درآمد ماهانه 30 میلیون تومانی فروشگاه‌های تلگرامی

رشد و توسعه چشمگیر فضای مجازی در ایران طی چند سال اخیر به‌حدی فراگیر و گسترده بوده که بسیاری از سنت‌ها و شیوه‌های قدیمی ‌را در میان مردم دگرگون کرده است.

درآمد ماهانه 30 میلیون تومانی فروشگاه‌های تلگرامی

از جمله رسومی ‌که به‌شدت تحت تاثیر رونق فضای مجازی و به‌ویژه شبکه‌های پیام‌رسان قرار گرفته، رسم خوشایند «خرید کردن» است. تا چندی پیش چنین بود که هرگاه قصد داشتيم به خرید بروم، اولین اقدام شال و کلاه کردن و اقدام بعدی رسیدن به مرکز خرید مورد علاقه یا مغازه مورد نظر بود. اما این روزها همه‌چیز عوض شده! وقتی تصمیم به خرید کالایی می‌گیریم (حال این کالا هر چه که می‌خواهد باشد) ابتدا سری به اینترنت می‌زنیم. کمی ‌سرچ می‌کنیم، چند فروشگاه اینترنتی یا کانال خرید را پیدا می‌کنیم و پس از مقایسه قیمت‌ها و فارغ از پدیده چانه‌زنی، تنها با یک کلیک یا اشاره انگشت، کالای مورد نظرمان را مقابل منزل دریافت می‌کنیم. هفته گذشته با پرده‌برداری از درآمد ماهانه بالای 30 میلیون تومانی برخی از کانال‌های خرید تلگرامی، این موضوع مورد توجه بسیاری از فعالان صنفی، دستگاه‌های نظارتی و همچنین رسانه‌ها قرار گرفت. لذا با این محوریت قرار دادن پدیده خریدکردن از طریق شبکه‌های اجتماعی، سری به آخرین تحولات در حوزه فروشگاه‌های اینترنتی می‌زنیم و به ارزیابی و تحلیل مهم ترین رویدادهای ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت، می‌پردازیم.
درآمد میلیونی کانال‌های خرید در پیام‌رسان‌ها
به‌تازگی خرید کردن بیش از هر بازار و پاساژ دیگری در اینستاگرام و تلگرام رونق گرفته است؛ جایی که بسیاری از صفحه‌ها و کانال‌ها نه پروانه کسبی دارند و نه نماد اعتماد الکترونیکی که مشتری به‌واسطه آن به عرضه کننده کالا اعتماد کند.
اما با این وجود، بسیاری از کاربران به این اقدام دست می‌زنند و از طریق مراجعه حضوری به آدرس داده شده یا خرید الکترونیکی و پرداخت پول پس از سفارش و دریافت کالا، شبکه‌های اجتماعی را به هر جای دیگری برای خرید ترجیح می‌دهند. اما این موج که به‌سرعت در حال فراگیری است، در هفته گذشته به مزاج برخی از جمله کاسبان مغازه‌های دارای سرقفلی، سازمان امور مالیاتی و اتحادیه‌های صنفی مختلف خوش نیامده و حتی باعث نگرانی وزارت بهداشت و حتی ناجا نیز شده است.
بر این اساس مغازه‌داران معتقدند، فروشندگان در تلگرام و اینستاگرام بدون تابعیت از هیچ‌گونه مقرراتی در حالی به کسادی کسب و کار آنها منجر شده‌اند که فقط بازار سکه و ارز‌ و رستوران‌ها از نفوذ آنها در امان مانده است.
کما اینکه در خبرها آمده بود، در حال حاضر تلگرام پر از گروه‌هایی شده که با عنوان حراج و ارسال رایگان مقابل منازل مشتریان خاص خود را دارند. وضع کاسبی برخی از این گروه‌ها چنان خوب شده که حتی درآمد بیش از ۳۰ میلیون در ماه را اعلام می‌کنند. درآمدی که قطعا می‌تواند در صورت ریزش به بازار رونق جدی  را در اقتصاد کشور ایجاد کند.
در این میان حتی در هفته گذشته، کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد از انتشار مصوبه‌ای خبر داد که طی آن از خانه‌های مد و مزون‌ها را ملزم کرد برای اخذ مجوز فعالیت به کارگروه مذکور مراجعه کرده و از انتشار هرگونه تصاویر نامناسب، غیر اخلاقی و غیر شرعی در شبکه‌های مجازی پرهیز کنند.
اما بدیهی است که شاید فیلترینگ هوشمند بتواند مانع انتشار تصاویر نامناسب مدلینگ در شبکه‌های اجتماعی شود، اما قطعا نمی‌توان کسبه مذکور را ملزم به اخذ مجوز نمود. همچنین در هفته گذشته، رشد فروش و توزیع داروهای تقلبی و قاچاق در سایت‌ها و کانال‌ها نیز باعث نگرانی سازمان غذا و دارو و هشدارهای پلیس فتا شد، به‌طوری که متاسفانه پیش‌بینی شده است، اصلی‌ترین محل فروش داروهای قاچاق، غیرمجاز و تقلبی درکشور فضای مجازی باشد.

  • برچسب‌ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه