سهم فناوری اطلاعات از بودجه سه هزار میلیارد تومانی اصفهان: توسعه‌ی پایدار شهری با فناوری اطلاعات

در یکم بهمن ماه جاری شهردار اصفهان دکتر قدرت الله نوروزی بودجه سه هزار میلیارد تومانی شهر اصفهان را با بیش از ۲ هزار نفرساعت کار کارشناسی با شعار توسعه پایدار شهری به شورای شهر اصفهان تقدیم کرد تا اعضای شورا بودجه سه هزار میلیارد تومانی شهرداری را مورد بررسی قرار دهند.

سهم فناوری اطلاعات از بودجه سه هزار میلیارد تومانی اصفهان: توسعه‌ی پایدار شهری با فناوری اطلاعات

در یکم بهمن ماه جاری شهردار اصفهان دکتر قدرت الله نوروزی بودجه سه هزار میلیارد تومانی شهر اصفهان را با بیش از ۲ هزار نفرساعت کار کارشناسی با شعار توسعه پایدار شهری به شورای شهر اصفهان تقدیم کرد تا اعضای شورا بودجه سه هزار میلیارد تومانی شهرداری را مورد بررسی قرار دهند.

قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان، در این زمینه با اشاره به اینکه بودجه عمرانی سال ۹۷ شهر اصفهان دو هزار و ۳۹ میلیارد تومان تعیین شده است، اظهار داشت: همچنین بودجه جاری سال آتی نیز در این لایحه ۹۶۱ میلیارد تومان تعیین شده است.
توسعه و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی، کاهش مشکلات زیست محیطی و توسعه گردشگری با مشارکت بخش خصوصی در اولویت برنامه و بودجه سال ۹۷ شهرداری قرار دارد.امسال برای نخستین بار ابتدا چارچوبها و مسیر حرکت در سال آینده قبل از برگزاری جلسات با تاکید شهردار اصفهان ترسیم و بعد از آن بودجه بررسی شد. در سیر این جلسات بودجه ۹۷ دو سامانه سیما ( سیستم مدیریت یکپارچه اطلاعات) و سیگما (سیستم یکپارچه گردش اطلاعات مدیریت پروژه ها) برای پشتیبانی تصمیم گیری های مدیریتی رونمایی و راه اندازی شد.

شاید کمتر کسی از نقش پررنگ فناوری اطلاعات در تمامی امور آگاه نباشد.تمامی کشورهای توسعه یافته تنها راه افزایش بهره وری را هدایت نیروی کار در مسیر رشد علم و فناوری و تولید در تمامی زمینه ها بخصوص سرمایه گذاری در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات میدانند. البته این به معنای سرمایه گذاری مستقیم در تولید محصولات حوزه ICT نیست، بلکه به کارگیری ICT در دیگر بخشهای اقتصاد است.
با آغاز قرن بیست و یکم، نقش و جایگاه فناوری نوین از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات در فرآیند دستیابی به توسعه بیش از گذشته هویدا شده است. توسعه چشمگیر فناوریهای اطلاعات و ارتباطات و گسترش اینترنت از یک سو و نیاز مدیریت شهری به ایده های نو در اداره شهرها و ضرورت ارتقاء مشارکت شهروندان از سوی دیگر، ما را در برابر دروازه های شهرهای الکترونیک قرار داده است. امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نقش پایه ای در توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی جوامع ایفا کرده است.

توسعه پایدار بر سه پایه توسعه اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی استوار است و نقش فناوری اطلاعات در هر موضوع کاملا مشخص است.
در بخش اقتصاد با ظهور ارزهای دیجیتال و تکنولوژی های جدیدی مثل بلاک چین و ارزش میلیارد دلاری شرکتهای فناوری اطلاعات باز هم ICT سهم اندکی از بودجه را به خود اختصاص داد.آنهم در اصفهان با مراکز علمی،تحقیقاتی،دانش بنیان و شرکتهای بزرگ که میتوان با سرمایه گذاری در آنها به نتایج قابل قبولی در سالهای آتی رسید.
حوزه ی اجتماعی نیز متاثر از فناوری اطلاعات و فضای مجازی می باشد.در روزگاری که تمامی اتفاقات دنیا در کسری از ثانیه به سمع و نظر مردم میرسد،اینکه بخواهیم در حوزه های اجتماعی جدا از فناوری اطلاعات حرکت کنیم مطمناَ نتیجه ای جز هدر رفت منابع را بدنبال نخواهد داشت.
در خصوص توسعه ی محیط زیستی دیگر با وضعیت کنونی آلودگی ،نقش فناوری اطلاعات پررنگتر از قبل میشود.جایی که میتوان با حمایت از استارتاپها و کارآفرینان و با استفاده از نرم افزارهای موبایلی میزان ترافیک شهری را به حداقل رساند.با سیستم های نوین فناوری، صرفه جویی حداکثری در میزان مصرف انرژی داشت که منجر به کاهش آلودگی و حفظ محیط زیست میگردد.

همگام با توسعه فن آوری اطلاعات و ارتباطات و شکل گیری جوامع اطلاعاتی با سازمان اجتماعی جدید، شهرها نیز به عنوان محل زندگی این جوامع با تغییراتی در مفاهیم، الگوها و معانی مواجه شدند تا بتوانند فرآیندهای اقتصادی واجتماعی نوین را درکالبدی جدید پاسخ گو باشند. این بحث هم در شهرهای فشرده و هم در شهرهای گسترده مصداق می یابد.در این چارچوب الگوی رفتاری و مصرفی شهروندان در شهر تغییر می نماید و عملاً مفهوم شهر الکترونیکی شکل می گیرد. می توان شهر الکترونیک را شهری دانست که اداره امور شهروندان شامل خدمات و سرویس های دولتی و سازمان های بخش خصوصی به صورت بر خط و شبانه روزی، در هفت روز هفته با کیفیت و ضریب ایمنی بالا با استفاده از ابزارهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات و کاربردهای آن انجام می گردد.
امروزه دستیابی به توسعه پایدار یکی از مهمترین دغدغه های کشورها و به طور کلی جامعه بین الملل می باشد. در این راستا هرگونه اقدامی که بتواند در پایداری محیط موثر بوده و آن را تقویت نماید می تواند به عنوان یک راهکار در دستور کار قرار گیرد. در این چارچوب محیط های شهری نسبت به مولفه های توسعه پایدار در شرایطی بحرانی تری قرار داشته و پرداختن به آن ها می تواند بعنوان یک اولویت در دستور کار قرار گیرد.

با توجه به ادبیات موضوع یکی از زمینه هایی که میتواند بر تحقق مولفه های توسعه پایدار موثر بوده و آن را تسهیل نماید، بهره گیری از فن آوری اطلاعات و ارتباطات و به ویژه قابلیت های منحصر به فرد آن در کاهش تعاملات فیزیکی و انتقال آن ها به فضای مجازی است که حداقل از نظر کاهش تقاضای سفر و مصرف سوخت های فسیلی (تجدید ناپذیر) می تواند بخشی از الزامات توسعه پایدار را محقق سازد. ضمن این که فضای مجازی می تواند در سایر حوزه ها از قبیل مناسبات اجتماعی، فرهنگی، ارتباط با حاکمیت و …. نیز تحقق الزامات توسعه پایدار را تسهیل نماید.

نویسنده: مهدی قربانی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی