دبیرستاد توسعه فناوری اطلاعات: استارتاپ‌ها مثل یک موجود زنده هستند و باید برای توسعه آنها اکوسیستم استارتاپی وجود داشته باشد/دولت بزرگترین خریدار محصولات فناوری اطلاعات است

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات معاونت علمی با بیان اینکه دولت بزرگترین خریدار محصولات حوزه فناوری اطلاعات است، گفت: حمایت از تولید داخل در قالب پیوست فناوری رخ می‌دهد.

دبیرستاد توسعه فناوری اطلاعات: استارتاپ‌ها مثل یک موجود زنده هستند و باید برای توسعه آنها اکوسیستم استارتاپی وجود داشته باشد/دولت بزرگترین خریدار محصولات فناوری اطلاعات است

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات معاونت علمی‌با بیان اینکه دولت بزرگترین خریدار محصولات حوزه فناوری اطلاعات است، گفت: حمایت از تولید داخل در قالب پیوست فناوری رخ می‌دهد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از مهر، مهدی فقیهی در خصوص توسعه فناوری اطلاعات و موضوع حمایت از کالای ایرانی اظهار کرد: پتانسیل‌های خوبی در زمینه فناوری اطلاعات در کشور وجود دارد.

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: برای تولید محصول از تکنولوژی‌های پایه و فناوری‌های لبه فناوری حمایت می‌کنیم؛ برخی از این پروژه‌ها به اتمام رسیدهاند و برخی دیگر در حال نهایی شدن هستند.

وی با بیان اینکه شرکت‌ها و استارتاپ‌های این حوزه رشد خیره کننده ای دارند، افزود: تحول در حوزه فناوری اطلاعات از سال ۲۰۱۰ در دنیا با ورود شبکه‌های اجتماعی رخ داده است.

فقیهی ادامه داد: اما اکنون دیدگاه جدیدی  در این حوزه عرضه شده به طوریکه موضوع کسب و کار و ایجاد رقابت تنها در این حوزه موضوعیت ندارد بلکه نقش فناوری اطلاعات به نوآوری و مزیت رقابتی تبدیل شده است.

به گفته وی، این موضوع نشان می‌دهد که فناوری اطلاعات می‌تواند بستر نوآوری باشد؛ در همین راستا شرکت‌ها به دنبال استفاده از فناوری اطلاعات نیستند و آن را نوآوری می‌دانند که قابلیت ارتقا توسعه کسب و کارشان را دارد.

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات معاونت علمی‌با بیان اینکه مردم می‌توانند در کنار این سرویس‌ها بهره ببرند، خاطر نشان کرد: به طور روزانه نرم افزارهای جدیدی در حوزه فناوری اطلاعات ارائه می‌شود که خدمات دهنده هستند و مردم می‌توانند مخاطب آنها باشند.

استارتاپ‌ها موجود زنده هستند

وی در خصوص استارتاپ‌های حوزه فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه استارتاپ‌ها مثل یک موجود زنده هستند و باید برای توسعه آنها اکوسیستم استارتاپی وجود داشته باشد، عنوان کرد: زیست بوم استارتاپ‌ها باید موجودیت‌هایی مانند دانشگاهها، مراکز رشد و پارک‌ها، سرمایه‌گذاران، شتابدهنده‌ها، دولت و نهادهای حاکمیتی موجودیت‌های اکوسیستم استارتاپ هستند.

فقیهی با بیان اینکه فضا برای اکوسیستم استارتاپی در کشورمان تا حد خوبی شکل گرفته و دانشگاه‌های ما به این مسیر ورود پیدا کرده‌اند، خاطر نشان کرد: دولت بزرگترین خریدار محصولات فناوری اطلاعات است.

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات گفت: اگر دولت الزام داشته باشد به جای خرید خارجی خرید داخلی داشته باشد؛ یا سعی کند در زمینه‌هایی که تکنولوژی آن در کشور وجود ندارد انتقال تکنولوژی را ترتیب دهد اتفاق مبارکی رخ خواهد داد؛ در همین زمینه موضوعات پیوست فناوری و بازار سازی در معاونت علمی‌مطرح است.

وی افزود: با توجه به تقویت و حمایت از تولید داخل در قالب پیوست فناوری که معاونت علمی‌وظیفه نظارت بر اجرای آن را دارد خریدهای دولتی پیگیری و با اجرای  پیوست فناوری که با همکاری وزارتخانه‌های مختلف است سعی بر این داریم که پیوست فناوری  در همه وزارتخانه‌ها رسوخ بیابد.

فقیهی با اشاره به توضیح پیوست فناوری گفت: دستگاه‌های اجرایی به واسطه این پیوست، ملزم شده‌اند تا برنامه خود در راستای ارتقای بازار محصولات دانش‌بنیان و توسعه فناوری حوزه خود را ارائه کنند و این نشان می‌دهد مشارکت دستگاه‌های اجرایی کشور در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان لازم و ضروری است.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه