واگذاری آرشیو 40 ساله تصاویر ماهواره‌ای سازمان فضایی ایران به بخش خصوصی برای تحلیل‌های کارشناسی

رئیس سازمان فضایی ایران از سپرده شدن آرشیو ۴۰ساله تصاویر ماهواره‌ای برای تحلیل‌های کارشناسی به بخش خصوصی خبر داد.

واگذاری آرشیو 40 ساله تصاویر ماهواره‌ای سازمان فضایی ایران به بخش خصوصی برای تحلیل‌های کارشناسی

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: آرشیوی غنی از داده‌های ماهواره‌ای از ۴۰ سال پیش تاکنون در سازمان فضایی ایران وجود دارد که برای انجام تحلیل‌های کارشناسی در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد.

به گزارش عصر ارتباط، مرتضی براری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: کاربرد داده‌های ماهواره ای در حفظ و ارتقاء محیط زیست، چهارمین محور از اولویت‌های سازمان فضایی ایران در توسعه کسب و کارهای نوین در سال ۹۷ است.

وی با بیان اینکه امروز با چالش‌های مختلف محیط زیستی در ایران مواجه هستیم، افزود: خشکسالی و خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها، طوفان‌های شن و گرد و غبار در مناطق مختلف کشور، بیابان زائی و نیز فرونشست زمین در دشت‌های کشور که همگی به واسطه کمبود منابع آب و رطوبت خاک در کشور حاصل شده است.

براری ادامه داد: همچنین آلودگی‌های مختلف به ویژه در کلان شهرها و مناطق صنعتی، تغییرات کاربری و پوشش اراضی از جمله ساخت و سازهای غیرمجاز در عرصه‌های منابع طبیعی، از دیگر مواردی است که امروزه محیط زیست ما را تهدید می‌کنند.

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: امروزه فناوری فضایی و به ویژه سنجش از دور، نقش بسیار کلیدی در پایش تمامی‌موارد یاد شده دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد، تنها موضوع بررسی تغییرات کاربری و پوشش اراضی به تنهایی ۱۳ درصد از حجم بازار سنجش از دور را در دنیا به خود اختصاص داده و لذا زمینه مناسبی برای ورود بخش خصوصی و کسب وکارهای نوپا به شمار می‌رود.

رئیس سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد: تلاش خواهیم کرد با حمایت و توسعه کسب و کارهای نوین، بتوانیم خدمات کاربردی و موثری در زمینه حفاظت و ارتقاء محیط زیست کشور به جامعه ارائه دهیم.

وی گفت: خوشبختانه آرشیوی غنی از داده‌های ماهواره‌ای از ۴۰ سال پیش تاکنون در سازمان فضایی ایران وجود دارد که این آرشیو در اختیار بخش خصوصی قرار داده خواهد شد تا با انجام تحلیل‌های کارشناسی، تحلیل تغییرات محیطی و اقلیمی، ریشه یابی و مسیریابی گرد و غبارها وغیره، این داده‌ها را تبدیل به خدمتی نو و کاربردی برای حفظ و ارتقاء محیط زیست کنند.

 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه