلاعات کاربران هندی دزدیده شده باشد شما را احضار و به دادگاه خواهیم کشاند.
منابع ارشد دیپلماتیک هند اعلام کردند، دولت این کشور تحقیقات در خصوص سوءاستفاده از اطلاعات توسط رسانه‌های اجتماعی و شرکت‌های سایبری از جمله فیس‌بوک را به منظور حفاظت از حریم شخصی کاربران و جلوگیری از تحت تاثیر قرار دادن نتایج انتخابات آغاز کرده است.
یک منبع دولتی هند گفت: دولت هند اینگونه اقدامات برای سوءاستفاده از اطلاعات کاربران را بسیار جدی می‌گیرد.
هر دو حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) و کنگره از خدمات این شرکت استفاده می‌کنند اما هر دو هرگونه ارتباط با شرکت 'کمبریج آنالایتیکا' را رد کرده اند.
در همین حال زاکربرگ، اذعان کرده که این شرکت اشتباهاتی مرتکب شده که براساس آن شرکت کمبریج آنالیتیکا از اطلاعات شخصی میلیونها کاربر فیس‌بوک بهره‌برداری کرده است.
زاکربرگ گفته که دیوار اعتماد بین فیس‌بوک و کاربران که اطلاعات خود را با آن به اشتراک گذاشته‌اند، شکسته است.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه