اعتراض کاربر ناراضی یوتیوب با شلیک گلوله در دفتر این پلتفرم ویدیویی !

گزارش‌های منتشر شده حاکی است که عامل تیراندازی یوتیوب یکی از کاربران همیشگی یوتیوب بوده که از پلت‌فرم ویدیویی این شبکه اجتماعی استفاده می‌کرده تا محتوای موردنظر خود را که معمولا از افراد معروف یوتیوبی بر می‌گرفت، منتشر کند.

اعتراض کاربر ناراضی یوتیوب با شلیک گلوله در دفتر  این پلتفرم ویدیویی !

در یک اقدام جنون آمیز یکی از کاربران شبکه یوتیوب با حمله به دفتر این شرکت چند تن از کارمندان این پلتفرم ویدیویی را مصدوم و سپس اقدام به خودکشی کرد.

به گزارش عصر ارتباط، تقریبا حوالی ظهر روز سه شنبه (14 فررودین) بود که یک زن در دفتر شبکه اجتماعی یوتیوب واقع در شهر سن برونوی ایالت کالیفرنیای آمریکا شروع به تیراندازی کرد و موجب ترس و وحشت کارکنان و شهروندان عادی حاضر در حوالی محل تیراندازی شد. بر اساس گفته های سخنگوی پلیس سانفراسیسکو تعداد مجروحان این حادثه حداقل ۴ نفر اعلام شده است که حال یک نفر آنها وخیم گزارش شده است. خود فرد مهاجم نیز کشته شده است.

تیراندازی ظاهرا در یکی از سالن‌های غذاخوری مقر یوتیوب رخ داد و مهاجم بی‌هدف به تیراندازی به سوی مردم و کارکنان پرداخته بود.بسیاری از کارشناسان و خبرنگاران آمریکایی بر این باورند که انگیزه فرد مهاجم سیاست های نادرست شبکه اجتماعی یوتیوب بوده است برخی دیگر معتقدند که که این تنها یک خصومت شخصی بوده است.

لیس محلی که پس از دریافت تماس تلفنی از داخل ساختمان به محل حادثه اعزام شد، از همان لحظات اولیه از مردم و شهروندان درخواست کرد که به هیچ عنوان از خانه های خود خارج نشوند. در این عملیات، نیروهای ویژه پلیس نیز حاضر شده بودند تا در صورت ادامه درگیری و تیراندازی، به مقابله با فرد مهاجم بپردازند. به گفته سخنگوی پلیس، ساختمان یوتیوب بالافاصله بعد از اعزام نیروهای ویژه، تخلیه شد.

پلیس پس از شناسایی مظنون عنوان کرد، ضارب زنی 39 ساله با نام "نسیم اقدم" است که از مشکلات روانی رنج می‌برده فعالیت زیادی در یوتیوب داشته و ظاهرا از اینکه این سایت اینترنتی به گفته خود او ویدئوهایش را سانسور می‌کرده، خشمگین بوده است.

انگیزه عامل تیراندازی در ساختمان یوتیوب چه بود؟

گزارش‌های منتشر شده حاکی است که عامل تیراندازی یوتیوب یکی از کاربران همیشگی یوتیوب بوده که از پلت‌فرم ویدیویی این شبکه اجتماعی استفاده می‌کرده تا محتوای موردنظر خود را که معمولا از افراد معروف یوتیوبی بر می‌گرفت، منتشر کند.

یوتیوب به خصوص در یک سال گذشته که سیاست‌گذاری‌های خود را در قبال انتشار اخبار و محتوای خشونت‌آمیز، نژادپرستانه و سیاسی – مذهبی تغییر داده بود، بارها با مطالب، ویدیوها و محتوای به اشتراک گذاشته توسط کاربران زیادی از جمله نسیم اقدم مقابله کرده و از انتشار آن‌ها جلوگیری بعمل آورده بود.

وی نیز که از این عدم انتشار ویدیوهایش بسیار خشمگین شده بود، بارها در صفحات مجازی خود یوتیوب و سایر شبکه‌های اجتماعی را به همکاری با نهادهای دولتی و سیاسی آمریکا و سایر کشورها متهم کرده بود.

او بارها با لحنی تهدیدآمیز و خشونت آمیز در صفحات کاربری خود از جمله یوتیوب گفته بود: آزادی بیان در هیچ جای دنیا، حتی در کشوری که مدعی آزادی در جهان است، وجود ندارد.

وی بارها و بارها، یوتیوب و سایر شبکه‌های اجتماعی را متهم به فیلترینگ، سانسور کردن و خفه کردن آزادی بیان متهم کرده است. بنابراین بسیاری از رسانه‌های محلی و تحلیلگران بر این باورند که حذف ویدیوهای شخصی وی از پلت‌فرم یوتیوب، موجب خشم وی از این شبکه اجتماعی و حمله و تیراندازی به دفتر آن شده است.

طبق گزارش‌های منتشر شده، کانال انگلیسی زبان وی در یوتیوب بیش از ۱۰۰۰ نفر دنبال کننده و بیننده داشت.تاد شررمن – مدیر تولید یوتیوب – در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: وقتی که تیراندازی شد، من به اتفاق بسیاری از همکارانم در جلسه بودیم که پس از شنیدن صدای تیراندازی، کارمندان و همکارانم چندان با عجله از ساختمان خارج شدند که در ابتدا تصور کردم زمین لرزه رخ داده است.

همچنین  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره حمله در توئیتر خود نوشت: به تازگی از تیراندازی در ساختمان یوتیوب مطلع شدم. برای کسانی که درگیر این حادثه شدند دعا می‌کنیم. از عملکرد فوق‌العاده نیروهای پلیس که هم‌اکنون نیز در صحنه هستند تشکر می‌کنم.

سوءاستفاده از توئیتر برای انتشار اخبار کذب 

همزمان با تیراندازی در ساختمان مرکزی شرکت یوتیوب که به زخمی شدن سه نفر و مرگ یک نفر دیگر منجر شد، هکرها هم از یک حساب توئیتر برای انتشار اخبار کذب در این زمینه سوءاستفاده کردند.

حساب کاربری یادشده متعلق به یکی از کاربران یوتیوب بود و تایید شدن آن توسط توئیتر باعث شد تا بسیاری از کاربران اطلاعات دروغین منتشرشده در حساب یادشده را جدی گرفته و واقعی قلمداد کنند. این حساب هک شده متعلق به وادیم لاوروسیک مدیر تولید شرکت یوتیوب بوده و هکرها بعد از کنترل آن مدعی شدند که این فرد در محل تیراندازی حضور دارد و در واقع شاهد زنده رویدادها محسوب می شود. ظاهرا این فرد و همکارانش واقعا در نزدیکی صحنه رویدادها به سر می برده اند. وی در ساعت 2:36 دقیقه بعد از ظهر از سلامت خود خبر داد و ارسال توئیت های دروغین 20 دقیقه بعد آغاز شد.

در یکی از توئیت‌های دروغین وی به علت از دست دادن یکی از دوستانش در جریان تیراندازی درخواست کمک می کند. بعد از علامت گذاری این توئیت ها توسط تعداد دیگری از کاربران مطلع، توئیتر آنها را پاک سازی کرد. هنوز مشخص نیست این هک چطور صورت گرفته است.