استارتاپ های علوم انسانی زیر چتر صندوق نوآوری و شکوفایی

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: مشکلاتی درتعریف قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان وجود دارد که با بازنگری و رفع آنها می توان از استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه علوم انسانی نیز حمایت کرد.

استارتاپ های علوم انسانی زیر چتر صندوق نوآوری و شکوفایی

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: مشکلاتی درتعریف قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان وجود دارد که با بازنگری و رفع آنها می‌توان از استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان فعال در زمینه علوم انسانی نیز حمایت کرد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایرنا، قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان مصوب سال 1389 مجلس شورای اسلامی‌در 13 ماده و 6 تبصره است که ابتدا این شرکت‌ها را تعریف کرده و حمایت‌ها و تسهیلات دولتی شامل آنها را برمی‌شمارد. 
بر اساس ماده 5 این قانون، صندوقی تحت عنوان صندوق نوآوری و شکوفایی وابسته به شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و زیر نظر رئیس شورا تأسیس می‌شود. منابع مالی صندوق شامل کمک‌های دولت، اعتبارات مندرج در بودجه سالانه، هرگونه کمک و سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکت‌های دولتی وابسته و تابع، نهادهای عمومی‌غیردولتی و شهرداری‌ها و شرکت‌های وابسته و تابع است.
صندوق نوآوری و شکوفایی در سال 91 با سرمایه اولیه 3 هزار میلیارد تومان به تصویب هیات وزیران رسید. صندوق نوآوری و شکوفایی بر اساس قانون می‌تواند تسهیلات و وام بلاعوض در اختیار صاحبان شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان قرار دهد به شرطی که مجوز دانش بنیان را دریافت کرده باشند.
مجوز این شرکت‌ها را کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان در معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری پس از بررسی دقیق شاخص‌های مد نظر اعطا می‌کند.
با در نظر گرفتن قوت و رونق استارتاپ‌ها در کشور طی سال‌های اخیر به نظر می‌رسد شرکت‌ها فعال در زمینه علوم انسانی نیز نیاز به حمایت دارند ولی صندوق نوآوری و شکوفای به موجب قانون اجازه حمایت از این استارتاپ‌ها را ندارد. 
دکتر بهزاد سلطانی در مورد رایزنی‌ها برای ارائه دسته بندی جدیدی از شرکت‌های دانش بنیان توضیح داد: حدود 5 سال قبل که مشاور معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری بودم با همکاری کارشناسان در این معاونت ابتدا تعریفی از شرکت‌های دانش بنیان ارائه دادیم و بعد شرکت‌های نوپا و صنعتی را به آن اضافه کردیم. 
وی با اشاره به اینکه مشکلاتی در تعریف این قانون وجود دارد، گفت: به عنوان مثال استارتاپ‌ها و شرکت‌های مرتبط با علوم انسانی یا شرکت‌های مهندسی و طراحی در این تعریف نیستند. این مشکلات را فهرست کرده ایم که به هفت یا هشت مورد می‌رسد و با توجه به این مشکلات در صندوق نوآوری و شکوفایی گروهی تشکیل شد تا به تعریفی جدید و دسته بندی از این شرکت‌ها برسیم.
سلطانی تاکید کرد: تعریف از شرکت‌های دانش بنیان در حوزه کاری صندوق نوآوری و شکوفایی نیست، بلکه جزء وظایف کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان در معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری است و صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان یکی از اعضای این کارگروه مطالعه ای در این زمینه انجام داده، خود کارگروه هم مطالعاتی انجام داده و در نهایت جمع تصمیم می‌گیرد. 
وی توضیح داد: بر اساس پیشنهاد ما از این پس استارتاپ‌ها ( کسب و کارهای نو ) نیز می‌توانند جزء شرکت‌های دانش بنیان تعریف شوند. ما تمایل داریم از ابتدا استارتاپ‌ها شکل شرکت به خود بگیرند؛ این کار فواید زیادی دارد یکی اینکه در پیش رشدهای مرکز رشد هم از این شرکت‌ها داریم و وقتی به نام شرکت ثبت شوند صندوق می‌تواند به آنها کمک کند، آماده هستیم به این شرکت‌ها با شرایطی اعتبار بلاعوض بدهیم اما الان دست ما بسته است. 
عضو هیات علمی‌گروه مهندسی مکانیک دانشگاه کاشان تاکید کرد: همچنین اگر کار کارشناسی شود شرکت‌های فعال در زمینه علوم انسانی هم می‌توانند در این تقسیم بندی قرار گیرند، زیرا فناوری به معنای عام؛ یعنی کاربردی کردن دانش اگر این تفسیر را از کلمه فناوری بکنیم این شرکت‌ها را نیز در بر می‌گیرد. 
سلطانی تصریح کرد: البته تصمیم گیری نهایی در این زمینه نیاز به تعیین معیارهای مشخص دارد که کدام فعالیت‌ها در علوم انسانی در لبه مرز دانش است و باید دانش بنیان حساب شود همچنین در جامعه کاربرد دارد.
وی گفت: نظریه دادن در علوم انسانی را دانش بنیان نمی‌توان حساب کرد؛ از جایی که علوم انسانی در اجتماع کاربرد دارد و کاربردی که در سطح بالا با استفاده از دانش باشد می‌توان فناوری به شمار آورد.
سلطانی گفت: قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان صندوق را موظف می‌کند فقط از این نوع شرکت‌ها حمایت کند. حمایت از استارتاپ‌ها در معاونت علمی‌و فناوری یا در مراکز رشد و پیش رشد پارک‌های علم و فناوری ممکن است؛ اما ما پیشنهاد می‌دهیم با تغییر و تعدیل قانون به سوی حمایت از این نوع استارتاپ‌ها برویم. 
تفاهم نامه با سازمان پژوهش‌های علمی‌و صنعتی
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد تفاهم نامه این صندوق با سازمان پژوهش‌های علمی‌و صنعتی ایران نیز توضیح داد: اعضای هیات علمی‌سازمان در گروه‌های کارشناسی صندوق حضور دارند.
سلطانی گفت: قرار بود از توان علمی‌آنها در تجاری سازی اختراعات استفاده کنیم که این کار نیز انجام شده اما ممکن است سازمان در هیات امنا نیاز به مصوبه ای داشته باشد و ممکن است به سمت ایجاد صندوق تجاری سازی مشترک پیش برویم.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه