معاون علمی و فناوری رییس جمهوری: نوع نگاه ما به حوزه رباتیک نیازمند تغییر است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به حضور 800 تیم در سیزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران با سرمایه شخصی، یکی از مشکلات اصلی حوزه رباتیک را تجاری سازی محصولات این حوزه دانست.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری:  نوع نگاه ما به حوزه رباتیک نیازمند تغییر است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به حضور 800 تیم در سیزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران با سرمایه شخصی، یکی از مشکلات اصلی حوزه رباتیک را تجاری سازی محصولات این حوزه دانست.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایرنا،، سورنا ستاری روز پنجشنبه (16 فروردین) در آئین افتتاح سیزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران در نمایشگاه بین المللی تهران در جمع خبرنگاران ضمن اظهار خشنودی از ارتقای بیش از پیش سطح برگزاری این مسابقات سالانه، در عین حال یکی از مشکلات فعالان حوزه رباتیک را با وجود شرکت در مسابقات و دریافت جوایز مختلف، بحث تجاری سازی محصول دانست. وی با اشاره به این که تزریق پیشرفت های فناورانه حوزه رباتیک به بخش صنعت به کندی صورت می گیرد، تصریح کرد: البته سیاست ما در سال جدید استفاده از پتانسیل جوانانی است که با پول و سرمایه شخصی در این حوزه فعالیت می کنند. 
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه با بیان این که در حال حاضر به لحاظ نیروی انسانی و تکنولوژی در بسیاری از صنایع از وضعیت خوبی برخوردار هستیم یکی از دلائل اصلی راه نیافتن تکنولوژی به بخش های مختلف صنعت بخصوص در بخش های دولتی و خصوصی را ضعف فرهنگی دانست.
وی در ادامه با بیان اینکه نوع نگاه ما به حوزه رباتیک نیازمند تغییر است، گفت: سطح ما با توجه به وجود نیروی انسانی جوان و نخبه خیلی بالاتر از این مسابقات است و این بخش نیازمند حمایت بخش صنعت است. 
وی با تاکید بر این که حوزه دانش بنیان از یک اکوسیستم برخوردار است، از رونق گرفتن و بزرگ شدن تعدادی از شرکت های دانش بنیان اظهار خرسندی کرد و ادامه داد: در آینده نزدیک تا ماه آینده در حوزه آی سی تی شاهد دو شرکت خواهیم بودکه ارزش آنها به یک میلیارد دلار خواهد رسید.
سیزدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران 2018 با رقابت 478 تیم از 12 کشور جهان از جمله ترکیه، آلمان، چین، آمریکا، هلند، فرانسه، انگلیس، پرو، هند، سنگاپور و کره در نمایشگاه بین المللی تهران آغاز به کار کرد.
این رقابت ها که تا 18 فروردین ماه ادامه خواهد داشت امسال در 26 لیگ برگزار می شود و بخش های دانشجویی با 10 لیگ و 132 تیم، لیگ دانش آموزی با 193 تیم، بخش شبیه سازی با 5 لیگ و 60 تیم و بخش کاربردی با 4 لیگ و 93 تیم در آن حضور خوهند داشت. 
با آغاز رقابت های سیزدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران 2018 از یک ربات جدید اطفای حریق ساخت مرکز تحقیقات مکاترونیک دانشگاه آزاد قزوین رونمایی شد.
آئین اختتامیه سیزدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ نیز روز شنبه 18 فروردین ماه جاری با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سالن برج میلاد با معرفی تیم های برتر برگزار می شود. 
برترین تیم ها علاوه بر دریافت مجوز شرکت در مسابقات جهانی ربوکاپ امسال در مونترال کانادا (26 خرداد تا اول تیر) از مزایایی از جمله عضویت در بنیاد ملی نخبگان و حمایت های دانشگاه آزاد اسلامی برخوردار خواهند شد.