میلیاردها گوشی هوشمند در سرتاسر جهان با دانلود برنامه‌های مخرب گوگل‌پلی آلوده شدند

بر اساس پژوهش‌های آزمایشگاه امنیتی کسپرکسی، برخی از برنامه‌های  مخرب موجود در فروشگاه گوگل پلی بالغ بر  100 هزار بار دانلود شده‌اند.

میلیاردها گوشی هوشمند در سرتاسر جهان با دانلود برنامه‌های مخرب گوگل‌پلی آلوده شدند

به نظر می‌رسد سیستم‌های حفاظتی گوگل پلی بسیار ضعیف عمل می‌کنند، چرا که وضعیت نفوذ پلتفرم‌های خطرناک و مخرب در این سامانه به شدت نگران کننده است.

به گزارش عصر ارتباط ،مجرمان سایبری مشتاق بهره‌برداری از تروجان‌ها هستند و به طور فزاینده‌ای تلاش می‌کنند که دستگاه‌های تلفن همراه را با نرم‌افزارهای مخرب آلوده کنند و  حتی از فروشگاه نرم‌افزار رسمی‌آندروید برای انجام این کار استفاده می‌کنند.

محققان در آزمایشگاه کسپرسکی چندین برنامه کاربردی مخرب را که از طریق فروشگاه گوگل پلی توزیع شده‌اند، شناسایی کرده‌اند، از جمله برنامه‌های بازی و  انواع VPN‌. که  بیش از 100 هزار بار دانلود شده است.در حالی که به نظر می‌رسد این  برنامه‌ها هدفشان ضربه زدن به قدرت سی پی یو و سرقت اطلاعات است.

بنابر این آمار، هم اکنون میلیاردها گوشی هوشمند در سرتاسر جهان وجود دارد که هدف مهاجمین است. به ویژه این که کاربران به راحتی می‌توانند برنامه‌ها را نصب کنند.رمی‌آنچک محقق امنیتی در آزمایشگاه کسپرسکی، گفت: "مجرمان سایبری در زمینه سوء استفاده از عملکرد ضعیف گوشی‌های هوشمند و شناسایی آسان تلفن  های همراه ، بسیار جدی عمل می‌کنند و به راحتی موبایل‌ها را آلوده می‌کنند. "

 یکی از رایج ترین تکنیک‌های هکرها اشاعه بدافزارها از طرق بازی‌ها است . برای مثال یکی از رایج ترین دانلودهای مخرب ، دانلود یک  نرم‌افزار بازی پرتغالی است که اگرچه کاربران را قادر می‌سازد تا مسابقات فوتبال را  آنلاین تماشا کنند اما  در پس زمینه یک ابزار جاسوسی است.

یک روش معمول استفاده شده توسط مهاجمان این است که یک برنامه معروف جاوا اسکربیت را در برنامه‌های مخرب پنهان کنند. هنگامی‌که کاربران یک پخش را راه اندازی می‌کنند، برنامه یک فایل HTML را با یک جاوا اسکریپت باز می‌کند، که قدرت CPU streamer را به ابزار Monero تبدیل می‌کند.وی پی ان‌ها نیز جزو برنامه‌های پر طرفدار اما به شدت مخرب هستند.

تا کنون گوگل در این زمینه اظهار نظری نکرده است.